Kredi Analisti Maaşı, Eğitim ve İş Tanımı

Kredi analistleri bir müşterinin kredi raporunu değerlendirir ve bir krediyle ilgili finansal riski belirler. Asgari olarak, bir önlisans derecesi ve iş tecrübesi gerekir. Ancak lisans derecesi genelde işverenler tarafından tercih edilir.

Genel Bilgiler

Kredi analistlerinin çalışması, bankaların ve diğer finansal kuruluşların başarısı için çok önemlidir. Bu uzmanlar, finansal kurumların borç riskini en aza indirmesine ve gelirleri en üst düzeye çıkarmasına ve kredi veya kredi limitlerine izin verme riskini belirleyerek gelirlerini en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olur.

Kredi analistleri, bir iş dalında bir önlisans derecesi ile ve işle ilgili bir iş tecrübesiyle iş bulabilir. Ancak işverenler genellikle lisans derecesini tercih eder. Ek olarak, yüksek lisans derecesi, iş piyasasında bir kredi analistini daha rekabetçi hale getirebilir. İşverenine bağlı olarak, Risk Yönetimi Derneği (RMA) aracılığıyla endüstri sertifikası gerekebilir.

Eğitim Şartları İş alanındaki lisans derecesini ilgili iş tecrübesiyle ilişkilendirmek; lisans derecesi tercih edilir; Gelişmiş iş olanakları için yüksek lisans derecesi
Belgeleme RMA aracılığıyla gönüllü endüstri sertifikası
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)* %5
Ortalama Yıllık Maaş (2018)* TL71.520

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Nasıl Olunur? – Eğitim Şartları

İşverenler genellikle kredi analistlerinin lisans derecesine sahip olmalarını tercih etmektedir. Ancak bazı durumlarda bir ortaklığın ilgili iş tecrübesiyle birlikte derecesi kabul edilebilir. Birini bir kredi analisti olarak kariyere hazırlayabilecek ana dallar arasında finans, muhasebe, ekonomi, işletme ve istatistikler yer almaktadır. Bu alanlardan birinde yüksek lisans derecesi almak, kredi analistlerinin iş ararken rekabetten uzak durmalarına yardımcı olabilir.

Bazı işverenler ayrıca, Risk Yönetimi Derneği (RMA) tarafından sunulan RMA-Kredi Riski Sertifikalı (CRC) atama gibi endüstri sertifikasına ihtiyaç duyarlar. Bu sertifikasyona hak kazanmak için, bir kredi analistinin kredi incelemesinde en az beş yıllık deneyime sahip olması gerekir; Ayrıca sürekli eğitime katılmalı, bir sınavı geçmeli ve RMA’ya üye olmalıdır.

En Popüler:  İşletme Ofisi Müdürü: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgisi

Kariyer Bilgisi

Kredi analistleri, müşteriye kredi verme veya müşterinin kredi limitini uzatma riskini belirlemek için müşterinin kredi geçmişini ve finansal tablolarını analiz eder. Ayrıca kredi referanslarını ve müşterinin kredi derecelendirmesini kontrol edebilir ve kredi belgelerini gözden geçirebilirler. Müşterinin kredi limitlerini belirlemek için bulduğu bilgileri kullanmaktan sorumludurlar. Bir kredi analistinin diğer iş görevleri arasında, kredi trendlerini tahmin etmek için istatistiksel yazılımlar kullanmak, ödeme politikalarını müşterilere bildirmek, müşteri anlaşmazlıklarını çözmek, kredi ve tahsilat dosyalarını korumak, kredi politikaları ve prosedürlerinde kalite iyileştirmeleri önermek, müşterileri faturalandırmak ve yapmak sayılabilir. toplama çağrıları.

Kredi analistleri iletişim, müşteri hizmetleri, yazma ve matematik ile elektronik tablo muhasebe ve veritabanı programlarında uzman olmalıdır. Ayrıca güçlü problem çözme, analitik, örgütsel, araştırma ve karar verme becerilerine sahip olmalıdırlar. Kredi analistleri hem bağımsız olarak hem de ekibin bir parçası olarak çalışabilmelidir. Ayrıca finansal kurum operasyonları, politikaları ve prosedürleri ve kredi sistemleri hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, bu alandaki profesyonellerin Mayıs 2018’de ortalama 71.520 Türk lirası yıllık maaş aldıkları ve istihdamın ortalama ortalama olan 2018-2028 arasında %5 oranında büyümesi beklenmektedir.

İşlerinin merkezinde, kredi analistleri riski değerlendirir. Yüksek lisans derecesi ile birlikte güçlü matematik, risk değerlendirme ve iletişim becerilerine sahip olmaları gerekir. Biri önlisans derecesi ve ilgili tecrübesi olan bir işe girebilirken, ne kadar ileri derecede bir derece varsa, o kadar fazla iş bulma olasılığı o kadar yüksek olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu