Kütüphane Asistanı: İstihdam Bilgisi ve Gereksinimleri

Kütüphane Asistanları İçin Görev Tanımı

Genellikle dolaşım görevlisi olarak adlandırılan kütüphane asistanları, kitap, dergi ve diğer materyallerin kataloglanmasından, ödünç alınmasından ve raflanmasından sorumludur. Ayrıca kütüphane kartlarına sahip yeni kullanıcılar sağlar, mevcut kayıtları günceller ve ziyaretçilerin kaynakları bulmalarına yardımcı olur. Ek görevler arasında elektronik veri tabanlarının korunması, kütüphaneler arası kredilerin işlenmesi ve programlara yardımcı olmak ve kullanılmış kitap satışları sayılabilir. Bazı kütüphane asistanları, görme engelli müşterilerin Braille, konuşan veya büyük tip kitaplar bulmalarına yardımcı olabilir.

EğitimLise diploması veya eşdeğeri iş başında eğitim
İşin GereklilikleriKitap, dergi ve diğer materyallerin kataloglanması, ödünç verilmesi ve raflandırılması; kütüphane kartlarının dağıtılması; ziyaretçilerin kaynakları bulmalarına yardımcı olmak; kayıtların güncellenmesi; elektronik veri tabanlarının korunması
Ortalama Saatlik Ücretler (2017)*12.40 TL (büro kütüphanesi asistanları için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %9 (tüm kütüphane teknisyenleri ve yardımcıları)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Bir lise diploması veya eşdeğeri, genellikle mesleği eğiten bir büro kütüphanesi asistanı olarak görev almak için asgari eğitim gereksinimidir. Bazı kütüphaneler, lise öğrencilerinin işe alınması ve eğitilmesi için uygun olabilir. Bir kütüphane teknisyeni için genellikle kütüphane teknolojisinde bir ön lisans derecesi veya bir yüksek lisans sertifikası gerekir. Müfredat gereksinimleri genellikle otomatik hizmetler, satın almalar, kataloglama ilkeleri ve referans konularını içerir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Kitap aşkı ve okumaya ek olarak, kütüphane asistanları bilgisayar okuryazar olmalı ve iyi organizasyon yeteneklerine sahip olmalıdır. Herhangi bir yüksek kamusal temas pozisyonu ile ilgili iletişim ve kişilerarası becerilerin yanı sıra, ayrıntılara dikkat etmek de gereklidir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Kütüphane asistanları akademik, halk, okul veya devlet kurumları, şirketler, hukuk büroları veya müzeler ile ilişkili olanlar gibi özel kütüphaneler tarafından kullanılabilir. Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından bildirildiği üzere, kütüphane teknisyenleri ve asistanları için istihdam olanaklarının 2016’dan 2026’ya kadar %9 oranında artması beklenmektedir. BLS, büro kütüphanesi asistanlarının Mayıs 2017’de ortalama saat başı 12.40 TL kazandığını bildirdi.

Benzer Meslekler

Bu alandaki benzer kariyer seçenekleri şunlardır:

Kütüphaneciler

Sorumluluklar kurum ve pozisyona göre değişebilse de, kütüphaneciler genellikle müşterilere kişisel eğlence veya profesyonel amaçlar için bilgi edinme ve araştırma yapma konusunda yardımcı olmaktan sorumludur. Ek görevler arasında yeni görsel ve işitsel materyallerin, kitapların veya bilgisayar ekipmanının seçilmesi; planlama programları; bütçe hazırlamak ve personeli denetlemek. Alana girmek için genellikle bir Kütüphane Bilimi Ustası gerekir ve önkoşullar bir lisans derecesi içerir. BLS’ye göre, ülke genelindeki kütüphaneciler 2016 ve 2026 yılları arasında işlerde %9 veya ortalama bir artış beklemeliler. BLS ayrıca Mayıs 2017’de istihdam edilen kütüphaneciler için ortalama yıllık 58.520 liralık bir maaş bildirdi.

Öğretim Asistanları

Öğretmen yardımcıları, gerektiğinde öğrencilere akademik yardım ve sınıf denetimi sağlayarak sertifikalı öğretmenlerin çalışmalarını destekler. Görevleri arasında notlar hesaplamak ve kaydetmek, devam etmek ve saha gezileri, öğle yemeği ve teneffüs sırasında öğrencilerin izlenmesi sayılabilir. Lise diploması, bir pozisyon elde etmek için asgari eğitim şartı olsa da, bazı okullar önlisans derecesine veya eşdeğeri olan adayları tercih eder. 2016 ve 2026 arasında, BLS, Mayıs 2017’de yıllık ortalama 26.260 TL ‘lık maaş kazanan öğretmen asistanlarının iş olanaklarında %8 veya ortalama olarak hızlı bir artış öngörmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu