Müzik Bestecisi: Kariyer Bilgisi ve Gereksinimler

Müzik Bestecileri İçin Görev Tanımı

Müzik bestecileri, büyük bir izleyici kitlesi için, bu sesler kadar kıskanılacak bir müzik yaratmaktan daha fazlasını yapabilir. İşler, orkestra yürütmek, filmler için film müzikleri hazırlamak, reklamlar için şarkılar yazmak, kayıtlar oluşturmak ve öğretmek için mevcuttur. Birçok müzik bestecisi, New York veya Los Angeles gibi medya merkezli şehirlerde iş bulur; bununla birlikte, müzik bestecileri çoğu şehirde (ve hatta küçük kasabalarda) insanların kendi sanatlarını yaratması ve geliştirmesi için mükemmel olan yerel müzik grupları ve performans mekanları bulunduğundan, ülkenin her yerinde iş bulabilirler.

EğitimLisans derecesi, yüksek lisans derecesi, doktora
İş YetenekleriSabır, müzikal yetenek, çalgı bilgisi, ağ iletişimi ve pazarlama, şarkı söyleme
Yıllık Ortalama Maaş (2017)50.590 TL (müzik yönetmenleri ve besteciler için)*
Kariyer Durumu (2016-2026)%6 büyüme (müzik yönetmenleri ve besteciler için)*

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Birçok kolej ve üniversite Müzik Kompozisyonu Lisansı, Müzik Kompozisyonu Lisansı veya Müzik Kompozisyonu Lisansı gibi dereceler sunar. Lisansüstü lisans olanakları arasında Müzik Kompozisyonunda Yüksek Lisans, Müzik Kompozisyonunda Yüksek Lisans ve Müzik Kompozisyonunda Doktora derecesi bulunmaktadır. Çoğu durumda, bu dereceleri takip etmek isteyen öğrenciler için bir seçmelere ihtiyaç vardır; Ayrıca birçok okul, öğrencilerin bir resitalde kendi kompozisyonlarını yapmalarını ister. Müzik alanındaki lisans programlarının çoğu titizdir ve tamamlanması dört yıl veya daha fazla sürer.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Doğal olarak yetenekli bir müzisyen olmak, bir kariyeri müzik bestecisi olarak açmanın ilk anahtarıdır. Çoklu enstrümanlarda yeterlilik, şarkı söyleme yetenekleri ve müzik tarihinin takdir edilmesi tüm yararlı özelliklerdir. Sabır, sebat etmek ve yeteneklerini ağ ve pazarlamak için bu korkutucu mesleğe de ihtiyaç vardır.

Ekonomik Durum

Çalışma İstatistikleri Bürosu, Mayıs 2016’da tahminen 74.800 kişinin müzik direktörü veya müzik bestecisi olarak çalıştığını bildirdi. 2017’de bestecilerin ve müzik direktörlerinin ortalama yıllık kazancının, 50.590 TL olduğunu söyledi.

Benzer Meslekler

Müzisyen ve Şarkıcı

Kayıtlar veya canlı izleyiciler için enstrümanlar söyleyen veya oynayan bu sanatçılar için BLS tarafından ortalama %6 oranında bir istihdam artışı öngörülmektedir. Çoğu için, örgün eğitim gerekli değildir. Ancak opera ve klasik müzik sanatçıları performans veya müzik teorisi alanında lisans dereceleri alırlar. 2017 yılında, BLS saat başı ortalama 26.90 liralık bir ücret verdiğini ve sahne sanatları şirketlerinde çalışanların bazı üst maaşları kazandığını bildirdi.

Dansçı ve Koreograf

Bu kariyerlerin eğitimi dans türüne göre değişir. Ancak tüm dansçılar ve koreograflar uzun yıllar eğitimde geçirirler; çoğu koreograf dansçı olarak başlar. Seçmeli dansçılar, dans etmeyi öğrenir, prova yapar ve sıklıkla diğer dansçılarla birlikte çalışır. Koreograflar danslar yaratır, müzik seçer, seçmen dansçıları seçer, yeni dans türlerini inceler ve sıklıkla bazı idari görevlere bakarlar. 2016-2026 yılları arasında, koreograflar, BLS’ye göre, iş ortalamanın ortalamanın üzerinde bir oranda %3 oranında büyümesini beklerken, dansçıların işlerinin de %5’lik bir hızda artması bekleniyordu. BLS, 2017 yılında koreografların ortalama saatlik ücretinin 23.20 TL olduğunu, dansçıların saatte 14.20 TL kazandığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu