Metin Yazarlığı Uzmanı: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Metin Yazarlığı Uzmanı için Görev Tanımı

Bir metin yazarlığı uzmanı, bir işi, hizmeti, kişiyi, fikri veya fikri tanıtmak için kullanılan reklam metnini hazırlar. Bu kopya, baskı, web ve yayın ortamlarında görünebilir. Metin yazarlarının çoğunluğu reklam ajansları, web geliştiricileri, halkla ilişkiler firmaları, online pazarlama firmaları ve basılı yayınlar tarafından kullanılmaktadır. Bununla birlikte çoğu metin yazarlığı uzmanı, evde veya müşterilerinin ofisinde, aynı anda birkaç müşteri için serbest çalışan olarak çalışmayı seçmektedir.

Eğitim Gazetecilik, İngilizce veya iletişim alanında lisans derecesi
İşin Gereklilikleri Basılı, web ve yayın medyası için reklam kopyası hazırlar; reklam ajanslarında veya serbest çalışan olarak tam zamanlı çalışabilir
Yıllık Ortalama Maaş (2018)* 73.090 ₺ (yazar ve yazarlar)
İş Büyümesi (2016-2026)* %8 (yazarlar)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Gazetecilik, İngilizce veya iletişim alanlarında 4 yıllık bir lisans programı, metin yazarlığı alanında bir kariyer için ideal bilgi ve becerileri sağlar. Dersler, yazma becerileri ve mekaniğinin yanı sıra reklamcılık kavramlarına da odaklanmalıdır. Ancak web tasarımında veya bilgisayar grafiklerinde seçmeli ders almak da yararlıdır. Bir reklam ajansı veya departmanı için staj da rekabet avantajı ve gerçek dünya deneyimi sağlar.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Mükemmel yazma becerileri, bir metin yazarlığı profesyoneli için en önemli gerekliliktir. Metin yazarları fikirleri açık, mantıklı ve yaratıcı bir şekilde ifade etmelidir. Müşteriler, kaynaklar, iş arkadaşları ve editörler ile iletişim kurmak için bilgisayarlara ve iletişim ekipmanlarına sahip olmak çok önemlidir. Elektronik yayıncılık ve yazılım bilgisi de değerlidir. Çok görevli olma, zamanı etkili bir şekilde yönetme, sorunları çözme ve son teslim tarihlerinde çalışma yeteneği gereklidir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, 2016 ve 2026 yılları arasında, yazılı kariyerlerin %8 oranında büyüyeceğini ve tüm meslekler için ortalama kadar hızlı olacağını belirtti. Metin yazarlığı çok rekabetçi bir alandır, çünkü genellikle iş arayanlardan daha az iş ilanı vardır. BLS, yazarların genel olarak 2018 yılında yıllık 73.090 ₺ kazandığını bildirdi.

Benzer Meslekler

Editör

Yazılı işlerin okunmasında ve onaylanmasında daha fazla sorumluluk isteyenlerin editör olmaları gerekir. Bu uzmanlar sadece gramer ve yazım hatalarını düzeltmekle kalmaz, aynı zamanda açıklık için cümleleri de yazarlar. Ayrıca kopyaya ne ekleneceğine dair kararlar verirler, doğruluk için gerçekleri kontrol eder ve içerik geliştirmek için yazarlarla birlikte çalışırlar.

İletişim, gazetecilik veya İngilizcede lisans derecesi genellikle bu mesleğe giden yoldur, ayrıca güçlü bilgisayar becerileri ile birlikte. BLS’ye göre, editörler 2016’dan 2026’ya kadar iş olanaklarında %1lik bir düşüş görecekler. BLS, Mayıs 2018’den itibaren editörlerin ortalama ücretinin 69.480 TL olduğunu bildirdi.

Teknik Yazar

Daha karmaşık bilim ve teknoloji konuları hakkında yazmak isteyenler için, teknik yazı alanında kariyer yapmak iyi bir seçenek olabilir. Teknik yazarlar, bilimsel belgeler, ürün açıklamaları ve kullanım kılavuzları için metin üretmeden önce bilim ve mühendislik uzmanlarına danışır. Ayrıca mesajı zenginleştiren görüntüleri seçer ve yazıları belirli bir kitleye uyacak şekilde özelleştirir.

Bu alanda iş bulmak için, teknik yazarların gazetecilik, iletişim veya İngilizce alanında lisans derecesi almaları gerekir. Bazı işverenler ayrıca mühendislik veya bilgisayar bilimi gibi alanlarda bir geçmişe ihtiyaç duyabilir. BLS, 2016-2026 yılları arasında teknik yazarlar için %11’lik bir istihdam artışı öngörerek 5.700 yeni iş yaratılmasına neden oldu. Bu yazarlar, BLS tarafından 2018’de belirtildiği gibi ortalama 75.500 liralık bir maaş kazandılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu