Masör Olmak: İş Bilgisi ve Kariyer Gereksinimleri

Bir Kiropraktör İçin Görev Tanımı

Kiropraktörler, kas-iskelet sisteminin uygun şekilde hizalanmasına özel olarak odaklanarak iyi bir sağlık bütünsel bir görüşe sahiptir. Bu alanlardaki eksikliklerin bireyin genel sağlık ve sıhhatini nasıl etkileyebileceğini inceliyorlar. Kiropraktörler hastaları ofis ortamında görüyor, tıbbi öykü alıyor ve gerektiğinde röntgen sipariş ediyor. Kiropraktörlerin omurgayı elleriyle manipüle ettiği, sırt, boyun ve eklem ağrısından ilaç veya ameliyat olmadan rahatlama sağladığı bilinmektedir. Amerikan Kayropraktik Birliği’ne göre, Kasım 2018 itibariyle 35 milyondan fazla Amerikalı, şiropraktörler tarafından tedavi edilmektedir.

Eğitim Şartları Lisans veya önlisans derecesi
Gerekli becerilerFiziksel güç ve dayanıklılık, kişilerarası beceriler, yönetim, işbirliği, el becerisi, iş zekası
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*68.640 TL
İş Büyümesi (2016-2026)*%12

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Kiropraktörler, bir lisans derecesi tercih edilmekle birlikte, kayropraktik okuluna gitmeden önce bir önlisans veya lisans derecesi kazanabilirler. Amerikan Kayropraktik Derneği, şiropraktör’ların dört yıl veya daha fazla lisansüstü eğitimden sonra bir Kiropraktik Derecesi Doktoru kazandığını göstermektedir. Kiropraktörler anatomi, kimya, fizyoloji ve felsefeyi inceler. Kayropraktik tıbbının tekniklerini kazanırlar, klinik uygulama yaparlar ve kayropraktik uygulamanın nasıl yönetileceğini öğrenirler.

Lisans Gereklilikleri

Amerikan Kayropraktik Birliği’ne göre, Doktor Kayropraktik derecesi programının tamamlanmasından sonra mezunlar lisans gereksinimlerini tamamlamak için devlet ve ulusal sınavlara girerler. Bütün devletler, şiropraktörler’ın lisanslara sahip olmasını gerektirir; Gereksinimler duruma göre değişir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Chiropractors iyi bir sağlık ve dayanıklılık gerektirir, çünkü bir şiropraktör olmak iş günü boyunca ayakta durmak anlamına gelir. Kiropraktörler, tanıları başka bir doktora, manuel el becerisine ve iş zekasına sevk edildiğinde, iyi gözlem becerilerine, kişilerarası becerilere, yönetim becerilerine, işbirliğine dayalı becerilere ihtiyaç duyarlar.

En Popüler:  Website Kodlayıcısı Maaşı, Eğitim ve İş Tanımı

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu şiropraktörların 2016 ve 2026 yılları arasında istihdam olanaklarının %12 arttığını beklediğini bildirmiştir. BLS ayrıca Mayıs 2017’de ortalama yıllık şiropraktörler maaşını 68.640 TL olarak yayınlamıştır. Kaliforniya, New York ve Florida’da diğer şiropraktörler daha fazla istihdam edilmektedir. Mayıs 2017’de yayınlanan BLS istatistiklerine göre, Rhode Island, Tennessee ve Connecticutta çalışan şiropraktörlerın en fazla para kazandığını belirtiyor.

Benzer Meslekler

Bir şiropraktör olmak için gerekli olan bazı beceriler, diğer alanlardaki işlere hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

Atletizm Antrenörü

Atletik bir antrenör tarafından verilen görevler bir şiropraktör ile aynıdır. Atletik antrenörler genellikle sporculara yardım eder ve diğerleri kemik ve kasla ilgili yaralanmaları önler; ayrıca yaralı hastalara rehabilitasyon bakımı yoluyla da yardımcı olurlar. Nerede çalıştıklarına bağlı olarak – bir spor takımı veya bir kolej veya üniversite için olduğu gibi – atletik antrenörler gerektiği gibi ilk yardımı sağlamak için hazır olabilirler.

Bu kariyer genellikle en az alanda lisans derecesi gerektirir. Yüksek lisans derecesi kazanmak yaygındır. Devletlerin çeşitli sertifikasyon ve lisanslama gereksinimleri vardır; Mesleki sertifikasyon sınavına girmeye hak kazanmadan önce, Atletik Eğitimin Akreditasyonu için Komisyonun tamamlanması Eğitim-onaylı bir derece programının yapılması gerekmektedir.

BLS, atletik antrenörlerin 2016-2026’dan itibaren %23 istihdam artışı beklediğini bildirdi. Atletik antrenörler için ortalama yıllık maaş, 2017 yılında 46.630 liraydı.

Masaj terapisti

Masaj terapistleri ellerini, hastanın kaslarına, yaralı, çok çalışan veya stres nedeniyle gerilmiş olsun, doğrudan bakım yapmak için kullanırlar. Kaplıcalar, hastaneler ve şiropraktörler için çalışabilirler veya serbest meslek sahibi olabilirler. Kalkınan masaj terapistleri genellikle bir lise sonrası eğitim programını tamamlar; devlet lisansı ve sertifikasyon gereklilikleri yaygındır. Ancak eyaletten eyalete değişebilir. BLS’ye göre, masaj terapistlerinin işlerinin 2016-2026 arasında %26 oranında artacağı tahmin ediliyor. BLS, masaj terapistlerinin ortalama yıllık maaşlarının 2017 yılında 39.990 TL olduğunu bildirdi.

En Popüler:  Bilgisayar Servis ve Onarım Teknikeri Kariyer Bilgisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu