Maliyet Muhasebecisi Maaş, Kariyer ve İş Tanımı

Maliyet muhasebecileri bir şirket için bütçeler yaratır ve maliyetleri yönetir. Genellikle bir lisans derecesine ihtiyaçları vardır. Ancak belirli durumlarda bir önlisans derecesi kabul edilebilir. Her türden muhasebeciler, yılda 70.500 liranın üzerinde ortalama maaş bekleyebilirler.

Genel Bilgiler

‘Maliyet muhasebecisi’ iş adı genellikle giriş seviyesi bir yönetim muhasebecisi pozisyonu belirler. Maliyet muhasebesi maliyetleri yönetmek ve karlılığı en üst düzeye çıkarmak için bir bütçe oluşturmayı içerir. Bu tür muhasebecilerin çoğu muhasebe veya finans alanında bakalorya derecelerine sahiptir ve çoğu gönüllü olarak Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler olmayı seçmektedir.

Eğitim Şartları Bir lisans derecesi giriş seviyesi pozisyonlar için yeterli olsa da, muhasebe alanındaki lisans derecesi standarttır; yüksek lisans derecesi bazı işverenler tarafından istenebilir
Diğer gereklilikler Sertifikalı bir Yönetim Muhasebecisi olarak gönüllü sertifikalandırma (CMA)
Ortalama Maaş (2018) 70.500 Türk lirası (tüm muhasebeciler ve denetçiler için)*
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028) %6 büyüme (tüm muhasebeciler ve denetçiler için)*

Kaynaklar: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Maliyet Muhasebecisi İşine Genel Bakış

Yönetim Muhasebecileri Enstitüsü’ne (IMA) göre, finans ve muhasebe işlevlerini yapan profesyonellerin çoğu işletmeler ve kuruluşlar içerisinde çalışmaktadır. Bu, bütçelerin belirlenmesine ve bir kuruluş için işlemlerin maliyetlerinin kaydedilmesine yardımcı olan maliyet muhasebecilerini içerir.

İşin Gereklilikleri

Maliyet muhasebecileri bir şirket veya kuruluş içindeki bütçelemeden, maliyet yönetiminden, performans değerlendirmeden ve varlık yönetiminden sorumludur. Genellikle organizasyon için bir finansal plan oluşturmak için bir yürütme ekibinin parçası olarak işbirliği yaparlar. Bir şirketin stratejik olarak planlanması için şirket yöneticileri veya şirket başkanlarıyla birlikte çalışabilir veya vergi daireleri, alacaklılar, hissedarlar ve düzenleyici kurumlar için finansal raporlar hazırlayabilirler.

Maliyet Muhasebecileri için Nasıl Olunur? – Eğitim Şartları

Bir lisans derecesi genellikle bir iş için bir maliyet veya küçük muhasebeci olarak asgari şarttır. Ancak artan sayıda işveren, muhasebe alanında yüksek lisans derecesi olan muhtemel çalışanları veya muhasebe alanında yoğunlaşan bir İşletme Yüksek Lisansını aramaktadır.

Yine de, bazı şirketler yalnızca ön lisans derecesine sahip veya bir işletme okulunda muhasebe dersleri almış olan kişileri işe alabilir. Birçok kişi, bir sınavı içeren IMA tarafından verilen küresel olarak tanınan bir atama olan Sertifikalı Yönetim Muhasebecileri (CMA) olmayı seçmektedir.

Maliyet Muhasebecisi İş Görünümü ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, 2018 ve 2028 yılları arasında muhasebe uzmanları ve denetçiler için ortalama bir iş artışı öngördü; BLS, Mayıs 2018’de ortalama yıllık maaş ve denetçilerin maaşlarının 70.500 Türk lirası olduğunu bildirmiştir.

Kariyer gelişimi

Maliyet muhasebecileri, muhasebe yöneticisi, bütçe yöneticisi, baş maliyet muhasebecisi veya iç denetim yöneticisi gibi yönetim muhasebesi dünyasında üst düzey pozisyonlara ilerleyebilirler. Diğerleri nihayetinde finans müdürü, şirket kontrolörü, sayman ve hatta şirket başkanı olur.

Maliyet muhasebecisi olmak için, giriş seviyesi pozisyonu için lisans derecesi ve ileri pozisyonlarda master derecesi kazanmanız gerekir. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, tüm muhasebeciler ve denetçiler, 2018-2028 arasındaki iş açılışlarında ortalama bir büyüme bekleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu