Medikal Satış Temsilcisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir tıbbi satış temsilcisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve tıbbi satış temsilcisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Tıbbi satış temsilcileri, doktor muayenehanelerine, hastanelere, kliniklere ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarına tıbbi ekipman, malzeme ve hizmet satan kişilerdir. Cerrahi aletlerden ilaçlara ve teşhis ekipmanlarına kadar her şeyi içeren çeşitli ürünlerle çalışırlar.

Tıbbi satış temsilcileri genellikle komisyonla çalışır ve bu nedenle müşterilerini şirketlerinin ürünlerini veya hizmetlerini satın almaya ikna edebilmelidir. Bu durum güçlü kişiler arası becerilerin yanı sıra sattıkları ürünler hakkında bilgi gerektirir.

Medikal Satış Temsilcisi Sorumlulukları ve Görevleri

Bir tıbbi satış temsilcisinin genel olarak aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Doktorları, belirli tedavilerle hasta sonuçlarını nasıl iyileştirebilecekleri konusunda eğiterek ürün veya hizmetleri tanıtmaya çağırmak
 • Hekimleri hastalarına faydalı olabilecek yeni tedaviler ve teknolojiler konusunda eğitmek
 • Tüm ürünlerin güvenli bir şekilde uygulanmasını sağlamak için klinisyenler, eczacılar ve sağlık ekibinin diğer üyeleri ile koordinasyon sağlamak
 • Ürün veya hizmetlerin reklamını yapmak için broşürler, el ilanları veya kartpostallar gibi pazarlama materyalleri oluşturmak
 • Tedarik ihtiyaçlarını ortaya çıktıkça karşılamak için ürün ve sarf malzemelerinin envanterini tutmak
 • Yeni ürün veya hizmetlere ilgi çekmek için doktorlara, hastanelere ve diğer sağlık kuruluşlarına ürün ve hizmet satmak
 • Kuruluşlarının ihtiyaç ve hedeflerine ilişkin bilgilere dayalı olarak potansiyel müşteriler için teklifler hazırlamak
 • Mevcut ürün veya hizmetler için yeni pazarlar veya fırsatlar belirlemek için pazar araştırması yapmak
 • Satışları artırmak ve yeni ürün veya hizmetlere ilgi yaratmak için hekimleri şirketin sunduğu yeni ürün ve hizmetler hakkında eğitmek

Tıbbi Satış Temsilcisi Maaşı Ne Kadar?

Tıbbi satış temsilcilerinin maaşları eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve çalıştıkları şirket türüne göre değişmektedir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 18.000 TL (41.50 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 32.000 TL (79.30 TL/saat)

Tıbbi satış temsilcilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Büyük bebek patlaması nüfusu yaşlandıkça ve insanlar daha uzun yaşamaya devam ettikçe tıbbi cihaz ve ekipman talebinin artması bekleniyor. Bu bireyler daha fazla tıbbi bakıma ihtiyaç duyduklarından, çeşitli yeni ürün ve hizmetlere ihtiyaçları olacaktır.

Dipnot: Tıbbi Satış Temsilcisi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Medikal Satış Temsilcisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Tıbbi satış temsilcisi olmak için aşağıdakileri içeren bir takım nitelikler gereklidir:

Eğitim: Çoğu tıbbi satış temsilcisi pozisyonu, en az bir lisans mezuniyeti gerektirir. Bazı şirketler yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları tercih eder. İlgili kurslar biyoloji, fizyoloji, farmakoloji, kimya ve işletmeyi içerir.

Antrenman tecrübesi: Tıbbi satış temsilcileri genellikle yeni işverenlerinden iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, şirketin sunduğu ürün ve hizmetleri, şirketin satış sürecini ve şirketin satış yazılımını öğrenmek için mevcut bir satış temsilcisinin veya yöneticisinin gölgelenmesini içerebilir. Eğitim ek olarak şirketin müşteri tabanı ve belirli müşterilere satış yapmak için özel gereksinimler hakkında bilgi edinmeyi de içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bir tıbbi satış temsilcisi rolü için sertifikalar her zaman gerekli olmasa da, bir iş bulmak ve kazanç potansiyelinizi artırmak için yararlı olabilirler.

Tıbbi Satış Temsilcisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Tıbbi satış temsilcileri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim yetenekleri: İletişim becerileri, müşterilerle etkileşim kurmanıza ve ürün özelliklerini ve faydalarını açıklamanıza izin verdiği için satışta çok önemlidir. Etkili iletişim becerileri, satış ekibinizin diğer üyeleriyle işbirliği yapmanıza da olanak tanır. Müşterilerle ilişki kurmak ve sorularını yanıtlamak için iletişim becerilerini kullanabilirsiniz. Müşteri geri bildirimi ve satış verileri hakkında yöneticinize geri bildirim sağlamak için iletişim becerilerini de kullanabilirsiniz.

Teknik bilgi: Teknik bilgi, bir ürünün özelliklerini ve faydalarını anlama ve açıklama yeteneğidir. Bu durum bir satış temsilcisi için önemli bir beceridir çünkü bir ürünün özelliklerini müşteriye açıklamanıza ve bilinçli bir karar vermelerine yardımcı olmanıza olanak tanır. Müşterinin parasının karşılığını alıyormuş gibi hissetmesi için bir ürünün özelliklerini ilgi çekici bir şekilde açıklayabilmek önemlidir.

ikna kabiliyeti: İkna edici yetenekler, birini bir şey yapmaya ikna etme yeteneğidir. Bu durum tıbbi satış temsilcisinin sahip olması gereken çok önemli bir beceridir, çünkü doktorları şirketlerinin ürünlerini reçete etmeye ikna etmeleri gerekir. Medikal satış temsilcilerinin doktorları sunumlarını dinlemeye, doktorları ürünlerini denemeye ve doktorları ürünlerini almaya ikna etmeye ikna edebilmesi gerekir.

Problem çözme yetenekleri: Bir satış temsilcisi olarak, çözümler düşünmenizi gerektiren zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Mesela bir müşteriyi ihtiyacı olmayan bir ürünü almaya ikna etmenin bir yolunu bulmanız gerekebilir. Sorunları çözme beceriniz, engelleri aşmanıza ve satış hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

İlişki kurma: İlişki kurma, başkalarıyla bağlantı kurma yeteneğidir. Bir satış temsilcisi olarak, potansiyel bir müşteriyle onları şirketinizin ürünlerini satın almaya ikna etmek için bir ilişki kurmanız gerekebilir. İlişki kurma, yöneticiniz ve meslektaşlarınızla güven geliştirmenize de yardımcı olabilir.

Tıbbi Satış Temsilcisi Çalışma Şartları Nasıl?

Tıbbi satış temsilcileri hastaneler, klinikler, doktor muayenehaneleri ve ilaç şirketleri dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Doktorlarla görüşmek veya ticaret fuarlarına katılmak için ara sıra akşamları ve hafta sonları çalışsalar da, genellikle normal mesai saatlerinde çalışırlar. Tıbbi satış temsilcileri, bölgelerindeki doktorları ve diğer müşterileri ziyaret etmek için sıklıkla araba ile seyahat eder. Ayrıca şehir dışı toplantılara veya konferanslara katılmak için uçakla seyahat edebilirler. Zorlu seyahat programı ve satış kotalarını karşılama ihtiyacı nedeniyle iş stresli olabilir.

Tıbbi Satış Temsilcisi İçin Mesleki Gelişme

İşte tıbbi satış temsilcilerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Tıbbi satış temsilcilerinin becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Sağlıkta Teknoloji Kullanımı

Sağlık hizmetlerinde teknolojinin kullanımı, hem hastalara hem de doktorlara bir takım faydalar sunduğu için giderek yaygınlaşmaktadır.

Tıbbi satış temsilcileri, en son teknolojileri ve bunların hasta bakımını iyileştirmek için nasıl kullanılabileceğini öğrenerek bu trendden yararlanabilir. Ayrıca yeni ürünler geliştiren satıcılarla ilişkiler kurmak için de çalışabilirler.

Hasta Odaklılık

Hasta merkezlilik, hastaların kendi bakımlarına daha fazla dahil olmasını sağlayan bir eğilimdir. Bu durum tıbbi satış temsilcilerinin hastalarla etkili bir şekilde iletişim kurmalarına ve ihtiyaçlarını anlamalarına olanak tanıyan beceriler geliştirmeleri gerekeceği anlamına gelir.

Hastalar kendi bakımlarıyla daha fazla ilgilendikçe, tıbbi satış temsilcilerinin tedavi seçenekleri hakkında bilinçli kararlar vermeleri için ihtiyaç duydukları bilgileri onlara sağlayabilmesi gerekecektir. Bunu yapabilmek için, piyasadaki en son tedavilere ve ürünlere aşina olmaları gerekir.

Hasta Memnuniyetine Odaklanma

Müşteri memnuniyeti iş dünyasında daha önemli hale geldikçe, tıbbi satış temsilcilerinin mükemmel müşteri hizmeti sunmaya odaklanması gerekecektir.

Bu durum tıbbi satış temsilcilerinin müşteri geri bildirimlerini dinlemesi ve herhangi bir endişe veya şikayete hızlı bir şekilde yanıt vermesi gerektiği anlamına gelir. Ayrıca zorlu konuşmaları idare edebilmeleri ve çatışmaları profesyonel bir şekilde çözebilmeleri gerekecektir.

Tıbbi Satış Temsilcisi Nasıl Olunur?

Tıbbi satış temsilcisi olarak bir kariyer hem ödüllendirici hem de kazançlı olabilir. Kişilik tipiniz, beceri setiniz ve deneyim seviyeniz de dahil olmak üzere bu alandaki başarınızı etkileyecek tüm faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir.

İnsanlara yardım etme konusunda güçlü bir arzunuz varsa, cana yakın ve arkadaş canlısıysanız ve satış yapma becerisine sahipseniz, tıbbi satış temsilcisi olarak bir kariyer sizin için doğru olabilir. Ek olarak, sağlık veya ilaç alanında deneyiminiz varsa, bu da büyük bir artı olacaktır.

Dipnot: Tıbbi Satış Temsilcisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

İşlerinde başarılı olan ve müşterileriyle iyi ilişkiler içinde olan satış temsilcileri genellikle satış müdürüne terfi ettirilir. Küçük şirketlerde satış müdürü, müşteri hizmetleri, pazarlama ve ürün geliştirme gibi diğer işlevlerden de sorumlu olabilir. Daha büyük şirketlerde, bu işlevler genellikle ayrı departmanlar tarafından yürütülür.

Birçok satış temsilcisi sonunda şirketlerinde pazarlama, ürün geliştirme, müşteri hizmetleri veya yönetim gibi başka işlere geçer. Bazıları satış alanını tamamen terk eder ve finans, insan kaynakları veya bilgi teknolojisi gibi diğer iş alanlarında iş bulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu