Klinik Laboratuvar Yöneticisi Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Klinik Laboratuvar Yöneticisinin Görev Tanımı

Klinik laboratuvar teknisyenleri ve teknoloji uzmanları arasında daha ileri bir konum olan klinik laboratuvar yöneticileri, tıbbi test laboratuvarlarının operasyonlarında çalışır ve denetler. Özel ve devlet laboratuvarlarında, hastanelerde ve kliniklerde çalışırlar. Klinik laboratuvar yöneticilerinin görevleri arasında genel laboratuvar işlemlerinin yönetimi; sonuçların güvenliği, güvenliği, kalitesi ve doğruluğunu sağlamak için prosedürler geliştirmek; test prosedürlerinin tasarlanması ve gerçekleştirilmesi; testler ve ekipman taleplerinin analiz edilmesi; idari ve yönetim konularında eğilim; baş araştırmacılara danışmak ve bütçelemeye yardımcı olmak.

Eğitim Çoğu pozisyon yüksek lisans derecesi gerektirir
İşin Gereklilikleri Laboratuvar operasyonlarını yönet, idari meselelere yönel
Yıllık Ortalama Maaş (2017) 51.770 TL (Tıbbi ve klinik laboratuvar teknolojisi ve teknisyeni)
İş Büyümesi (2016-2026) %13 (Tıbbi ve klinik laboratuvar teknoloji uzmanları ve teknisyenleri)

Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları ve Lisanslama

4 yıllık bir lisans derecesi ve ilgili tecrübesi olan bir klinik laboratuvar yöneticisi olmak mümkün olsa da, birçok pozisyonda başvuru sahiplerinin mikrobiyoloji, tıp teknolojisi veya halk sağlığı yönetimi gibi bir alanda yüksek lisans derecesi almaları gerekir. Lisans programı veya 2 yıl süren ortak kurs, klinik laboratuvar yönetiminde çalışmaya hak kazanabileceğiniz yüksek lisans derecesi programı; anatomi, biyokimya, matematik, istatistik, halk sağlığı, epidemiyoloji, biyoistatistik ve sağlık yönetimi gibi konuları içerir. Yüksek öğrenim derecelerine ek olarak, birçok eyalet klinik laboratuvar yöneticilerinin bir lisans sınavını geçmelerini gerektirir (gereksinimler eyaletlere göre değişir).

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Klinik laboratuvar yöneticilerinin, pozisyonlarında etkili olabilmeleri için hem tıbbi teknoloji hem de yönetim ilkeleri konusunda bilgi sahibi olmaları gerekir. Bir ekibin parçası olarak iyi çalışmak, iyi bir iş ahlakı ve güçlü iletişim becerileri, klinik bir laboratuvar yöneticisi olmayı umarsanız da size iyi hizmet eder.

İstihdam ve Ekonomik Durum

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na giren klinik laboratuvar yönetimi işleri için istihdam durumu) Klinik laboratuvar teknoloji uzmanları ve teknisyenler için kategori, iyidir; Sahada istihdamın 2016-2026 arasında %13 oranında artması bekleniyor. Mayıs 2017’de klinik laboratuvar teknoloji uzmanları ve teknisyenleri için elde edilen ortalama kazanç 51.770 liraydı.

Benzer Meslekler

Bu alandaki diğer seçenekler şunlardır:

Kimyasal Teknisyeni

Kimya teknisyeni, kıdemli araştırmacılar yönetimi altında kimyadaki uygulamalı araştırmalara katılır. Kimya teknisyenleri, uygulamalı bilimlerde önlisans programları aracılığıyla edindikleri bilgi ve becerileri – özellikle laboratuvar becerilerini – test için numune hazırlamak, kimyasal reaksiyonları gözlemlemek, sonuçları analiz etmek ve bulguları başkalarıyla paylaşmak için kullanırlar. En az iki yıl okul sonrası okul eğitimine ek olarak, kimya teknisyenleri iş başında eğitimi almaktadır. Kimya teknisyenleri kalite kontrol, çevre değerlendirmesi veya tıp bilimi alanlarında çalışabilirler. BLS’ye göre, bu alandaki işlerin 2016-2026 arasında %4 oranında artacağı tahmin ediliyor, bu da tüm işlerle karşılaştırıldığında ortalamanın altında. BLS ayrıca, kimyasal teknisyenlerin 2017’de ortalama 47.280 TL kazandığını ve en çok para ödeyen endüstrilerin federal hükümet, petrol ve gaz çıkarımı ve elektrik gücü olduğunu bildirdi.

Biyolojik Teknisyen

Biyolojik teknisyenlerin, biyoloji bilimleri alanında lisans derecesine sahip olmaları gerekir. Üst düzey araştırma ekibi üyelerinin gözetiminde deney yapılmasına yardımcı olurlar. Deneyler hazırlarlar, numuneleri ölçer veya gözlemlerler, sonuçları analiz ederler ve raporlar hazırlarlar. Biyolojik teknisyenler diğer alanların yanı sıra mikrobiyoloji, biyoteknoloji, endüstriyel üretim ve madencilik veya doğal kaynak yönetimi alanlarında çalışabilir. Yüksek lisans derecesi ve deneyim kariyer gelişimi için gerekli olabilir. BLS, biyolojik teknisyen işlerinin 2016-2026’dan %10a çıkmasının beklendiğini ve bu pozisyonların 2017’de ortalama 43.800 Türk lirası aldığını bildirmiştir. BLS ayrıca 2017’de çoğu işin bilimsel araştırma ve geliştirme hizmetlerinde bulunduğunu bildirmiştir. doktorlar ve ayakta tedavi merkezlerinin ofislerindeki işler en yüksek ortalama ücretleri öderdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu