Moda Fotoğrafçısı: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Moda Fotoğrafçısının Görev Tanımı

Moda fotoğrafçılığı, kıyafetleri ve diğer moda ürünlerini heyecan verici ve unutulmaz şekillerde vurgular. Moda fotoğrafçıları, modaları mümkün olduğunca etkili bir şekilde sergileyen fotoğrafları kavramsallaştırmak ve çekmek için modeller ve moda tasarımcılarıyla yakın çalışır. Moda fotoğrafçıları moda dergileri, katalogları, reklam ajansları veya moda evleri tarafından kullanılabilir. Ayrıca serbest meslek sahibi olabilirler.

Eğitim Yaygın eğitim gerekli değildir
İş Yetenekleri Sanatsal yetenek, ayrıntı odaklı, bilgisayar becerileri, kişilerarası beceriler
Yıllık Ortalama Maaş (2017) 32.490 TL (tüm fotoğrafçılar)
İş Büyümesi (2016-2026) %-6 (tüm fotoğrafçılar)

Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Bir moda fotoğrafçısı olarak bir kariyer için bir lisans derecesi gerekmez, çünkü gerekli beceriler, yerleşik bir fotoğrafçı ile stajyerlik yoluyla edinilebilir. Moda fotoğrafçılığında başarılı bir kariyer için en önemli varlık, hem teknik fotoğraf becerilerini hem de eşsiz, sanatsal bir bakış açısını vurgulayan bir çalışma portföyüdür.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Moda fotoğrafçılığı alanında kariyer, ışıklandırma, netlik ve kompozisyon dahil olmak üzere fotoğrafçılığın teknik unsurları ile moda ve fotoğraf eğilimleri hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirir. Moda fotoğrafçıları sanatsal vizyonlarını fotoğraflara çevirebilmelidir. Ayrıca moda fotoğrafçıları genellikle stilist, makyaj sanatçısı ve diğer moda profesyonellerinden oluşan ekiplere liderlik ettikleri için güçlü kişiler arası becerilere sahip olmaları gerekir.

Ekonomik ve Kariyer Olanakları

Çalışma İstatistikleri Bürosuna göre fotoğrafçılık işlerinin 2016-2026 yılları arasında %6 oranında düşmesi bekleniyordu. Fotoğrafçılıkta kariyer için rekabetin keskin olması bekleniyordu çünkü çok sayıda iş arayan ve göreceli olarak az sayıda açık pozisyonu olan oldukça arzulanan bir alan. 2017 yılında, fotoğrafçılar için ortalama yıllık maaş 32.490 liraydı.

Benzer Meslekler

Moda fotoğrafçısı olmak isteyenler, yayın veya filmde kamera kullanımı ve haber raporlama gibi ilgili meslekleri değerlendirebilirler.

Kamera Operatörleri

Kamera operatörleri, çeşitli programları kaydetmek için film ve video kameralarını kullanır; televizyon haberleri ve programları, hareketli görüntüler veya canlı, yerinde çalışmaların kaydedilmesinde uzmanlaşabilirler. Kamera operatörleri genellikle kamera açıları, içerik ve ilgili kavramlar üzerine yönetmenler ve film veya video editörleriyle çalışır. Bir kamera operatörü genellikle yayın, film veya ilgili bir alanda lisans derecesine sahiptir. Yeni işe alımlar genellikle iş konusunda da eğitilir, daha fazla deneyime sahip bir kamera operatörünün asistanı olarak çalışır.

BLS’ye göre, televizyon, video ve sinema endüstrisindeki kamera operatörleri 2016-2026’dan itibaren ortalama %7’lik bir iş artışı bekleyebilirler. Bu işçiler, 2017 yılında 53.550 TL ortalama maaş kazandı.

Muhabir, haberci

Bir muhabir, bir haber hakkında bilgi toplar ve bu bilgiyi bir gazete, televizyon haber programı, radyo programı veya başka bir araç aracılığıyla izleyenlere sunar. Muhabirler, haber vermek ya da ödev almak için editörleriyle birlikte çalışır. Araştırma ve röportaj yapıyorlar ve ardından hikayelerini (gazeteler veya online raporlamalar için) veya senaryolarını (filme alınmış veya kaydedilmiş raporlar için) yazıyorlar. Bir muhabir genellikle gazetecilik veya ilgili bir alanda lisans derecesine ve birkaç yıllık üniversite raporlama tecrübesine sahiptir. Muhabirler genellikle kariyerlerine küçük pazarlarda başlarlar ve deneyim kazandıkça daha büyük pazarlara taşınırlar.

BLS, gazetecilerin ve muhabirlerin işlerinin, kısmen medya şirketlerinin konsolidasyonu ve televizyon veya gazete raporlarından haber alan kişilerin sayısındaki düşüş nedeniyle 2016-2026’dan itibaren %10 oranında azalması beklendiğini belirtti. BLS ayrıca, bu mesleklerin 2017 yılında ortalama 39.370 liralık bir maaş ödediğini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu