Manikür ve Pedikür Teknisyeni Kariyer Genel Bakış

Manikür ve pedikür teknisyenleri müşterilere ellerini ve ayaklarını önemsemelerinde yardımcı olur. Salonlarda ve kaplıcalarda çalışarak temizleme, süsleme ve tırnak parlatma gibi çeşitli uygulamalar sunarlar. Bir lise diploması veya eşdeğeri ve eyalet lisansı gerekir.

Genel Bilgiler

Manikür ve pedikür teknisyenleri, müşterilere çeşitli tırnak bakım hizmetleri sunar. Genellikle salonlarda ve spa merkezlerinde çalışırlar ve iyi müşteri hizmeti becerilerine sahip olmalıdırlar. Teknisyenlerin, devlet onaylı bir eğitim programını tamamlamaları ve uygulamadan önce ruhsat almaları gerekir.

Eğitim Şartları Lise diploması veya eşdeğeri ve tırnak teknisyeni programının tamamlanması
Diğer gerekliliklerDevlet sınavı ve lisans
Öngörülen İş Büyümesi (2014-2024)%10*
Ortalama Yıllık Ücret (2015)20.820 TL *

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Kariyer Genel Bakış

Manikür ve pedikür teknisyenleri genellikle bir dizi tırnak teknolojisi adımı uygulayan salon ve spa’larda çalışır. Mevcut cilaları çivilerden sökerek başlarlar ve ardından müşterinin ellerini ve ayaklarını ıslatmak için banyolar hazırlarlar. Sert fırçalar, pomza taşları ve diğer aletler elleri ve ayakları temizlemek için kullanılır. Tırnak teknisyenleri, tırnak etlerini yağla yumuşatarak ve nemlendirerek ve ardından geriye iterek veya keserek tedavi eder. Çivi dosyalama ve kırpma da yapılır. Bazı manikür ve pedikür teknisyenleri müşterilerin el ve ayaklarına masaj yapar.

Müşteriler genellikle tırnak teknisyeninin tırnakları boyamak için kullandığı çeşitli tırnak cilaları arasından seçim yapabilir. Tırnak teknisyenleri ayrıca tırnak gücünü artırmak veya tırnak ısırmasını engellemek için suni tırnak veya bakım uygulamaları gibi özel hizmetler de gerçekleştirirler. Bazı manikür ve pedikür teknisyenleri tarafından tırnak süsleme veya airbrushing de sunulmaktadır.

Müşteriler, uygun tırnak bakımı veya faydalı ürünler hakkında tırnak teknisyenlerinden tavsiye isteyebilir. Bazı salonlarda tırnak teknisyenlerine tırnak bakım ürünlerinin satışı için teşvikler verilmektedir. Ayrıca randevular ayarlayabilir, ödeme toplayabilir ve tırnak bakımı malzemelerinin envanterini tutabilirler. Çalışma alanlarını korumak ve tüm ekipmanın temiz ve dezenfekte edilmesini sağlamak, manikür ve pedikür teknisyeninin sorumluluğundadır.

En Popüler:  Mali Müşavir Maaşları, Ne Yapar? İş Tanımı

Gereksinimler

Manikür ve pedikür teknisyenlerinin durumlarından ruhsat almaları gerekir. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, çoğu eyalette, devlet onaylı bir eğitim programını tamamlamaları için tırnak teknisyenleri gerekir. Ek olarak, birçok eğitim programı, başvuru sahiplerinin lise eğitimine sahip olmasını zorunlu kılmaktadır.

Eğitim

Tırnak teknisyeni programları meslek yüksekokullarında ve devlet yüksekokullarında mevcuttur. Öğrenciler sadece tırnak teknolojisini öğreten bir eğitim programını tamamlayabilir veya tırnak teknolojisine ek olarak, çeşitli güzellik hizmetlerini öğreten kozmetoloji alanında bir diploma alabilirler.

Tırnak Teknisyeni Programları

Tırnak teknisyeni programları genellikle diğer güzellik eğitimi programlarından daha kısadır. Öğrenciler sınıf içi eğitime ve uygulamalı eğitime katılırlar. Bazı okullarda gerçek dünya deneyimini kazanmalarına yardımcı olmak için gerçek müşterilerle çalışabilecekleri öğrenci salonları vardır. Kurs işleri genellikle bakteriyoloji, tırnak ve cilt hastalıkları, tırnak sanatı, tırnak bakımı, yapay tırnak uygulaması ve onarımı, güvenlik ve sanitasyon, masaj, tırnak tasarımı ve iş içerir.

Kozmetoloji Programları

Kozmetoloji programları ayrıca saç kesme, saç şekillendirme, cilt bakımı, makyaj uygulaması, iş ve daha pek çok konuda tırnak teknolojisi becerilerini de öğretir. Öğrenciler kozmetoloji alanında bir önlisans derecesi veya sertifika kazanabilir ve denetimli uygulamalı deneyim alabilirler.

Lisans

Devlet onaylı bir eğitim programını tamamladıktan sonra, tırnak teknisyenleri lisanslı olmak için başvurabilirler. Bir sınavı geçmeleri ve tırnak teknolojisi becerilerini kanıtlamak için pratik bir test yapmaları gerekebilir.

Maaşı ve Genel Durumu

BLS’ye göre, Mayıs 2015’te manikür ve pedikür teknisyenleri yıllık ortalama 20.820 liralık maaş kazandı. BLS, 2014-2024 arasında manikür ve pedikür iş fırsatlarının tırnak salonu ve spa büyümesi nedeniyle %10 oranında büyümesinin beklendiğini belirtti. Giriş seviyesi pozisyonlarının elde edilmesi oldukça kolay olmalıdır, çünkü yüksek bir ciro oranı vardı.

En Popüler:  Sahne Sanatları Nelerdir? Dersler ve Kariyer Bilgisi

Manikür ve pedikür teknisyenleri, tırnak makası ve tırnak törpüsü gibi çeşitli araçlar kullanarak el ve ayaklar için güzellik bakımı sunar. Çoğu eyalet, manikür ve pedikür teknisyenlerinin, devlet lisansı başvurusunda bulunmadan önce bir tırnak teknisyeni programını tamamlamasını gerektirir. Bir lise diploması genellikle gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu