Network Teknisyeni İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Network Teknisyeni İş Tanımı

Bir ağ teknisyeni bilgisayar ağ sistemlerini yönetir, onarır ve uygular. Bu durum sorunları veya hataları gidermeyi, veri iletişim ekipmanlarıyla çalışmayı ve ağla ilgili sorunları analiz etmeyi ve gidermeyi içerir. Ağ teknisyenleri, bilgisayar şirketlerinden finans şirketlerine veya devlet dairelerine kadar çeşitli ortamlarda çalışmaktadır. Çünkü günümüzde çoğu şirket her zaman verimli çalışmak için bilgisayar sistemlerine güvenmektedir. Çoğu ağ teknisyeni tam zamanlı olarak çalışır. Fakat bir arıza varsa fazla mesai gerekebilir. Bu meslek analitik, büyük iletişimciler olan ve etkili bir şekilde çoklu görev yapabilen kişiler için çok uygundur.

Network Teknisyeninin Görevleri ve Sorumlulukları

Bir ağ teknisyeninin çalıştığı organizasyon türü, üstlenecekleri rol ve sorumlulukları belirleyecektir. Analiz ettiğimiz iş listelerine dayanarak, bir ağ teknisyeninin görevleri genellikle şu maddeleri içermektedir:

Bilgisayar Ağları Tasarlama

Bir ağ teknisyeninin rolünün önemli bir parçası, sistemleri test etmeye ve güncellemeleri uygulamaya ek olarak düzgün çalışan bilgisayar ağları, bağlantılar ve bileşenler tasarlamak ve kurmaktır. Bu durum şirketin bilgisayar sisteminin daha sorunsuz iş operasyonları için verimli ve etkili bir şekilde çalışmasını sağlamak içindir.

Sistem Arızalarını Giderme

Sorunlar ortaya çıktığında, ağın uzun vadeli verimlilik için düzgün çalışmaya devam edebilmesi için hatayı tanımlamak ve darboğazları vurgulamak ağ teknisyeninin görevidir. Bu durum LAN altyapısının denetlenmesini ve hataların düzeltilmesini içerir.

Test Yazılımı

Ağ teknisyenleri ağın performansını değerlendirir ve maksimum verimlilik için onu iyileştirmenin yollarını bulur. Ayrıca yazılımı test eder ve yapılandırır, donanım ve cihazları onarırlar. Bu durum personelin kendi işlerini tamamlamasını sağlarken yükseltme ve bakım kontrollerini organize etmeyi içerir.

En Popüler:  Jinekolog İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Verileri Yedekleyin

Ağ teknisyenleri kuruluşun bilgilerinin her zaman güvenli olmasını sağlamaktan sorumludur, bu nedenle bir sorun oluştuğunda en az verinin kaybolduğundan emin olmak için düzenli veri yedeklemeleri yaparlar.

Teknik Yol Tarifi Ver

Ağ teknisyenleri, bilgisayar sistemleri ve şirket içindeki departmanlara ve ekiplere ağ kullanımı konusunda net teknik rehberlik ve yönlendirme sağlar.

Network Teknisyeni Nasıl Olunur?

Ağ teknisyenleri, geniş bilgisayar ve veritabanı bilgisine ve endüstri araçları konusunda yeterliliğe sahip iyi kişilerarası iletişimciler olmalıdır. Genellikle işverenler bilgisayar bilimleri veya bilgi teknolojileri alanında önlisans veya lisans derecesine ve aşağıdaki yeteneklere ihtiyaç duyacaktır:

 • İletişim yetenekleri – Ağ teknisyenleri şirket genelinde insanlarla çalışır, bu nedenle ağ sistemleri hakkında bilgi sahibi olmayan kişilere karmaşık bilgileri açıklamak için hem yazılı hem de sözlü güçlü iletişim yetenekleri gereklidir.
 • Problem çözme yetenekleri – Bu rol sorunları tanımlamak ve çeşitli ağ sorunlarına çözüm bulmak için tanılama yetenekleri ve problem çözme yetenekleri gerektirir
 • Bilgisayar ve yazılım yeterliliği – Ağ teknisyenleri bilgisayarlar, veritabanı sistemleri ve farklı yazılım türleriyle yakından çalıştıklarından, bilgisayarların nasıl çalıştığının tam olarak anlaşılması önemlidir
 • Kritik düşünce – Ağ teknisyenleri donanım veya bilgisayar ağlarındaki karmaşık sorunları çözmek için eleştirel düşünmeyi kullanır
 • Beceri – Ağ teknisyenleri onarım ve testler yapar, bu nedenle yüksek düzeyde el becerisi ve el aletlerini kullanma yeteneği rol için çok önemlidir

Kullandığı Araç Gereçler veya Programlar

Ağ teknisyenleri bu araçları düzenli olarak kullanır ve bunları nasıl kullanacakları konusunda iyi bir bilgiye sahip olmalıdır:

 • Ağlar (LAN/WAN ağları, TCP/IP protokolleri)
 • Ağ donanımı (yönlendiriciler, sunucular, modemler, kablolar)
 • El aletleri (makas, pense, tornavida, tel sıyırıcı)

Network Teknisyeni Eğitimi ve Öğretimi

Bir ağ teknisyeni olmak için asgari şart, önlisans derecesi veya ortaöğretim sonrası yeterliliktir. Fakat bazı işverenler adayların bilgisayar bilimleri veya bilgi teknolojileri lisans derecesine sahip olmasını tercih edebilir. Benzer bir alanda kanıtlanmış deneyim olduğu gibi teknik enstitü dereceleri veya sertifikaları da avantajlıdır. CCNA yeterlilikleri genellikle kuvvetle tercih edilir. İş tecrübesi, bu ağda değerli olduğu gibi, bilgisayar ağlarının nasıl işlediğine dair güçlü bir bilgi gösterme yeteneği de vardır.

Network Teknisyeni Maaşı ve 2023 Yıllık Kazancı

Ağ teknisyenleri için ortalama maaş 46.000 TL’dir. Ortalama dilimdeki ağ teknisyenleri yılda yaklaşık 49.000 TL kazanıyor ve en yüksek maaş yıllık 70.000 liraya yakın kazanıyor. Bazı işverenlerin bu rolle bir bonus yapısı vardır. Şirketlerin çoğu, sağlık sigortası gibi fayda paketleri sunmaktadır.

En Popüler:  Huzurevi Yöneticisi İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Meslek İstatistikleri Bürosu, 2029 yılına kadar bu sektörün %6 büyüyeceğini öngörmektedir.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Bir ağ teknisyeni olarak başarılı bir kariyer geliştirmenize yardımcı olacak en iyi kaynaklardan bazılarını topladık:

TCP/IP Kılavuzu – Bu kılavuz TCP/IP protokol paketini kapsar ve sektörde yeni olanlara hitap eder. Okuyucuların bu karmaşık konuyu anlamalarına yardımcı olmak için 350’den fazla resim ve yüzlerce tablo içerir.

Technibble – 6.000’den fazla üyesiyle, bu bilgisayar profesyonelleri için LinkedIn grubu yeni teknikler keşfetmek, diğer insanların deneyimlerinden öğrenmek ve sektördeki diğer kişilerle iletişim kurmak için harika bir yerdir

Ağ Dünyası – Bu site ağ endüstrisindeki en son trendlere ve güncellemelere adanmıştır ve güvenlik duvarları, yönlendirme veya sunucular hakkında olası herhangi bir sorunun cevabını alacağı neredeyse garanti edilmektedir.

Network Teknisyeni ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Network Teknisyeni
 • Ağ Destek Teknisyeni
 • Network Güvenlik Mühendisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu