Mali Yardım Danışmanı: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Mali yardım danışmanları genellikle kolejlerde ve üniversitelerde çalışırlar ve öğrencilere ve velilere öğrencinin mezuniyet sonrası eğitimi için bir ödeme planı yapmalarında yardımcı olurlar. Kredi ve burs başvurusu yapan öğrencilere veya özel burslara yardımcı olabilirler ve ayrıca öğrencilerin borçlarını en aza indirmek için bir bütçe geliştirmelerine yardımcı olabilirler.

Genel Bilgiler

Mali yardım danışmanları, kişisel mali kaynaklar, öğrenci kredileri, devlet teşvikleri ve özel burslar dahil, okul ücretini ödemeye yönelik bir plan hazırlamak için ebeveynler ve öğrencilerle yakın işbirliği içinde çalışır. Öğrencilerin bir üniversite eğitimini finanse etmek için devlet ve özel kaynakları korumalarına yardımcı olabilirler. Giriş seviyesi finansal yardım danışmanlığı pozisyonları, işletme ve iletişim gibi çeşitli sınıfları içermesi gereken bir lisans derecesi gerektirir.

Eğitim Şartları Lisans
Öngörülen İş Büyümesi (2014-2024)*Tüm okul ve kariyer danışmanları için %8
Yıllık Ortalama Maaş (2016)36.946 TL**

Kaynak: *Çalışma İstatistikleri Bürosu ve **PayScale

İşin Gereklilikleri

Mali yardım danışmanları, bir üniversite eğitimini finanse etmek için devlet ve özel kaynaklar konusunda eğitilir. Kişisel finans, öğrenci kredileri, devlet teşvikleri ve özel burslar dahil, okul için ödeme planını belirlemek için velilerle ve öğrencilerle yakın işbirliği içinde çalışırlar. Mali yardım danışmanları, ebeveynlere ve öğrencilere, finansal yardım sürecini yönlendirmede, doğru formları doldurmada, gerekli belgeleri sağlayarak ve mevcut kaynaklarda yapılan herhangi bir değişikliğin uygulanmasında yardımcı olur. Mali yardım kaynaklarını bulmaya ek olarak, danışmanlar öğrencileri kredi geri ödeme prosedürleri hakkında bilgilendirir ve hatta öğrencilerin borçlarını minimumda tutacak bir bütçe geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Mali Yardım Danışmanı Kariyer Bilgisi

Mali yardım danışmanları genellikle Öğrenci Yardım Ofisi veya Mali Yardım Departmanı içindeki kolejlerde ve üniversitelerde çalışır. Üniversiteye fon sağlamak için çok çeşitli kaynaklara erişimi vardır ve hem kamu hem de özel sektörde finansal yardımın değişimleri veya mevcudiyeti hakkında bilgilendirilirler. Bireyleri finansal yardım danışmanı olmaya hazırlamak için belirli bir derece programı mevcut değildir. Genel olarak, bu profesyoneller bir lisans derecesine sahiptir. Ancak üst düzey pozisyonlar bir yüksek lisans derecesi gerektirebilir. İşletme, muhasebe, iletişim ve psikoloji gibi çok çeşitli kurslar bu alana girmek için yararlı olabilir.

En Popüler:  Saç Stilisti: İstihdam Bilgisi ve Kariyer Gereksinimleri

Eğitim Bilgisi

Bir finansal yardım danışmanı olarak çalışmak için yararlı olabilecek genel dereceler arasında işletme yönetimi, kamu yönetimi veya beşeri bilimler bulunur. Bazı finansal yardım danışmanları, potansiyel olarak kendi kolej kariyeri boyunca tamamlanan bir çalışma programı aracılığıyla iş başında eğitim alırlar. Mali yardım danışmanları ayrıca mali yardım dernekleri veya Eğitim Bakanlığı aracılığıyla da eğitim alabilirler. Ulusal Öğrenci Mali Yardım Yöneticileri Birliği (NASFAA) üyelere eğitim atölyeleri ve konferanslar sunmaktadır. NASFAA tarafından sunulan eğitim, genellikle ABD Eğitim Bakanlığı ve Federal Öğrenci Yardım programlarından materyaller ve bilgiler içerir.

İstihdam ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosuna göre, tüm okul ve kariyer danışmanlarının, ABD’deki tüm meslekler için ulusal ortalama kadar hızlı olan 2014 ve 2024 arasındaki istihdam olanakları açısından %8lik bir artış görmesi bekleniyor. BLS, genel eğitim ve okul danışmanlarını Mayıs 2015 itibariyle yıllık ortalama 53.660 Türk lirası tutarında bir maaş olarak alıyor. PayScale, maddi yardım danışmanlarının ortalama maaşının 36.946 Türk lirası olduğunu belirtti. Ocak 2016 itibariyle 48.570 TL.

Finansal yardım danışmanları, okul sonrası kurumlarda çalışır ve öğrencilere okul sonrası eğitime finansman hazırlarken öğrencilere ve ailelere yardım eder. Lisans derecesine sahip olmaları gerekir ve işletme, kamu yönetimi ve beşeri bilimler alanlarındaki çalışmalardan yararlanırlar. Ulusal Öğrenci Mali Yardım Yöneticileri Birliği tarafından sunulan bir çalışma programı veya atölye çalışmaları ile elde edilebilecek bazı iş başı eğitimi de gerekli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu