Kredi Danışmanı Maaşı, Kariyer ve Görev Tanımı

İçindekiler

En Popüler:  Kek Pişirme: Kek Pişirme ve Kek Dekorasyonunda Kariyer Genel Bakış

Görev Tanımı

Bir kredi danışmanı Müşterinin mali durumunu inceler ve borçları azaltmak ve varlıkları inşa etmek için bir planın oluşturulmasına yardımcı olur. Kredi danışmanları genellikle tüm taraflar için üretken düzenlemeler yapmak için alacaklılarla müzakere eder. Alacaklılar, adına bir kredi danışmanı araya girerse, suçlu müşterilere daha iyi şartlar sunabilir. Danışmanların çoğu, tüketicilere konut, istihdam ve kredi konularında yardımcı olmaya adayan ajanslar tarafından çalıştırılmaktadır. Ancak bazıları kendi müşterilerini bulan veya taşeron olarak taşeronlarla çalışan serbest çalışanlardır.

Kredi Danışmanı Nasıl Olunur?

Lisans düzeyiLisans
Derece Alan İşletme, ekonomi, finans veya ilgili alan
Lisans/ BelgelendirmeSertifika gereklilikleri duruma göre değişir
Deneyim Finansta 2+ yıl (deneyim bazen eğitim yerine geçebilir)
Önemli beceriler iyi iletişim becerileri; matematik yeteneği; bilgisayar ve muhasebe yazılımı tecrübesi; Borç verme, kişisel finans ve bankacılık uygulamalarına ilişkin federal ve eyalet yasalarına aşina; yabancı dil akıcılığı artı
İş Büyümesi (2014-2024) %15 büyüme
Ortalama Yıllık Maaş (2015) TL 49.310

Kaynaklar: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları

Kredi danışmanları, borç verme, kişisel finans ve bankacılık uygulamalarıyla ilgili federal ve eyalet yasalarında eğitilmelidir. Kredi kuruluşları genellikle işletme veya ekonomi alanında lisans derecesine sahip adayları ve finansman konusunda birkaç yıl deneyime sahip olsa da, daha az okul eğitimi ve daha fazla deneyime sahip olan adaylar sıklıkla göz önünde bulundurulur. Ek olarak, kredi danışmanlarından kendi eyaletleri veya profesyonel bir kredi birliği tarafından sunulan bir sertifika sınavını geçmeleri istenebilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Kredi danışmanları, müşteriler ve alacaklılarla etkin bir şekilde pazarlık yapabilmek için iyi iletişim becerilerine ihtiyaç duyarlar. Matematik yeteneği de önemlidir ve pek çok kurum bilgisayar ve muhasebe yazılımı konusunda deneyim gerektirir. Birkaç dilde tesis, başvuru sahibinin beklentilerini de artırabilir.

Kariyer ve Maaş Genel Görünümü

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, Mayıs 2015 itibarıyla, kredi danışmanlarının yıllık ortalama geliri 49.310 liraydı. 2014 ve 2024 arasında, kredi danışmanları için istihdam %15 oranında büyüyebilir ve bu da tüm meslekler için BLS projeksiyonundan çok daha hızlıdır.

Benzer Meslekler

İlginizi çekebilecek iki benzer kariyer seçeneğine bakalım.

Sigorta Satış Acenteleri

Sigorta satış acentaları zayiat, sağlık, hayat ve uzun vadeli bakım sigortası poliçelerini işletmelere ve tüketicilere satmak. Tüm acentelerin devlet ehliyetine sahip olması gerekir ve ön şartlar genellikle bir lise diploması ve bir endüstri sınavındaki başarılı bir puandır. İşletme, ekonomi, finans ve kamu konuşma dersleriyle birlikte lisans derecesi programının tamamlanması yararlı olabilir.

BLS, sigorta satış acentaları için iş fırsatlarının 2014-2024 yılları arasında %9 artacağını ve bunun da ortalamanın üzerinde olduğunu belirtti. Sigorta satış acentaları, Mayıs 2015’te yıllık ortalama 64.790 Türk lirası yıllık maaş aldı.

Emlak Komisyoncuları ve Satış Acenteleri

Emlak komisyoncuları ve satış acentaları Potansiyel alıcı ve kiracılara ticari veya konut mülklerini satın alıp kiraladıklarını göstermek ve yardım etmek. Acenteler ve brokerlar en az 18 yaşında olmalı ve devlet ehliyetine sahip olmalıdır. Gereksinimler arasında bir lise diploması, gayrimenkulde ders çalışması ve bir endüstri sınavında başarılı bir puan alınması bulunmaktadır.

Komisyoncu kendi başlarına çalışma lisansına sahip olan Mayıs 2015’te yıllık ortalama 80.210 Türk lirası maaş kazanırken, satış acentaları bir komisyoncuyla çalışmak zorunda olanların yıllık ortalama ücreti 58.410 ABD lirasıdır. Bu uzmanlar için iş büyümesinin ortalamanın altında olması beklenirken, BLS 2014-2024 döneminden %3 artış öngörüyor.

Özetle, kredi danışmanı Borçtan kaçınmanın yollarını ve borçlarını ödemeye yönelik stratejileri sunarak tüketicilere kişisel mali durumlarını bildirir. Bu alandaki işlerin büyümesi ortalamanın üzerinde olmalı ve kredi danışmanı yıllık 49.000 ABD lirasından fazla bir ortalama maaş bekleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu