Müdür Yardımcısı Nedir? Maaşları, Kariyerleri ve Eğitimleri

Müdür Yardımcısı Olmalı mıyım?

Lisans düzeyi Yüksek lisans
Derece Alanı Eğitim liderliği veya eğitim yönetimi
Lisans Devlet okullarında çalışmak için genellikle gerekli müdür yardımcısı/eğitim idaresi lisansı
Deneyim Önceki öğretim deneyimi sıklıkla gerekli
Önemli beceriler Liderlik, iletişim, kişilerarası ve organizasyon becerileri; Öğretmen ve personeli etkili bir şekilde değerlendirme becerisi
Maaş92.940 TL (tüm ilkokul ve ortaokul yöneticileri için 2015 ortalaması)

Kaynaklar: Çalışma İstatistikleri Bürosu (Mayıs 2014), E-Kurs

Müdür yardımcıları müdür yardımcısı olarak da bilinir, ilkokul, ortaokul veya ortaokulun idari ve eğitimsel bileşenlerini yönetmek için okul müdürleriyle birlikte çalışır. Öğretmenler, öğrenciler ve topluluğun üyeleri ile düzenli olarak etkileşimde bulunurlar, böylece mükemmel iletişim ve kişiler arası becerilere ihtiyaç duyarlar. Müdür yardımcıları ayrıca, öğrenci disipliniyle ilgili sorunları ele almak için liderlik ve müzakere becerilerine de ihtiyaç duyarlar. Olumsuz davranışları olumlu eylemlere dönüştürmek için öğrencileri motive etmekte usta olmalılar. Çoğu müdür yardımcısının okul bütçelemesi ve bilgisini finanse etmesi gerekir.

Müdür yardımcılarının çoğu öğretmen olarak başlar ve ardından eğitim yönetimi veya eğitim liderliği alanında yüksek lisans programları tamamlar. Kalkınan müdür yardımcısı, genellikle başka bir alanda lisans derecesine sahip kişiler için özel olarak tasarlanmış bir programa girmedikçe, bu lisansüstü programlara başvurmadan önce genellikle bir lisans derecesine ve öğretmen sertifikasına sahiptir.

Genel müdür yardımcılığına ilerleme zor olabilir. Ancak eğitimdeki diğer pozisyonlar ile karşılaştırıldığında yüksek kazanç potansiyeli vardır. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, ilk ve orta okullardaki yöneticiler Mayıs 2015 itibariyle yıllık ortalama 92.940 TL kazandılar.

1. Adım: Lisans Derecesi Kazanın

Müdür yardımcıları normalde kariyerlerine öğretmen olarak başladıkları için lisans derecesine sahip olmaları ve devlet öğretimi belgelerine sahip olmaları gerekir. Birçok kolej ve üniversite, ilk veya ortaokul eğitiminde lisans derecesi, eğitim felsefesi, sınıf yönetimi ve öğrenci çeşitliliği derslerini içeren lisans programları sunar. Bu programların tamamlanması genellikle 4-5 yıl sürer. Eğitim dallarının normalde programları süresince staj yapan bir öğrenciyi de yerine getirmeleri beklenir.

Adım 2: Bir Eğitim Sertifikası Alın

Her devlet, devlet okulu öğretmenlerinin öğretime başlamadan önce lisans almasını gerektirir. Lisans standartları eyaletlere göre farklılık gösterir. Ancak çoğu lisans kurulu adayların lisans derecesi kazanmasını ve sınıf öğretmenliği içeren denetimli stajı tamamlamasını bekler. Adaylar, okuryazarlığı, konu bilgisini ve öğretme yeteneğini test eden devlet lisans sınavını geçmelidir. İlköğretim düzeyinde ders verenler genel bir öğretmenlik sınavından geçmek zorundadır. Ortaokul öğretmenlerinin genellikle hem genel bir sınavdan hem de öğretmek istedikleri konulara odaklanan tek bir konu sınavından geçmeleri gerekir.

3. Adım: İş Deneyimi Kazanın

Okul yönetimi pozisyonlarına geçmeden önce, birçok müdür yardımcısı öğretmen olarak çalışarak önemli iletişim ve liderlik becerileri kazanır. Müfredatlar geliştirmek, öğrencilerin çalışmalarını değerlendirmek ve güvenli bir öğrenme ortamı oluşturmaktan öğretmenler sorumludur. İş deneyimini bir eğitimci olarak edinmek, öğretim alanını, eğitmen sorumluluklarını ve sınıf uygulamalarını anlamak için bir temel sağlayabilir. Ayrıca devletler, başvuru sahiplerinin asli lisans almaya hak kazanabilmeleri için genellikle birkaç yıllık öğretim deneyimine ihtiyaç duyarlar.

4. Adım: Yüksek Lisans Programını tamamlayın

Öğretmenler, eğitimsel liderlik veya eğitim yönetimi alanında yüksek lisans derecesi kazanarak asıl pozisyonlarda ilerleme için hazırlık yapabilirler. Bazı eyaletlerde, aday başkan yardımcısı, başka bir konuda yüksek lisans derecesi aldıysa, müdür adayları için lisansüstü bir sertifika programına kayıt yaptırabilir. Eğitim idaresindeki lisansüstü programların tamamlanması genellikle iki yıl alır ve öğrencilerin eğitim lisansları almalarını ve kaydolmadan önce öğretmenlik tecrübeleri edinmelerini bekler. Dersler, müfredat geliştirme, idari liderlik, okul hukuku ve okul finansmanı içerebilir. Öğrencilerin ayrıca mezun olabilmek için staj ve kapsül projelerini de tamamlamaları gerekebilir.

Adım 5: Takip Lisansı

ABD eyaletlerinin çoğu, devlet okulu müdürlerinin bir okul yöneticisi veya asistanlık lisansı almasını gerektirir. Ruhsat almaya hak kazanabilmek için çoğu eyalet, başvuru sahiplerinin lisans derecesi almasını zorunlu kılar. Adayların genellikle bir devlet lisans sınavını tamamlamaları beklenir ve bir mentorun gözetimi altında bir pratik şartı yerine getirmeleri gerekebilir. Spesifikasyonlar bölgelere göre değişmekle birlikte, durumlar genellikle bireylerin mevcut öğretim lisanslarına asli onay vermesini sağlar. Birçok eyalet, bir yüksek lisans programı tamamladıktan ve asgari miktarda öğretim deneyimi sağladıktan sonra bireylerin Praxis II sınavında belirli bir puan almalarını ister. Özel bir okulda çalışmak isteyenler lisans almak zorunda kalmayabilirler.

Adım 6: Profesyonel bir Organizasyona Katılın

Hem okul müdürleri hem de müdür müdürleri için oluşturulan dernekler mevcuttur. Bireyler, mesleki gelişim fırsatlarını öğrenmek ve referanslarını güncel tutmak için Ulusal Ortaokul Müdürleri Birliği’ndeki Ulusal Asistan Liderlik Merkezi’ne başvurabilirler.


Müdür yardımcıları genellikle, yüksek lisans derecesi kazanarak ve müdür yardımcısı veya eğitim yönetimi lisansı alarak, ilerlemeye devam etmeden önce öğretmen olarak görev yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu