Mekanik Teknisyeni Maaşı, Kariyer ve Görev Tanımı

Mekanik teknisyenlerinin ortaöğretim sonrası eğitime sahip olmaları, stajyerlik eğitimini tamamlamaları veya iş tecrübesi edinmeleri gerekmektedir. Otomotiv tamirinde, ekipman imalatında veya tıbbi ekipman onarımında çalışabilirler.

Genel Bilgiler

Mekanik teknisyenleri mekanik bileşenleri tamir eder ve bakımını yapar. Bu teknisyenler genellikle bir adaylık, iş başında deneyimi veya teknoloji okulu çalışanı veya sertifika programı aracılığıyla eğitim almışlardır. Mekanik cihaz teknisyenleri, otomotiv onarımı, elektronik bakım ve tıbbi ekipman onarımı dahil olmak üzere birçok alanda kullanılabilir. Sertifikalar, bu alandaki kişiler için de mevcuttur.

Eğitim Şartları Önlisans derecesi veya sertifikası; adaylık veya iş başında deneyimi
Diğer gerekliliklerGönüllü belgelendirme
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)Elektro mekanik teknisyenler için %1*
Yıllık Ortalama Maaş (2018)Elektro-mekanik teknisyenler için 57.790 TL*

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

İşin Gereklilikleri

Bir mekanik teknisyeni, araçların bakım ve onarımı, endüstriyel makine onarımı ve elektrikli ve tıbbi ekipmanların bakımı gibi görevleri yerine getirerek, çok sayıda ortamda çalışabilir. Bu teknisyenler üretim ve endüstriyel işlemlerin sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlamak için gerekli olan makineden sorumlu olabilir ve özel mağazalarda, fabrikalarda veya devlet kurumlarıyla birlikte çalışabilir.

Maaş Bilgileri ve İstihdam Genel Görünümü

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, mekanik cihaz teknolojisi kariyerlerinde istihdam oranının, 2018-2028’den itibaren tüm kariyerlerde yüzde 1 büyüme ile daha yavaş büyümesi bekleniyordu. BLS ayrıca elektro-mekanik teknisyenlerinin 2018 yılında ortalama yıllık 57.790 TL maaş kazandığını bildirdi.

Beceriler

Mekanik bir cihaz teknisyeni olarak başarılı olmak için, teknisyenlerin verilen bir cihazın şeklini ve işlevini anlamaları ve modern teknolojide meydana gelen değişikliklere ayak uydurabilmeleri gerekir. Mekanik teknisyeni olmak isteyenler genelde mükemmel motor becerilerine, bir ekiple çalışmak için gereken iletişim becerilerine ve bazı durumlarda önemli fiziksel güçlere ihtiyaç duyarlar.

En Popüler:  Davranışsal Sağlık Hemşiresi: İş ve Kariyer Bilgisi

Eğitim ve Öğretim Gereksinimleri

Birçok mekanik teknisyeni ön lisans düzeyinde eğitim görmüştür. Çalışma alanları bilgisayarla bütünleşik imalat, endüstriyel bakım ve elektromekanik gibi konuları içerebilir. Bu kurumlardaki tipik kurslar, istenen uzmanlığa bağlı olarak önemli ölçüde değişecektir. Ancak bunlar otomotiv tamiri, elektronik tamiri, tıbbi ekipman tamiri ve işletimi ve diğer teknoloji kurslarını içerebilir. Bazı programlar, katılımcıları tıbbi cihaz teknolojisi gibi bir alanda sertifika almaya hazırlamak için özel olarak tasarlanabilir.

Sertifika Gereksinimleri

Belirli tıbbi cihazlarda çalışanlar için endüstri sertifikaları mevcuttur. Bu sertifikalar, Amerika Birleşik Devletleri Sertifika Komisyonu himayesinde profesyonel kuruluşlardan temin edilebilir. Sertifikalar içeriğe özgü sınavları geçmeyi gerektirir.

Mesleki eğitim sonrası eğitimsiz mekanik bir cihaz teknisyeni olarak başlamak mümkün olsa da, düşük iş büyüme tahminleri, ilgili alanda sertifika ya da ortak dereceye sahip olan başvuru sahiplerinin işler için daha etkin bir şekilde rekabet edebilecekleri anlamına gelir. Tecrübe de değerlidir ve bu alanda kariyere ilgi duyanlar, uygulamalı eğitime staj veya stajyerlik eğitimi almayı düşünmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu