Müze Teknisyeni: Kariyer Bilgisi ve Gereksinimler

Tarihi belgeler, eserler, dinozor kemikleri ve diğer değerli varlıkları korumak ve kaydetmek istiyorsanız, bir müze teknisyeni sizin için doğru kariyer olabilir. Müze deneyimi, özellikle de uzun stajlar ve gönüllülük yoluyla tercih edilmektedir. Bir lisans derecesine genellikle ihtiyaç duyulur. Ancak bazen müze çalışmalarında yoğunlaşarak, sanat tarihi gibi farklı bir yüksek lisans derecesi yapılır.

Genel Bilgiler

Müze teknisyenleri küratörlere, arşivcilere ve diğer müze çalışanlarına destek vermektedir. Bazı işverenler sadece müzenin korunması ve sergilenmesi konusunda önceden müze deneyimi veya eğitimi gerektirmesine rağmen, genellikle bu meslek için lisans derecesi gerekir. Öğrenciler bu deneyimi stajlara katılarak veya müzelere gönüllü olarak kazanabilirler.

Eğitim Şartları Lisans genellikle gerekli
Diğer gerekliliklerBir müzede iş deneyimi
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)* Müze teknisyenleri ve koruyucuları için %9
Yıllık Ortalama Maaş (2018)* Müze teknisyenleri ve koruyucuları için yıllık 43.020 TL

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu.

Müze Teknisyenleri için Kariyer Bilgileri

Pek çok teknisyen, temizlik malzemelerini içeren, onarım ihtiyaçlarını not eden ve depolama için hazırlayan ürünler içeren artefaktları ve belgeleri ele alır. Bazı teknisyenler, tamamen görsel veya etkileşimli ekranlar gibi farklı sergi türleri oluşturmada uzmanlaşmıştır.

Müze teknisyenleri müzelerde, hayvanat bahçelerinde, akvaryumlarda, üniversitelerde veya gelecek nesiller için korunan eser ve belgelere ihtiyaç duyan herhangi bir yerde çalışabilirler. Pek çok mekan türü, müze teknisyenlerinin sanat tarihi, doğal tarih veya özel koleksiyonlar gibi uzmanlaştığı alt kategorilere sahiptir.

Çalışma İstatistikleri Bürosu, 2018-2028 yılındaki konservatörler ve müze teknisyenleri için %9 iş artışı öngördü. Mayıs 2018’den itibaren müze teknisyenleri ve konservatörler için ortalama yıllık maaş 43.020 liraydı.

Müze Teknisyenleri İçin Gerekenler

Eğitim

Her işveren işçilerin farklı becerilere sahip olmasını gerektirdiğinden, teknisyenler bir derece veya eğitim programına kaydolmadan önce çalışmak istedikleri yer türünü seçmelidir. BLS, çoğu işvereninin müze teknisyenlerinin asgari lisans derecesini almasını tercih ettiğini. Ancak bazılarının müze muhafazasında ve sergilenmesinde önceden müze deneyimi veya eğitimi gerektirdiğini bildirdi. Müze çalışmaları programları genellikle lisans düzeyinde mevcuttur. Ancak bazı okullar lisans eğitimini büyük ölçüde sunar. Antropoloji veya sanat tarihi gibi diğer yaygın, ilgili ana dallar, öğrencilere müze çalışmaları ve yönetimi hakkında bilgi veren küçükleri veya konsantrasyonları içerir.

Müze çalışmaları ile ilgili ortak kurslar arasında eserler ve koleksiyonlar, coğrafi kültürler, müze araştırması ve sergi stratejileri yer almaktadır. Öğrenciler, tarihsel nesneleri doğru bir şekilde ele almayı ve her bir öğeyi hasar, tuhaf özellikler ya da diğer olası sorunlar açısından değerlendirmeyi öğrenir. Öğrenciler ayrıca, yüksek bakım maddelerini hava geçirmez ve sıcaklık kontrollü ortamlarda depolamak da dahil olmak üzere farklı depolama teknikleri konusunda eğitilirler. Maddenin güvenliğinden ödün vermeden, maksimum görsel çekicilik için öğelerin nasıl görüntüleneceğini öğrenirler.

Deneyim

İşverenler, bölgeye özgü bazı işler için müze teknisyenlerini eğitebilse de, çoğu müze öncesi deneyime sahip teknisyenleri tercih ediyor. Müze çalışmalarındaki akademik küçükler veya konsantrasyonlar sıklıkla öğrencilerin yerel müzelerde uzun süreli stajlara katılmalarını gerektirir; bu da çoğu zaman giriş seviyesi bir iş elde etmek için yeterli deneyime sahip bireyler sağlar.

Kalkınan müze teknisyenleri, birçok müze ve tarihi kurum tarafından sunulan gönüllü pozisyonlara da başvurabilirler. Tur rehberi, etkinlik sorumlusu veya bilgi masası operatörü gibi giriş seviyesi pozisyonlar, çalışanlara müze teknisyeni olarak ücretli bir pozisyona başvurmaları için müzelerin, hayvanat bahçelerinin veya akvaryumların günlük işlemleri hakkında yeterli deneyim sağlayabilir.

Müze teknisyeni olmak isteyenler için, bir müzede çalışan büyük bir deneyimin yanı sıra, müze çalışmalarında lisans derecesi veya bir konsantrasyon söz konusudur. Uygulamalı deneyim, genellikle yıllar süren bir taahhüt olan staj ve gönüllü çalışmalarla kazanılabilir. Bu size ayrıca akvaryumlar ve üniversiteler gibi başka yerlerde de çalışma şansı verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu