Kongre Planlayıcısı: Görev Tanımı ve Kariyer Gereksinimleri

Bir Kongre Planlayıcısının Görev Tanımı

Bir kongre planlayıcısı, bir etkinlik yerini güvence altına almak gibi bir konvansiyonun en önemli detaylarından bazılarından ve aynı zamanda bir etkinlik programı basmak gibi en küçük lojistiklerden de sorumludur. Kongre yönetimi ve planlaması birçok farklı insanla koordine etmeyi, sıkı bir bütçe korumayı ve kendinizi ve planladığınız etkinliği etkin bir şekilde pazarlamayı içerir.

EğitimKonaklama yönetimi ve yönetimi alanında lisans derecesi
İş YetenekleriÇok görevli olma, pazarlık yapma ve bütçeleri denetleme becerisi; iyi iletişim ve planlama becerileri
Yıllık Ortalama Maaş (2018)*49.370 TL (kongre, toplantı ve etkinlik planlayıcıları için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %11 (kongre, toplantı ve etkinlik planlayıcıları için)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Bir etkinliği organize etmek çok yönlü bir süreç olduğundan, uygun bir derece programı pazarlama, halkla ilişkiler ve iletişim gibi çeşitli çalışma alanlarından çekilebilir. Ancak konukseverlik yönetimi ve yönetimi alanında 4 yıllık bir lisans derecesi almak, aday planlayanlar için en iyi başlangıçtır. Başarılı bir şekilde planlanmış olayların bir siciline sahip olmak da avantajlıdır. Sertifikalı Toplantı Profesyonel (CMP) tanımı ayrıca yazılı bir sınavdan geçerek ve belirli bir miktarda mesleki deneyim kazanarak kazanılabilir.

İş Yetenekleri

Bir kongre planlayıcısı, sıkı tarihler altında çok görevli çalışabilir, sözleşmeleri açıkça pazarlık edebilir, etkinlik bütçelerini tasarlayabilir ve denetleyebilir, hangi organizasyonun sponsoru ne olursa olsun vizyonunu sözlü olarak iletebilir ve etkinliği etkin bir şekilde katılımcıları çekebilir. Etkin bir şekilde planlamak için bir etkinliğin akışını görselleştirme yeteneği bir başka değerli güçtür.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosuna göre, kongre, toplantı ve etkinlik planlayıcıları 2018’de yılda ortalama 49.370 TL yıllık maaş aldı. İşletmeler küreselleşmeye devam ettikçe, sözleşmelerin sağladığı yüz yüze fırsatlar için tutarlı bir talep olacaktır. Kongre, toplantı ve etkinlik planlama alanındaki büyüme, 2016-2026 dönemindeki %11 ile ortalamanın üzerinde gerçekleşecek.

Benzer Meslekler

Bir kongre planlayıcısına benzer kariyerler şunlardır:

Halkla İlişkiler Müdürü

Olayları planlama halkla ilişkiler yöneticilerinin sadece bir görevidir. Bir lisans derecesi gereken en yaygın eğitimdir. BLS tarafından bildirildiği gibi, %10’luk bir iş artışı, halkla ilişkiler ve 2016 ve 2026’dan itibaren fon yaratma yöneticileriyle ilişkilendirildi. Bu kategori 2018’de 114.800 liralık ortalama maaş yapmıştır.

Konaklama Müdürü

Kongre planlamacılarına benzer şekilde, lojman yöneticileri kuruluşları için etkinlik planlaması konusunda yardımcı olabilirler. Gereken eğitim, lise diplomasından lisans derecesine ve iş tecrübesine göre değişir. BLS 2018 verilerine göre lojman yöneticileri için ortalama maaş 53.390 TL olarak bulundu. 2016-2026 BLS raporlama dönemi için bu kariyer seçeneği için ortalama %4’lük iş artışı öngörülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu