Kültürlerarası İletişim Becerilerinizi Geliştirme

Teknoloji, iletişim ve taşımacılıktaki her gelişme şirketlerin küreselleşmesini kolaylaştırdı. İşletmeler uluslararası ortaklar üstlenir, diğer ülkelerdeki uydu yerlerini açar ve giderek çok kültürlü bir işgücü istihdam eder. Dil engelleri bariz bir engel olmakla birlikte, birçok insan işyeri etkileşimlerini bile rahatsız edebilecek çok çeşitli kültürel farklılıkları fark etmemektedir.

Bu etkileşimler de son derece faydalı olabilir. İlginç insanlarla tanışmanın, diğer kültürleri öğrenmenin ve daha etkili iletişim kurmanın kişisel faydalarının yanı sıra, farklı bir grupla çalışmak da çalıştığınız şirketin başarısına katkıda bulunur. Aslında yakın zamanda yapılan bir McKinsey çalışması, kültürel olarak çeşitlilik gösteren bir yönetim ekibine sahip işletmelerin karlılıkta %33’lük bir artışa sahip olduğunu ortaya koydu.

Ancak faydalar ancak kültürlerarası iletişim becerilerinizi geliştirirseniz mümkün olur. Bu süreçte size yardımcı olmak için bu hızlı kılavuzu oluşturduk.

1. Öğrenmek için Zaman ayırın

Hiçbirimiz küresel iş ortaklarımızla ve çok kültürlü meslektaşlarımızla etkileşimde uzman değiliz. Kültürlerarası iletişim becerilerinizi geliştirmenin tek yolu, herhangi bir mesleki beceriyi öğrenmeye ve öğrenmeye zaman ayırarak aynı şekilde ustalaşmaktır.

Araştırmanı yap

İster Tokyo bürosundan yöneticilerle buluşun, ister Oslo’daki bir ortak şirketi ziyaret edin, vaktinden önce hazırlık yapmak mantıklıdır. Toplantınız için önemli verileri ve konuşma noktalarını toplarken, konuşacağınız kişilerin iş ve sosyal adetlerine gereken özeni gösterin. Sözsüz iletişim de aynı derecede önemlidir. Selamlama veya el sıkışma kadar basit bir şey başka bir kültürde farklı şekilde yapılabilir ve yanlış yapmak, başlangıçta ziyaretinizi etkileyebilir.

Sorular sor

Yanlış iletişim veya saldırıdan kaçınmanın en kolay yolu, birlikte çalıştığınız kişilerin sorularını sormaktır. Anahtar, saygılı olmak ve gerçek ilgi göstermek. Bir insanın kültürüyle ilgili doğru anlama ve doğru şeyler yapma isteğiniz, onlar için önemli olana değer verdiğinizi gösterir. Daha sonra bir hata yaparsanız bile, öğrenmeye çalışarak oluşturduğunuz iyi niyet, sorunun üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.

Aktif Olarak Gözlemleyin ve Dinleyin

Bu yöntem sadece işyerindeki çatışmayla başa çıkmakla kalmaz. Hem de ilk etapta bundan kaçınmanızı sağlar. Farklı bir kültürden meslektaşlarınızla çalışırken, birbirleriyle nasıl etkileşime girdiklerini gözlemleyin. Sorunlara nasıl yaklaştıklarını dinleyin ve projelerde işbirliği yapın. Farklı iletişim stillerine tepkilerini izleyin. Sadece farklılıkları aramayın, ortak bir zemin bulmak, iş arkadaşlarınızla kendi etkileşimlerinizi başlatmanız için harika bir yol olabilir.

Dili Öğrenin

Açıkçası, ekibinizdeki herkesle iletişim kurmak için bir dil kursuna kaydolmanıza gerek yoktur. Selamlar ve teşekkürler de dahil olmak üzere birkaç anahtar kelime, dikkat ettiğinizi göstermek için uzun bir yol kat edebilir ve meslektaşlarınızla daha kişisel bir şekilde etkileşim kurmak isteyebilirsiniz. En önemlisi, herkesin ismini nasıl doğru telaffuz edeceğinizi öğrenin. İsminizin Bob olduğunu hayal edin ve her gün iş arkadaşlarınız size John der. Birinin adını değiştirmek. Çünkü dil size tanıdık gelmediği kadar duyarsız da görülebilir. Bir kez daha, kibarca uygun telaffuzun ne olduğundan emin olup olmadığınızı sorun. Bunu düzeltmek için çaba gösterdiğinizi takdir edeceklerdir.

En Popüler:  En İyi 11 Film ve Senaryo Yazılımı (2023)

2. Kişisel Farkındalık Uygulaması

Kültürlerarası iletişim becerilerini mükemmelleştirmeye çalışırken, odak yalnızca birlikte çalışacağınız insanlar üzerinde olmamalıdır. Bakış açınızı, kültürel geçmişinizi ve sahip olabileceğiniz olası yanlılıkları incelemek önemlidir. Yazar ve kültürlerarası ekip performansında uzman olan Debbie, herkese kendi etno-merkezciliğini düşünmelerini tavsiye ediyor. Toplumda işlev görmeye nasıl yükseltildiğiniz, her şeyi görüntülediğiniz bir mercek yaratır. Bilinçli olarak açık önyargıları önlemeye çalışsak da “hala bilinçsizce farklı bakış açılarını reddeden belirli bir inanç sisteminden çalışıyor olabiliriz.”

Varsayımlarınızdan Yararlanın

Kültürel farkındalık geliştirmenin ilk adımlarından biri, bir grup insan hakkındaki varsayımlarınıza meydan okumaktır. Yeni Fransız iş ortaklarınızdan neden belirli bir şekilde müzakere etmelerini veya meslektaşlarınızla daha fazla şefkat göstermelerini veya resmi kıyafet kurallarına değer vermelerini neden bekliyorsunuz? Başka bir ülke hakkındaki bilginizin tamamen güvenilir olmayan kaynaklara dayandığını bile anlamayabilirsiniz. İnsanların da birey olduğunu unutmayın. İki iş arkadaşı ortak bir arka plan ve sosyal gelenekleri paylaşabilse de, otomatik olarak aynı görüşlere, davranışlara veya çalışma tarzına sahip olacaklarını varsaymayın.

Üstünlük Kompleksinden Kaçının

Diğer kültürleri anlamak için çaba sarf ederken, bu kültürlere kendi kültürünüze eşit davranmayı unutmayın. Herkes kendi şeylerini üstün yapmanın yollarını düşünmeye meyillidir. Yine de, iş arkadaşlarınızın bir şeyler yapmanın daha iyi bir yolunu veya en azından eşit değerde olanı öğrenmiş olma olasılığına açık olursanız çok daha fazla şey öğreneceksiniz.

Dilinizi İzleyin

Aynı arka plana sahip insanlarla iletişim kurarken, genellikle steno, deyimler ve jargona geçeriz. (klavyeden uzakta) ve (çok Uzun; okumadım) gibi internet argoları okuyucuları şaşırtabilir, ‘çizim tahtasına geri dön’ veya ‘gece yarısı yağını yak’ gibi ifadeler karışabilir cümleleri tam anlamıyla çeviren anadili İngilizce olmayan kişiler. Özellikle saldırgan bile sayılabilecek köklü ifadelerden haberdar olun. Yerli halkın katıldığı bir toplantıda, bir zamanlar ‘çok fazla şefimiz var ve yeterli Kızılderilimiz yok’ diyen bir iş danışmanı bu dersi oldukça acı bir şekilde öğrendi. İlk başta yıllardır bildiğiniz dil konuşmalarını bırakmak zor olabilir. Fakat bir kez dikkat etmeye başladığınızda, kendinizi yakalamak daha kolay hale gelecektir.

3. Yardım Alın

Yeni başlayanlardan binlerce çalışanı olan şirketlere kadar birçok şirket, işleriyle küreselleşti. Ayrıca giderek çok kültürlü personel istihdam etmektedirler. Kültürlerarası iletişim becerilerinizi geliştirmek için kendi başınıza atabileceğiniz birçok eylem olsa da zaten deneyimi olanlardan yardım istemek yararlı olabilir.

Çeşitlilik Eğitimini Deneyin

Birçok kuruluş, bireyler ve şirketler için hem online hem de kişisel kültürler arası eğitim seçenekleri sunmaktadır. Bir işyeri programı seçmek için karar verme ekibinin bir parçasıysanız, bir kültürel kültürel görgü kursu daha derin bir şey arayın. Örneğin Berlitz ‘insanların çalışma tarzı tercihlerini etkileyen altı kültür seviyesi: Ulusal, Sosyal Kimlik Grubu, Örgütsel, İşlevsel (BT ve Pazarlama) ve Takım’ için özel eğitim sunmaktadır.

En Popüler:  2023 İçerik Pazarlaması: En Önemli 11 İçerik Stratejisi

Çok Kültürlü Takımlar Yaratın

Farklı kültürlerden insanları karar alma sürecine dahil ederseniz, farklı kültürlerin işyeri stillerine duyarlı olmak çok daha kolaydır. Diğer perspektifleri dinlemek ve her bireyin katkısına değer vermek, ekip çalışması becerilerinizi ve kültürlerarası iletişim becerilerinizi geliştirmenin önemli bir yoludur. İşe alım komitesi, yeni bir projenin planlama aşamaları veya pazarlama toplantısı olsun, farklı bir grup şirket için bir bütün olarak daha iyi kararlar verebilir.

Sosyal Medyayı Kullan

Sosyal ortalamaın en önemli yönlerinden biri, tüm dünyadaki insanları birbirine bağlamak için sağladığı fırsattır. Online topluluklar, paylaşılan iş ve sosyal ilgi alanlarından oluşur ve bu paylaşılan ilgi alanları, çok çeşitli geçmişlere sahip kullanıcılar için ortak bir zemin oluşturur. Bu durum diğer kültürleri daha gayri resmi ve organik bir şekilde öğrenmek için mükemmel bir kaynak olabilir. Yaptığınız arkadaşlıklar, bir iş ortamının baskısı olmadan sosyal normlar, değerler ve daha fazlası hakkında soru sormak için size daha rahat bir platform sunabilir.

4. Öğrendiklerinizi Birleştirin

Araştırma yapmak, başkalarını gözlemlemek ve çeşitlilik eğitimi almak kültürlerarası iletişim becerilerinizi geliştirmeye yönelik önemli adımlardır. Nihai hedefiniz, tüm bu bilgileri uygulamaya koymaktır. Öğrendiklerinizi tutumunuza, davranışlarınıza ve eylemlerinize dahil etmek, daha etkili iletişim kurmanıza ve daha verimli bir şekilde işbirliği yapmanıza yardımcı olacaktır. Bu alanlarda başarılı olmak, işinizde başarılı olmanıza ve kariyerinizde ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Son birkaç ipucu:

  • Saygı: İster başka bir ülkeyi ziyaret ediyor olun, ister bir iş arkadaşınızın alternatif bakış açısını dinliyor ya da başka bir kültür hakkında sorular soruyor olun, daima saygı göstermeyi unutmayın.
  • Sosyalleşme – İşten sonraki içecekler veya tatil yemekleri gibi işin daha sosyal yönlerini unutmayın. Bazı kültürlerin alkole karşı farklı tutumları olabilir, dini diyet kısıtlamaları veya evrensel sosyal adetler olduğunu düşündüğünüz diğer konular olabilir. Herkesi dahil etmek için elinizden geleni yapın.
  • Şakalar: Garip etkileşimler veya yanlış anlamalar hakkında bir mizah duygusu olması, herhangi bir gerginlik veya suçun yayılmasına kesinlikle yardımcı olabilir. Meslektaşlarınızla şaka yapmak, işin sevinçlerinden ve büyük liderler için gerekli bir beceridir. Fakat taşınmamaya dikkat edin. Ne kadar zararsız bir niyet olursa olsun, bir kişiyi farklılıkları için tekrar tekrar söylemek, o kişiyi izole ve rahatsız hissettirebilir.
  • Uyarlama: Tıpkı yakın bir arkadaşınızla, büyükanne ve büyükbabanızla veya bir otorite figürüyle konuşurken konuşma tarzınızı ayarlayacağınız gibi, meslektaşlarınızla tercih ettikleri tarzda etkileşim kurmayı deneyin. Forbes tarafından belirtildiği gibi, farklı kültürlerden insanlar ne kadar hızlı konuştuklarına, ne kadar güçlü tartıştıklarına ve hatta konuşmadaki sessizlikleri nasıl gördüklerine göre değişebilir. Yöntemlerine uyum sağlamak iletişimi daha doğal ve etkili hale getirecektir.

Kültürlerarası iletişim becerilerini geliştirmeye yönelik bu kullanışlı kılavuzun, işyeri etkileşimlerinizi daha keyifli ve üretken hale getirmede yararlı olacağını umuyoruz.

Sizce bu yetenekleri geliştirmenin en değerli yönü hangisidir? Farklı geçmişlere sahip meslektaşlarınızla etkileşimde bulunmak için ne gibi önlemler aldınız? Aşağıdaki tartışmaya katılın ve bize bildirin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu