Kodlama Uzmanı Maaşı, Eğitim ve İş Tanımı

Genel Bilgiler

Eğitim Şartları Lise diploması; kodlama eğitimi programının tamamlanması
Gerekli Tecrübe Çoğu sertifika için gerekli olan üç yıl boyunca doğrudan kodlama deneyimi
İstenen Yetenekler Kodları, tanıları ve prosedürleri bilir; ICD-9-CM ve CPT kodlama sistemlerini anlamak
Sınav Gereksinimleri Çoktan seçmeli ve kodlama örnekleri yazılı; başarılı-başarısız alındı
Uzmanlık Seçenekleri Hastane, doktor ofisi ve kodlama uzmanlığı mevcut
Öngörülen İş Büyümesi (2014-2024) Tüm sağlık kayıtları ve bilgi teknisyenleri için %15*
Yıllık Ortalama Maaş (2015) Sertifikalı Kodlama Uzmanları için 37.110 TL**

Kaynak: *Çalışma İstatistikleri Bürosu ve **PayScale

CCS sertifikası için uygun başvuru sahiplerinin bir RHIA (Kayıtlı Sağlık Bilgi Yöneticisi), RHIT (Kayıtlı Sağlık Bilgi Teknisyeni) veya CCS-P (Sertifikalı Kodlama Uzmanı – Doktor Bazında) sertifikası vardır. Söz konusu başvuru sahipleri bir kodlama eğitimi programını tamamlamış, en az iki yıl kodlama tecrübesine sahip olmalı veya bir CCA (Sertifikalı Kodlama Ortak) veya başka bir sertifikaya sahip olmalı ve en az bir yıllık kodlama deneyimine sahip olmalıdır. CCS sertifikasını almak için, başvuru sahipleri dört saatlik çoktan seçmeli ve tıbbi senaryo sınavına girmelidir.

Sertifikalı Kodlama Uzmanı Sınavı Bilgileri

Şu anda kodlama alanında çalışan profesyoneller tarafından düzenlenen bir ulusal sınava girerek sertifika alabilirler. Amerikan Sağlık Bilgi Yönetimi Derneği (AHIMA). AHIMA, aşağıdakileri içeren iki sertifika sınavı sunar: Sertifikalı Kodlama Uzmanı (CCS) sertifikası ve Sertifikalı Kodlama Uzmanı – Physican Tabanlı (CCS-P) sertifikası. CCS, hastaneleri kodlayan profesyonellere verilir ve CCS-P, bir doktor ofisinde, kliniğinde veya cerrahi merkezinde çalışan kodlayıcılara verilir.

Sertifikalı Kodlama Uzmanı (CCS) Sertifikası

AHIMA’ya göre, başvuru sahiplerinin CSS sınavına girebilmek için lise diploması veya eşdeğeri olması gerekir. Zorunlu olmamakla birlikte AHIMA, başvuranların hastaneye dayalı yatan hasta ve ayakta tedavi kayıtlarını kodlayan en az üç yıllık deneyime sahip olmalarını önermektedir; aynı zamanda anatomi, farmakoloji ve patofizyoloji derslerini de tamamlamış olmaları gerekir. 4 saatlik sınav iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm 60 çoktan seçmeli sorudan oluşan bir yazılı sınav içeriyor – sadece 50 soru puanlandı ve geri kalan 10 soru ön test öğesidir. Ön sınav soruları, maddenin gelecek sınavlarda kullanım performansını değerlendirmek ve başvuru sahibinin genel puanına sayılmamak için dahil edilmiştir. Sınavın ikinci kısmı, başvuranların 13 tıbbi kayıt, yedi ayakta hasta ve altı yatan hasta kaydının bir kombinasyonunu kodlamasını gerektirir. CCS sınavları başarılı veya başarısız olarak puanlanır ve sonuçlar başvuru sahibine gönderilir.

En Popüler:  Halkla İlişkiler Müdürü Görev Tanımı, Gereksinimleri ve Kariyer Bilgileri

Fizik Tabanlı (CCS-P) Sertifikası

Uygunluk gereksinimleri ve CCS-P sınavı için test yapısı CCS sınavına benzer. Ancak iki farklılığı vardır. Birincisi, başvuru sahiplerinin, bir hastanenin acil servisine veya ameliyathanesine ek olarak bir doktor ofisinde veya kliniğinde yer alabilecek doktor hizmetleri için kodlama konusunda üç yıllık deneyime sahip olmaları (ancak zorunlu olmamaları) önerisini içerir. Diğer istisna, sınavın ikinci bölümünü de içerir. 13 tıbbi kayıt kodlamak yerine, CCS-P sınavı, acil tıp, cerrahi hizmetler ve doktor hizmetleri alanlarında kodlanmış 16 tıbbi kayıt gerektirir.

Lisans Bilgisi

Sertifikalı kodlama uzmanlarından, uygulama için devlet lisansı almaları zorunlu değildir; Amerikan Profesyonel Kodlayıcılar Akademisi (AAPC) Profesyonel Tıbbi Kodlama Eğitmeni (PMCC) lisansını sunar. Lisans programı, öğrencilere kodlamayı öğretip isteyen öğrencilere sertifikasyon için hazırlık yapmak isteyen deneyimli profesyonellere açıktır. Lisans almak için, eğitmenler AAPC’ye üye olmalı, kodlayıcı olarak en az beş yıllık deneyime sahip olmalı, AAPC’nin PMCC lisans atölyesini tamamlamalı ve PMCC lisansını belirli bir ücret karşılığında satın almalıdır.

Maaş Potansiyeli ve İstihdam Genel Görünümü

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, çalışan tıbbi kayıtların ve sağlık teknisyenlerinin – tıp kodlayıcılarını içeren bir kategori – çalışanların 2014-2024 yıllarında ortalama %15 daha hızlı olması gerekir. Sertifikalı kodlama uzmanları için ortalama maaş 2015 yılında 37.110 Türk lirası olarak gerçekleşmiştir.


Tıbbi veya acil servisler için sertifikalı bir kodlama uzmanı olmak, Amerikan Sağlık Bilgi Yönetim Birliği’nden alınan sertifikalara ek olarak RHIA, RHIT veya CCS-P kimlik bilgilerini gerektirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu