Kuaförler: Meslek ve Kariyer Bilgisi

Kuaför Görev Tanımı

Kuaförler, müşterileri için saç kestiriyor, saç biçimliyor ve saçıyor Belirli saç kesimleri veya renklendirme teknikleri gibi özel özelliklere sahip olabilirler. Bir kuaförde çalışıyorsa, kuaförlerin müşterilere ürünlerini, saçı sattıkları ürünlerle saçlarına bakım yapmalarını söyleyerek satmaları gerekir. Kuaförler ayrıca becerilerine veya meslek görevlerine bağlı olarak kaş şekillendirme, manikür ve pedikür yapabilirler.

EğitimÖn lisans derecesini kozmetoloji, artı bazı eyaletlerde lisanslama ve sürekli eğitim
İş Yetenekleriİnsan becerileri, dinleme becerileri, sabır, fiziksel dayanıklılık, satış becerileri, güncel moda akımları hakkında bilgi sahibi olmak.
Yıllık Ortalama Maaş (2018)*Kuaförler, kuaför ve kozmetikçiler için 24.730 ₺
İş Büyümesi (2016-2026)*Kuaförler, saç stilistleri ve kozmetikçiler için %13 büyüme

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Kuaförler genellikle liseden mezun olduktan ve kazandıktan sonra bir kozmetik uzmanı derecesi alırlar. Gelişmiş eğitim programları genellikle mevcuttur. Ancak kozmetik derecesi programında dersler şampuanlama, saç tasarımı, saç bakımı, şekillendirme ve renklendirme içerebilir. Kozmetoloji okulları ülkenin her yerinde var. Çoğu eyalet kuaförlerin lisans almasını gerektirir ve bir lisansın sürdürülmesi için sürekli eğitim gereklilikleri gerekebilir. Zorunluluk olmasa bile, kuaförlerin endüstri ve moda trendlerine ayak uydurmak için kariyeri boyunca genellikle fazladan kurslar alması gerekir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Kuaförlerin iyi insan becerilerine ihtiyaçları var ve müşterilerle etkileşime girebilmek ve onları tatmin edebilmek için iyi dinlemek zorundalar. Müşterilerin gerçeğe nasıl bakmak istedikleri hakkındaki fikirlerini çevirmek zor olabilir, bu yüzden sabır önemlidir. Kuaförlerin farklı saç tipleri ile çalışabilmesi, kafa derisi bakımı yapabilmesi, salon ürünlerini etkili bir şekilde satabilmesi ve moda endüstrisinin kuaförlük mesleği üzerindeki etkisini anlayabilmesi gerekir. Kuaförler potansiyel olarak tehlikeli kimyasalların yakınında çalışabilir ve uzun süre ayaklarının üzerinde durur, bu yüzden iş fiziksel olarak zor olabilir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, kuaförlerin, saç stilistlerinin ve kozmetik uzmanlarının 2016-2026’dan itibaren ortalama %13’lük iş artışı yaşayacağını tahmin ediyor. BLS’ye göre kuaförlerin, saç stilistlerinin ve kozmetik uzmanlarının yıllık ortalama maaşı 2018’de 24.730 liraydı. Ancak kuaförlerin serbest meslek sahibi olmaları ya da kariyerleri sırasında ücret seviyelerini değiştirebilecekleri yarı zamanlı çalışmaları yaygındır.

Benzer Meslekler

Bu alandaki diğer kariyer seçenekleri şunlardır:

Cilt Bakım Uzmanı

Estetik uzmanları olarak da bilinen bu uzmanlar cildi değerlendirir ve tedavi eder, istenmeyen yüz kıllarını giderir, makyaj uygular, ürünler önerir ve müşterileri ek bakım için dermatologlara yönlendirebilir. İkamet durumuna bağlı olarak, genellikle bir estetisyen veya kozmetik programından geçtikten sonra bir lisans gerekir. 2016 ve 2026 arasında ortalama %14’lük hızlı istihdam artışı, 2017’de yıllık ortalama 30.080 liralık ücret ödeyen bu işler için BLS tarafından tahmin edildi.

Manikürcü ve Pedikürcü

BLS’ye göre, 2016-2026 yılları arasında ortalamadan daha hızlı bir iş büyümesi bekleniyor, manikürcüler ve pediküristler, 2017’de yılda ortalama 23.230 liralık bir maaş kazandılar. Yeteneklerini bir tırnak teknisyeni veya kozmetik programı aracılığıyla kazandılar ve Hem tırnak hem de ayak tırnaklarıyla ilgilenen bu profesyoneller, tırnakları kesmek, eğmek ve cilalamak; ayakları ve elleri nemlendirir ve masaj yapar; tedavileri tartışmak ve ürün satmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu