Müşteri Hizmetleri Ortağı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir müşteri hizmetleri çalışanının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir müşteri hizmetleri çalışanı olarak başarılı olmak için neler gerektiğini öğrenme zamanı.

Müşteri hizmetleri ortakları birçok şirketin yüzüdür. Müşterilerle günlük olarak etkileşimde bulunurlar, onlara ürün ve hizmetler hakkında bilgi verirler, soruları yanıtlarlar, sorunları çözerler, vb. Görevleri, müşterilerin çalıştıkları şirketle olumlu bir deneyim yaşamalarını sağlamaktır.

Müşteri Hizmetleri Görevlisi Sorumlulukları ve Görevleri

Bir müşteri hizmetleri çalışanının genel olarak aşağıdakileri içeren geniş bir sorumluluk yelpazesi vardır:

 • Sunulan ürün veya hizmetlerle ilgili soruları yanıtlamak için müşterileri şahsen veya telefonda karşılamak
 • Müşterilerin ihtiyaçlarını dinlemek ve uygun çözümler hakkında önerilerde bulunmak
 • Fiyatlandırma ayrıntıları ve satış koşulları dahil olmak üzere ürünler veya hizmetler hakkında bilgi sağlamak
 • Toplantıları planlamak, seyahat düzenlemeleri yapmak ve malzeme siparişi vermek gibi idari destek sağlamak
 • Yazma, dosyalama, fotokopi çekme, belgeleri tarama ve postaları sıralama gibi büro görevlerini gerçekleştirme
 • Müşteri şikayetlerini veya sorunlarını doğrudan müşteri ile veya uygun personel üyelerine yönlendirerek çözmek
 • Posta listelerine müşteri ekleme gibi yeni hesaplar veya yeni hizmetler için başvuruları işlemek
 • Fiyatlar ve satış koşulları dahil olmak üzere şirket ürünleri ve hizmetleri hakkında bilgi sağlamak
 • Fatura bilgilerinin güncellenmesi ve makbuz sağlanması dahil olmak üzere ödemelerin işlenmesi ve işlemlerin kayıtlarının tutulması

Müşteri Hizmetleri Asistanı Maaşı Ne Kadar?

Müşteri hizmetleri ortak maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve çalıştıkları şirkete göre değişir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 46.792$ (22.50 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 16.000 TL (33.10 TL/saat)

Müşteri hizmetleri ortaklarının istihdamının önümüzdeki on yılda düşmesi bekleniyor.

İstihdam artışı, şirketlerin daha fazla müşteri talebini elektronik olarak işlemesine ve bunu insan emsallerinden daha hızlı yapmasına olanak tanıyan otomasyonla sınırlı olacaktır. Sonuç olarak, müşteri hizmetleri ortak işleri, çağrı merkezlerine veya maliyetlerin daha düşük olduğu denizaşırı yerlere taşınabilir.

Müşteri Hizmet Ortağı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir müşteri hizmeti ortağının genel olarak aşağıdakilere sahip olması gerekir:

Eğitim: Giriş seviyesi müşteri hizmeti ortaklarının genellikle lise diplomasına sahip olmaları gerekir. Bazı şirketler, bazı üniversite kurslarını tamamlamış adayları işe almayı tercih eder. İlgili kurs İngilizce, işletme, finans, muhasebe ve bilgisayar becerilerini içerir.

Antrenman tecrübesi: Çoğu işveren bu rol için iş başında eğitim sağlayacaktır. Bu eğitim genellikle birkaç hafta sürecek ve size şirketin bilgisayar sistemlerinin nasıl kullanılacağı, müşterileri nasıl karşılayacağınız ve onlara nasıl yardımcı olacağı, işlemlerin nasıl yapılacağı ve nakit ve makbuzların nasıl ele alınacağı dahil işin temellerini öğretecek.

Sertifikalar ve Lisanslar: Müşteri hizmetleri ortakları için, sağladıkları hizmetler hakkındaki bilgilerini geliştirmeye ve kazanç potansiyellerini artırmaya yardımcı olacak çeşitli sertifikalar mevcuttur.

Müşteri Hizmetleri Ortak Olmak İçin Gerekli Beceriler

Müşteri hizmeti ortakları, başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: İletişim, bilgiyi başka bir kişiye iletme eylemidir. Bir müşteri hizmetleri ortağı olarak müşteriler, yöneticiler ve diğer destek personeli ile iletişim kuruyor olabilirsiniz. Bilgileri net ve özlü bir şekilde iletebilmek önemlidir. Ayrıca, durumları dağıtmak ve çatışmaları azaltmak için iletişimi kullanabilirsiniz.

Empati: Empati, başkalarının duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Bir müşteri hizmetleri ortağı olarak, bir müşterinin bir işletmeyi aradığında veya ziyaret ettiğinde konuştuğu ilk kişi siz olabilirsiniz. Endişelerini dinleyebilmek ve duyulduklarını hissetmelerine yardımcı olmak önemlidir. Bunu açık uçlu sorular sorarak ve yanıtlarını aktif olarak dinleyerek yapabilirsiniz.

Problem çözme: Sorun çözme becerileri, müşteriler için sorunları tanımlamanıza ve çözmenize olanak tanır. Müşterilerin doğru ürünleri bulmalarına, doğru boyutları bulmalarına ve satın almalarıyla ilgili sorunları çözmelerine yardımcı olmak için problem çözme becerilerini kullanabilirsiniz. Müşterilerin hesaplarıyla ilgili sorunları çözmelerine, bir şirket için doğru iletişim bilgilerini bulmalarına ve teknik bir soruna doğru çözümü bulmalarına yardımcı olmak için sorun çözme becerilerini de kullanabilirsiniz.

Zaman yönetimi: Zaman yönetimi, müşteri hizmetleri ortağı olarak rolünüzde daha etkili olmanıza yardımcı olabilecek başka bir beceridir. Randevuları planlamaktan, telefonları yanıtlamaktan ve e-postalara yanıt vermekten sorumlu olabilirsiniz. Bu yüzden işinize öncelik vermek ve zamanınızı etkili bir şekilde yönetmek önemlidir. Bu durum tüm görevlerinizi zamanında tamamlamanıza yardımcı olabilir.

Organizasyon: Organizasyon, müşteri hizmetleri ortağı olarak rolünüzde daha etkili olmanıza yardımcı olabilecek başka bir beceridir. Müşteri bilgilerini takip etmekten, temiz bir çalışma alanı sağlamaktan ve envanteri takip etmekten siz sorumlu olabilirsiniz. Organize olmak, daha verimli olmanıza ve görevlerinizi zamanında tamamlamanıza yardımcı olabilir.

Müşteri Hizmet Ortağı Çalışma Şartları Nasıl?

Müşteri hizmeti ortakları, bankalar, sigorta şirketleri ve yatırım firmaları dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Mali yılın sonu veya vergi mevsimi gibi yoğun dönemlerde fazla mesai yapmaları gerekmesine rağmen, genellikle normal mesai saatlerinde çalışırlar. Müşteri hizmetleri çalışanları genellikle iyi aydınlatılmış, temiz ofislerde çalışır ve halkla çok az temas kurar veya hiç temas etmez. Zamanlarının çoğunu telefonda veya masalarında, araştırma yapmak veya işlemleri gerçekleştirmek için bilgisayarları kullanarak geçirirler. İş zaman zaman tekrarlayıcı ve stresli olabilse de, müşteri hizmetleri çalışanları genellikle işlerini zorlayıcı ve ödüllendirici buluyor.

Müşteri Hizmetleri Ortak İçin Mesleki Gelişme

Müşteri hizmetleri ortaklarının çalışma şeklini etkileyen üç metod. Müşteri hizmetleri ortaklarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

Teknik Beceri Gereksinimi

Teknoloji daha karmaşık hale geldikçe, işletmeler daha teknik becerilere sahip çalışanlar arıyor. Bu durum özellikle müşterilerin teknolojinin nasıl çalıştığına dair derinlemesine bir anlayış gerektiren karmaşık konularda yardıma ihtiyaç duyduğu müşteri hizmetleri sektöründeki pozisyonlar için geçerlidir.

İstemci hizmeti ortakları, bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve yazıcılar gibi yaygın teknolojilerin nasıl kullanılacağını ve bunların nasıl giderileceğini öğrenerek çağın ötesinde kalabilir. Microsoft Office ve Adobe Creative Suite gibi popüler yazılım uygulamalarına da aşina olabilirler.

Kültürel Zekanın Önemi

Şirketler, kültürler arasında etkin bir şekilde çalışabilen çalışanlara sahip olmanın değerini anladıkça, kültürel zeka iş dünyasında giderek daha önemli hale geliyor.

Müşteri hizmetleri ortakları genellikle bir şirket ile müşterileri arasındaki ilk temas noktası olduklarından, etkileşimleri aracılığıyla kültürel zekayı sergilemek için benzersiz bir konumdadırlar. Müşteri hizmetleri çalışanları, farklı gelenek ve göreneklerin farkında olarak, müşterileri üzerinde güven oluşturabilir ve olumlu bir izlenim yaratabilir.

Müşteri Deneyimine Odaklanma

Müşteri deneyimi, yalnızca iyi ürün veya hizmet sunmanın yeterli olmadığını fark ettikleri için işletmeler için giderek daha önemli bir odak noktası haline geliyor; ek olarak iyi bir müşteri deneyimi sağlamaları gerekir.

Bu eğilim, müşterilere sahip olabilecekleri herhangi bir soru veya sorunda yardımcı olmaktan sorumlu müşteri hizmetleri uzmanlarına olan talebin artmasına neden oluyor. Müşteri hizmetleri daha önemli hale geldikçe, müşteri hizmetleri ortaklarının müşterileri mutlu etmek için mükemmel müşteri hizmeti sunmaya hazırlıklı olmaları gerekecektir.

Nasıl Müşteri Hizmetleri Ortağı Olunur?

Müşteri hizmetleri ortağı olarak bir kariyer, ayağınızı iş dünyasının kapısına getirmenin harika bir yolu olabilir. Bir müşteri hizmetleri ortağı olarak, farklı endüstriler ve şirketler hakkında bilgi edinme, kilit karar vericilerle ilişkiler geliştirme ve müşterilerle çalışma deneyimi kazanma fırsatına sahip olacaksınız.

Başarılı bir müşteri hizmetleri ortağı olmak için güçlü iletişim becerilerine sahip olmak, baskı altında iyi çalışabilmek ve zor durumları sakince halledebilmek önemlidir. Sorunları çözerken yaratıcı düşünebilmek ve hem şirketin hem de müşterinin ihtiyaçlarını karşılayan çözümler üretebilmek de önemlidir.

Kariyer ve İş İmkanları

Bu kariyerde ilerlemenin en iyi yolu, mevcut şirketinizde terfi almaktır. Bunu yapmak için, en iyi performans gösteren biri olmanız ve şirkete değerinizi göstermeniz gerekir. Ayrıca proaktif olmalı ve mümkün olduğunda ek sorumluluklar almalısınız. Mevcut şirketinizden bir adım önde bir pozisyon bulmak zor olsa da, farklı bir şirkete geçerek de ilerleyebilirsiniz.

Müşteri hizmeti ortakları, hesap yöneticisi, hesap yöneticisi veya müşteri hizmeti yöneticisi olmak için ilerleyebilir. Özellikle başarılı olanlar, sonunda firmalarında ortak olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu