Metalurji Laboratuvarı Teknisyeni Nedir? Maaşları, Kariyerleri ve Eğitimleri

Metalurji laboratuvarı teknisyeni, akademisyenler, endüstri veya madencilik dahil olmak üzere iş seçenekleri söz konusu olduğunda seçilebilecek birkaç farklı alana sahiptir. Neyi seçtiklerini bağlı olarak, bu alanda rekabet edebilmek için gereken eğitimi ve deneyimi sağlamak için derece ve sertifika programları mevcuttur.

Genel Bilgiler

Metalurji laboratuvarı teknisyenleri metalürji mühendisleri ve malzeme bilimcilerine metalik elementleri içeren günlük laboratuvar operasyonlarında yardımcı olurlar. Analiz ve deney prosedürlerinin yanı sıra, ekipmanın işletilmesi ve bakımı dahil olmak üzere rutin teknik görevleri yerine getirirler. İş olanakları madencilik ve akademi dahil olmak üzere çeşitli endüstrilerde mevcuttur. Metalürji laboratuvarı teknisyeni olarak bir işe girmek için gerekli olan bir lise diploması olabilir. Ancak jeoloji gibi ilgili bir alanda sertifika veya lisans derecesi önerilebilir.

Eğitim Şartları Lise diploması sertifikası; lisans derecesi veya ilgili bir alanda sertifika programı faydalı olabilir
Diğer önerilerStaj veya adaylık
Yıllık Ortalama Maaş (2019)*TL 50.350

Kaynak: *PayScale.

Metalurji Laboratuvarı Teknisyeni Görevleri

Metalurji laboratuvarı teknisyenleri (MLT’ler), bir mühendis veya bilim adamının doğrudan uzmanlığını gerektirmeyen teknik görevleri yerine getirir. Bazı MLT’ler endüstriyel veya akademik materyal araştırmalarında çalışmakta ve yeni oluşturulan metal alaşımlarının özelliklerini ve gerilmelerini test etmektedir. Diğer metalürji laboratuvarı teknisyenleri, madencilik gibi endüstrilerde çalışmakta, mayınlı metallerin saflığını ve diğer özelliklerini belirlemek için örnekler hazırlıyor ve test ediyorlar. Ayrıca kimyasal olarak kayalık cevherleri kullanılabilir malzemelere dönüştürebilirler. Metalurji laboratuvar teknisyenleri deneysel verilerin bilgisayar kayıtlarını tutarlar ve x-ışını makineleri, spektrometreler, elektrolitik analizörler, pH metreler ve santrifüjler gibi çeşitli özel donanımlar kullanırlar.

Metalurji Laboratuvarı Teknisyenleri İçin Gerekenler

MLT’ler genellikle en az lise diplomasına veya eşdeğerine sahip olmalıdır ve birçok işveren lisans derecesine sahip adayları tercih eder. Malzeme bilimi yönelimli laboratuvarlarda çalışmayı ümit eden muhtemel MLT’ler, kimya veya mekanik mühendisliği alanında lisans derecesi almayı seçebilirken, madencilik endüstrisindeki metalürji laboratuvarları için çalışmak isteyenler jeoloji ana dalını takip edebilirler. Ek olarak, teknik okullar ve toplum kolejleri, MLT’ler için kimya eğitimi, mühendislik teknikleri, teknik çizim ve metalurjik analizle ilgili matematik içeren bir veya iki yıllık sertifika programları sunmaktadır. Öğrenciler ayrıca metalurji laboratuvarlarında kullanılan ekipman ve bilgisayar yazılımlarını kullanmayı öğrenirler. Birçok okul MLT’lere adaylık için staj ya da stajyerlik programları sunmaktadır;

En Popüler:  Cerrahi Teknikeri Nedir? Maaşları ve Görev Tanımı

Metalurji Laboratuvar Teknisyenleri için Maaş

MLTlerin çoğu, Ağustos 2019’da yılda 38 bin TL ile 70 bin TL arasında para kazanmayı bekliyorlardı. Bu kariyere ilişkin ortalama saatlik maaş o dönemde 18.50 liraydı.

Metalurji laboratuvarı teknisyenleri metaller üzerinde laboratuvar testleri uygulamasına rağmen, testlerin türü sanayiye bağlıdır. Özellikler veya saflık için numuneleri test etmenin yanı sıra, laboratuvar teknisyenleri bir dizi özel ekipmanla çalışır. Bu pozisyonların gerektirdiği birden fazla teknik görev nedeniyle, çoğu işveren, genellikle staj ve iş deneyimi eşliğinde, bir sertifika veya derece olsun, bir tür uzmanlık eğitim programı olan adayları tercih eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu