Lisanslı Saç Kesme Makinesi: İş Tanımı ve Gereksinimleri

Lisanslı Saç Kesicinin Görev Tanımı

Lisanslı bir saç kesici, saç estetiği sanatı ve bilimi alanında profesyonel olarak eğitilmiş ve saç kesimi konusunda uzmanlaşmıştır. Lisanslı bir saç kesme makinesi, bir müşterinin kişisel özelliklerine uyacak şekilde ünlü bir tarzı kesmeyi önerebilir veya uyarlayabilir. Lisanslı saç kesiciler sadece erkeklerle, sadece kadınlarla veya her iki cinsiyetle de çalışabilir. Kuaförler, kuaför, güzellik uzmanları veya berberler olarak adlandırılabilirler. Ayrıca kemoterapi gören ve saçlarını kaybedenlere rehberlik edebilirler ve daha doğal bir görünüm elde etmek için peruk veya saç parçalarını kesebilir ve şekillendirebilirler.

Eğitim Şartları Devlet lisanslı kozmetik veya berber okulundan mezuniyet; devlet ruhsatı
Gerekli beceriler Stil anlayışı, kişilerarası beceriler, esneklik, iş tutkusu
Yıllık Ortalama Maaş (2018)* 24.730 TL (tüm kuaförler, saç stilistleri ve kozmetikçiler için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %13 büyüme (tüm kuaförler, saç stilistleri ve kozmetikçiler için)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Tüm saç kesiciler, çalışmayı planladıkları devlet tarafından lisanslanmalıdır. Ruhsat şartları değişebilir. Bununla birlikte bu işçiler, Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, devlet lisanslı bir kozmetoloji veya berber okulundan mezun olmuş, genellikle dokuz ay süren ve bir önlisans derecesine sahip olabileceklerdir. Kozmetoloji programları, öğrencilerin mezun olmak için saç estetiğinin tüm yönlerini öğrenmesini zorunlu kılar. Öğrenciler ilk önce saç temel bilimini öğrenir, bunu saç kesme, boyama, şekillendirme teknikleri ve salon yönetimi gibi kimyasal prosedürler izler. Öğrenciler mankenler üzerinde çalışmaya başlar ve gerçek müşterilere ilerler. Mezun olduktan sonra, lisanslı saç kesme makineleri isteyen profesyonel bir deneyim kazanmak için genellikle yerleşik bir salonda staj.

İstenen Yetenekler

Kalkınan lisanslı saç kesiciler güçlü bir stil anlayışına ve mükemmel kişilerarası becerilere sahip olmalıdır. Lisanslı bir saç kesicisinin bir müşterinin isteklerini yorumlayabilmesi, bunları kendilerine uymayan saç stillerinden dokunaklı bir şekilde çıkarabilmesi ve saçın kendi imajındaki önemini anlayabilmesi gerekir. Saç kesme makineleri mesleğini sevmeli ve hafta sonları ve geceleri çalışmaya istekli olmalıdır.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

BLS’ye göre, kuaförlere, kuaförlere ve lisanslı saç kesiciler de dahil olmak üzere kozmetikçilere olan talebin 2016-2026’dan %13 oranında artması bekleniyor. Kişisel görünüm şimdi ekonomiye rağmen sürdürülmesi gereken bir ihtiyaç olarak görülüyor. Ancak, özellikle tanınmış salonlarda rekabet güçlü olacaktır. BLS’ye göre, kuaför, kuaför ve kozmetikçiler 2018’de ortalama saat başı 11.80 TL, ortalama yıllık maaş ise 24.730 liraydı.

Benzer Meslekler

Saç kesme makinesi olmak için gereken bazı beceriler, aşağıdakiler gibi diğer alanlardaki işler için de geçerlidir:

Manikürcü veya Pedicurist

Bir kozmetoloji programını tamamlamak ve lisans sınavını geçmek, bir işçiyi bir manikürcü veya pedikür uzmanı olarak nitelendirebilir, burada müşterilerin ayak tırnaklarını ve tırnaklarını temizler ve şekillendirir. 2016-2026 yılları arasında bu profesyonellerin ortalama istihdam oranından %13 daha hızlı olması bekleniyordu ve BLS, 2018’de saat başı ortalama 11.70 TL, ortalama yıllık 24.330 liralık bir maaş bildirdi.

Cilt Bakım Uzmanı

Estetikçiler veya estetikçiler olarak da bilinen cilt bakım uzmanları, cildi temizler, cilt bakım ürünleri önerir ve istenmeyen tüyleri balmumu veya lazer tedavileriyle giderir. 2018 yılında, BLS bu meslek için ortalama saat başına 15.00 liralık bir ücret ve yıllık ortalama 31.290 liralık bir ücret bildirdi. Kalkınan cilt bakımı uzmanları, devlet tarafından onaylanan bir kozmetik programını tamamlamalıdır; Çoğu eyalet ayrıca bir lisans sınavı gerektirir. 2016-2026 döneminde bu meslek için BLS tarafından ortalamadan daha hızlı bir iş artışı %14 olarak tahmin edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu