Microsoft Sertifikalı Profesyonel: İş Bilgisi ve Gereksinimleri

Microsoft Sertifikalı bir Profesyonel için Görev Tanımı

Microsoft Sertifikalı Profesyoneller (MCP’ler), en az bir onaylama sınavındaki başarılı bir puan ile kanıtlandığı gibi, şirketin yazılım programlarının ve teknolojisinin kullanımında uzmandır. Microsoft Sertifikalı Profesyoneller, hataları giderebilir, programlar yükleyebilir ve müşterilerin üreticinin yazılım ürünleri ile ilgili tüm sorularını yanıtlayabilir. Microsoft, 2014 yılı itibariyle, diğer uzmanların yanı sıra bilgisayar ve ağ sistemleri yöneticileri, veritabanı geliştiricileri, BT proje yöneticileri ve Web geliştiricileri için 20’den fazla sertifika sunmuştur. Belgelendirme yolları uzmanlık ve tecrübe seviyelerine uygun olarak sunulmaktadır. Örneğin, bilgisayar endüstrisinde yeni olan adaylar bir Microsoft Technology Associate sertifikası alabilirken, daha ileri seviyedeki profesyoneller Microsoft Certified Solutions Developer programına ilgi duyabilir.

EğitimLisans bilgisayar bilimlerinde yardımcı olacaktır. Ancak gerekli değildir
İş YetenekleriYazılım programları bilgisi, kişilerarası beceriler, iletişim, müşteri hizmetleri
Maaş Aralığı (2016)*MCP sertifikalı BT yöneticileri için 51.680 TL – 129.701 Türk lirası, MCP sertifikalı sistem yöneticileri için 43.135 Türk lirası – 86.234 Türk lirası

Kaynak: *Payscale

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Zorunlu olmamakla birlikte, bilgisayar bilimi alanında lisans derecesinin tamamlanması, öğrencilerin Microsoft sertifikasyon sınavlarını geçmek ve ihtiyaç duydukları bilgileri elde etmek için ihtiyaç duydukları becerileri edinmelerine yardımcı olabilir. Satıcıya özel eğitim, modüllerin ürün ve konulara göre düzenlendiği Microsoft Sanal Akademisi aracılığıyla bulunabilir. Ek eğitim kaynakları arasında e-kitaplar ve uygulama testleri bulunmaktadır.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Microsoft Sertifikalı Profesyonel olmak isteyen bireylerin bilgisayar, yazılım programı ve teknoloji için yetenekleri olmalıdır. Güçlü kişilerarası beceriler, özellikle teknik olarak daha az eğimli olabilecek müşterilerle iletişim kurarken de önemlidir.

Kariyer ve Maaş Genel Görünümü

Microsofta göre, sertifikalı profesyoneller BT uzmanları, teknoloji eğiticileri, geliştiriciler ve sistem mimarları olarak iş bulabilirler. MCP’ler için maaşlar pozisyona göre değişebilir. Örneğin, Nisan 2019’da, MCP sertifikalı BT yöneticilerinin maaşları 51.680 TL ile 129.700 TL arasında değişirken, MCP sertifikalı sistem yöneticisi aynı dönemde 43.130 TL ile 86.230 TL arasında bir kazanç elde etti.

Benzer Meslekler

PC desteğindeki Microsoft dışı kariyerler için şu seçeneklere göz atın:

Bilgisayar Kullanıcı Destek Uzmanları

Bilgisayar kullanıcısı destek uzmanları, donanımları, yazılımları, işletim sistemleri veya çevresel aygıtları ile ilgili sorun yaşayan teknik olmayan tüketicilere online veya telefonla yardım sağlar. Eğitim Şartları işverene göre değişebilse de, bilgisayarla ilgili bir alanda üniversite düzeyindeki kurs giriş seviyesi pozisyonuna hak kazanmak için yeterli olabilir. Apple, Inc.’den elde edilebilecekler gibi endüstri sertifikasyon programları aracılığıyla ek eğitim alınabilir. Bunlar arasında Apple Certified Associate veya Macintosh Technician’ın yanı sıra işletim sistemlerine özgü kimlik bilgileri de bulunur.

Çalışma İstatistikleri Bürosu, genel olarak bilgisayar kullanıcı destek uzmanları için istihdam olanaklarının, 2016 ve 2026 arasında ülke genelinde %11 oranında veya diğer tüm mesleklere göre ortalamadan daha hızlı artması beklendiğini bildirmektedir. Bu uzmanlar, 2018 itibariyle yaklaşık 630.700 iş yaptılar. Mayıs 2018’den itibaren, bir bilgisayar kullanıcı destek uzmanının yıllık ortalama maaşı 50.980 liraydı.

Bilgi Güvenliği Analisti

Bilgi güvenliği analistleri genellikle işletmeler, bilgisayar hizmetleri, finans firmaları ve sorumluluklarının BT sistemlerini siber saldırılardan korumayı içerdiği diğer kuruluşlar tarafından kullanılır. BLS’ye göre, bu, hızlı büyüyen bir alan. Bilgi analistlerinin 2016 ve 2026 yılları arasında ülke genelinde %28 oranında artması bekleniyor. BLS tarafından bildirildiği üzere, Mayıs 2017’de bir bilgi analisti için ortalama yıllık maaş 95.510 liraydı.

Bu alana girmek için bilgisayar bilimlerinde lisans programının veya yakından ilgili bir konu alanının tamamlanması gerekmektedir. Bireysel işverenler, Master of Business Administration (bilgi sistemlerinde yoğunlaşma) olan adayları arayabilirler. Cisco Systems, Inc. aracılığıyla, istekli profesyoneller ayrıca siber güvenlik, güvenlik duvarı güvenliği veya ağ giriş kontrolünde diğer sertifikaların yanı sıra endüstri sertifikaları alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu