Klinik Laboratuvar Teknisyeni Maaşları, Ne Yapar? İş Tanımı

Bir klinik laboratuvar teknisyeni genellikle bir ön lisans derecesine sahiptir. Ancak bir üniversite diploması zorunlu olmadığından ilgili iş deneyimi yeterli olabilir. Her devlet farklı kimlik bilgileri talep eder. Klinik laboratuvar teknisyenlerinin kariyer profilini, iş büyümesini ve gelirlerini de gözlemleyeceğiz.

Genel Bilgiler

Tıbbi laboratuvar teknisyenleri olarak da bilinen klinik laboratuvar teknisyenleri, hastalarda hastalığı teşhis ve test etmeye yardımcı olur. Bu sağlık uzmanları, hastanelerdeki ve diğer tıbbi ortamlardaki doktorlar ve tıbbi teknoloji uzmanları ile birlikte çalışır. Kalkınan klinik laboratuvar teknisyenleri, tıbbi teknolojide ön lisans derecesi almalıdır.

Eğitim Şartları Ön lisans derecesi tipiktir; Sertifika programları da mevcuttur
Diğer gerekliliklerSertifika, lisans veya bazı eyaletlerde gerekli kayıt
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)*Klinik laboratuvar teknoloji uzmanları ve teknisyenleri için %11
Ortalama Yıllık Maaş (2018)* Klinik laboratuvar teknoloji uzmanları ve teknisyenler için 52.330 TL

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Mesleki Görünüm

2018’de, Çalışma İstatistikleri Bürosu, klinik laboratuvar teknoloji ve teknisyenlerinin istihdamının 2018-2028’den yüzde 11 oranında artacağını öngörmüştür. İşlerdeki bu artış kısmen, tanısal test gerektiren yaşlı bireylerin artan popülasyonundan kaynaklanıyor olabilir.

Maaş Bilgisi

BLS’ye göre, klinik laboratuvar teknoloji uzmanları ve teknisyenleri için ortalama yıllık maaş 2018’de 52.330 liraydı. Aynı yıl, klinik laboratuvar teknoloji uzmanlarının ve teknisyenlerinin yıllık %10’u 80.330 TL’den fazla kazanırken, %10’u en az %10’u BLS raporlarına göre yılda 29.910 TL veya daha az kazanıyor.

Kariyer profili

Klinik laboratuvar teknisyenleri, tıbbi testleri uygulayarak ve analiz ederek bir hastanın doktoruna yardımcı olur. Testlerden elde ettikleri bilgiler daha sonra gözden geçirilmek üzere hastanın doktoruna verilir. Testler, karmaşık örnek cihazlar kullanılarak otomatikleştirilebilir veya açık talimatlar kullanılarak elle yapılabilir. Teknisyenler numuneleri üzerinde çoklu testler yapabilir. Ancak genellikle sadece bir testte uzmanlaşırlar. Örneğin, flebotomistler kan örneklerinin toplanması, teşhisi ve analizine odaklanır.

Klinik laboratuvar teknisyenleri, artan sayıda başka yerler arasında, hastanelerde ve özel kliniklerde çalışmaktadır. Klinik laboratuvar teknisyenleri çeşitli saatler ve vardiyalarda çalışabilirler. Bazı yerlerde teknisyenlerin 24 saat hazır olması gerekebilir. Bu özellikle acil vakaların gece geç saatlerde veya sabah erken geldiği hastaneler için geçerlidir. Teknisyenlerin iyi yargı kullanmaları ve baskı altında iyi çalışmaları gerekir, çünkü yaptıkları iş hastalarının iyiliği için kritik olabilir.

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Klinik laboratuvar teknisyenleri, kariyer girişini sağlamak için tıbbi teknolojide ön lisans derecesi alabilirler. Bazı durumlarda, uygun iş tecrübesiyle birleştiğinde daha az eğitimli bir kariyere ulaşmak mümkündür. Topluluk ve junior kolejleri ile mesleki ve teknik okullar, klinik laboratuvar teknisyenleri için sertifika programları sunar. İşle ilgili becerileri öğrenmek bazen mümkündür.

Sertifika Bilgisi

Bazı eyaletlerde klinik personelin lisanslanması, sertifikalandırılması veya kaydedilmesi gerekir. Sertifika, çalıştıkları devlet tarafından istenmese bile, birçok işveren sertifikalı bir klinik laboratuvar teknisyenini sertifikalı olmayanlardan daha değerli bulmaktadır. Tıbbi ve klinik laboratuvar teknisyenlerini sertifikalandıran kurumlardan bazıları şunlardır:

  • Amerikan Biyoanalistler Birliği (ABB) Kayıt Kurulu
  • Amerikan Tıbbi Teknoloji Uzmanları
  • Laboratuvar Personeli Ulusal Sertifikalandırma Ajansı
  • Amerikan Klinik Patoloji Derneği Kayıt Kurulu

Klinik bir laboratuvar teknisyeni olmak için, genel olarak ihtiyacınız olan tek şey, yeterli bir deneyim veya bir önlisans programının tamamlanmasıdır. Devlete göre değişiklik gösteren sertifikalandırma, tescil veya lisans gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu