Muhasebe Teknisyeni İşleri İçin Sertifika Bilgileri

Sertifika isteyen muhasebe teknisyenleri, Yeminli Mali Müşavirler Derneği veya Amerikan Sağlık İdaresi Yönetimi Derneği (sağlık sektörü içinde çalışıyorlarsa) tarafından sertifika almalıdır. İlki için resmi bir eğitim şartı olmamasına rağmen, ikincisi için iki yıllık bir önkoşul vardır. Bu sertifikalar dört farklı uzmanlık alanında üç sınav seviyesi ile kazanılır.

Genel Bilgiler

Yeminli Mali Müşavirler Derneği (ACCA) tarafından sunulan sertifikalı muhasebe teknisyeni yeterliliği muhasebe alanında saygın bir referanstır. Sağlık alanında çalışan muhasebe teknisyenleri, Amerikan Sağlık İdaresi Yönetimi Birliği (AAHAM) tarafından ayrı kimlik bilgileri almaya hak kazanabilirler.

Eğitim Şartları veya EğitimCAT sertifikası için yok
AAHAM sertifikası için iki yıllık derece
Sınav GereksinimleriGiriş seviyesinden ileri seviyeye kadar 3 sınav seviyesi
4 olası belgelendirme alanı
Diğer deneyimÖnceki ilgili muhasebe deneyimi
İş Görüşmesi* (2018-2028)%4 azalma
Ortalama Maaş * (2018)40.240 TL

* Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

CAT Sertifika Sınavı

ACCA’dan CAT sertifikası alan teknisyenler, profesyonel bir muhasebe ortamında hayati ve yetkin yardım sağlamak için gerekli becerilere sahip olduklarını göstermiştir. CAT sertifikası almak için bir teknisyen kuruluşun gereksinimlerini karşılamalı ve bir test bataryası tamamlanmalıdır.

Gereksinimler

CAT statüsüne hak kazanabilmek için muhasebe teknisyenlerinin en az bir yıllık mesleki deneyim alması gerekir. ACCA, sertifikasyon adaylarının sınava girmeden önce veya sınav sürecinde veya sonrasında herhangi bir zamanda bu iş deneyimini biriktirmelerini sağlar.

ACCA’nın CAT sınavına hak kazanması için herhangi bir eğitim gereksinimi olmamasına rağmen, iş deneyimi bazı teknisyenlerin sınavın belirli bölümlerini almaya muaf olmasına izin verebilir. Sınavlar, tanıtımdan ileri seviyeye kadar üç farklı deneyim seviyesinde mevcuttur. Her seviye muhasebe, finans, BT ve yönetim gibi konuları kapsayan üç sınavdan oluşur.

En Popüler:  TV Prodüksiyon Asistanı: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Gereksinimler

Her iki test de dört ayrı bölümden oluşur: hasta erişimi, faturalandırma, kredi/tahsilat ve gelir döngüsü yönetimi. Sertifika gereklilikleri arasında aktif AAHAM üyeliği, iş deneyimi ve akredite bir eğitim kurumundan iki yıllık bir derece bulunmaktadır.

Sertifika Sınavı Eğitimi

ACCA aracılığıyla bir CAT sertifikası almak isteyenler için etkileşimli çalışma yardımları ve uygulama testleri kurumun uluslararası web sitesinde online olarak mevcuttur. Rehberler ve ders kitapları gibi çalışma materyalleri ACCA tarafından onaylanmış olan dış satıcılar tarafından sunulmaktadır.

AAHAM, sertifikalandırma isteyen muhasebe teknisyenleri için web siteleri aracılığıyla örnek testler, alıştırmalar ve online çalışma yardımcıları içeren online eğitim sunmaktadır. Eğitim kurslarına AAHAM onaylı eğitim siteleri aracılığıyla online olarak da erişilebilir. Online eğitim yardımları hem AAHAM sertifikasyonunu hem de yeniden sertifikalandırma sınavlarını kapsar (.

Maaş Bilgisi ve İş Durumu

Çalışma İstatistikleri Bürosu muhasebe teknisyenlerine özel bilgileri rapor etmemekte, muhasebe, muhasebe ve denetim memurlarının istihdamının 2018 ve 2028 yılları arasında tüm mesleklere oranla ortalama %4 oranında küçüleceğini öngörmektedir. Bütün bu katipler tarafından kazanılan yıllık ortalama maaş, Mayıs 2018’de 40.240 liraydı. Kazanılan maaşlar, bireyin eğitimine, kimlik bilgilerine ve deneyimlerine bağlı olarak değişebilir; CAT niteliklerine sahip olanlar daha yüksek maaş oranları için uygun olabilir.

Kalkınan bir muhasebe teknisyeni için sertifika, ister AAHAM’dan, ister ACCA’dan olsun, çeşitli şekillerde gelebilir. Sertifikalı Klinik Hesap Yöneticisi sertifikasyonu da dahil olmak üzere bu sertifika kavşaklarının her birinin altına düşen bir dizi uzman sertifikasyon seçeneği vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu