Müşteri Hizmetleri Temsilcisi Maaş, Eğitim ve Görev Tanımı

Lise diplomasıyla, kariyerine müşteri hizmetleri temsilcisi olarak başlamak mümkündür. Müşteri hizmetleri temsilcileri, bir şirket adına ürün veya hizmetlerle ilgili müşteri sorunlarını giderir. Bu alandaki alanlar için ileri eğitim veya öğretim gerekli olabilir.

Genel Bilgiler

Müşteri hizmetleri temsilcileri, bir şirketin ürünleri veya hizmetleriyle ilgili sorunlara ilişkin müşteri sorularına cevap verir. Telefon, e-posta, faks ve yüz yüze toplantılar yoluyla bunu yaparlar. Müşteri hizmetleri temsilcisi işleri genellikle sadece bir lise diploması gerektirir. Ancak gerekli eğitim seviyesi belirli alanlar için daha yüksek olabilir. Müşteri hizmetleri temsilcileri de iş başında eğitimden geçmelidir.

Eğitim Şartları Lise diploması veya dengi
Diğer gerekliliklerİş eğitiminde
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)* %2
Yıllık Ortalama Maaş (2018)*TL 33.750

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

İşin Gereklilikleri

Müşteri hizmetleri temsilcileri, müşteri sorularını, şikayetlerini ve yorumlarını alır. Müşterilerin sorularını yanıtlamak için genellikle bilgisayar, telefon veya başka bir iletişim şekli kullanırlar. Müşterilerin satın almalarından memnun olmalarını sağlamak için şirket politikalarına uygun olarak müşterilere saygılı davranmalı ve ellerinden geleni yapmalıdırlar.

Bireysel müşteri hizmetleri temsilcisinin görevleri genellikle çalıştıkları şirketin yapısına bağlıdır. Örneğin, bir telefon şirketindeki müşteri hizmetleri temsilcileri, müşterilerine fatura desteği sağlamak için günlerini harcayabilir, giyim şirketleri için çalışanlar iadeler yapabilir veya bireysel ürünlerle ilgili sorular sorabilirler.

Eğitim gereklilikleri

Müşteri hizmetleri temsilcisi işleri genellikle sadece lise diplomasını ve iletişim, yazma ve matematik becerilerini gerektirir. Ancak, gerekli eğitim seviyesi belirli alanlar için daha yüksek olabilir. Örneğin, mühendislik gibi yüksek teknolojili bir endüstri, genellikle müşteri hizmetleri temsilcilerinin mühendislik veya ilgili bir alanda bir ortak veya lisans derecesine sahip olmasını gerektirir. Özel müşteri hizmetleri temsilcisi sertifika programları da mevcuttur. Bunlar genellikle bilgisayar ve iletişim becerilerine odaklanır.

En Popüler:  Cilt Bakım Teknisyeni: Görev Tanımı ve Gereksinimleri

Ek olarak, müşteri hizmetleri temsilcileri sıklıkla önceden bilmedikleri ya da hiç bilmedikleri bir endüstri hakkında bilgi edinmek zorunda kalabilecekleri iş başında bir eğitimden geçmelidirler. Bu eğitimin uzunluğu işverene göre değişir ve müşteri hizmetleri temsilcilerinin bilgilerini ve becerilerini düzenli olarak güncellemeleri gerekebilir.

Kariyer Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, müşteri hizmetleri temsilcisi işlerinin 2018-2028 yılları arasında yaklaşık yüzde 2 oranında düşeceği tahmin ediliyor. Büyüme kısmen, özellikle online sohbet ve e-posta yoluyla çalışan müşteri hizmetleri temsilcileri için fırsatlar yaratan yeni teknolojilerin ortaya çıkmasından kaynaklanıyordu. Bununla birlikte bazı otomatik teknolojiler müşterilerin işlerini tamamen online yapmalarına ve temsilcileri bypass etmelerine izin verecektir. Müşteri hizmetleri temsilcileri için yıllık ortalama kazanç Mayıs 2018 itibariyle 33.750 liraydı.

2018-2028 arasında, müşteri hizmetleri temsilcileri için daha az talebe bağlı olarak müşteri hizmetleri temsilcileri için iş büyümesinin azalması beklenmektedir. Müşteri hizmetleri temsilcileri, bir şirketin ürünleri veya hizmetleriyle ilgili müşteri endişelerini giderir. Tipik bir lise diploması ve iş başında eğitim bu alana girmek için zorunlu olmakla birlikte, yüksek teknoloji endüstrileri gibi belirli alanlarda çalışan müşteri hizmetleri temsilcileri için özel eğitim veya eğitim gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu