Klinik Araştırma Uzmanı Maaşları, Ne İş Yapar? Görev Tanımı

Bir klinik araştırma uzmanının işverene bağlı olarak farklı sorumlulukları ve rolleri olacaktır. Ancak tıbbi çalışmalar, klinik denemeler ve araştırmalar yürüten bir ekip içinde çalışırlar. Bir ortak veya lisans derecesi genellikle gereklidir. Ancak diğer eğitim türleri de yararlı olabilir.

Temel bilgi

Klinik araştırma uzmanları, tıbbi çalışmalar ve klinik denemelerdeki birçok kilit aktörden biri olarak hizmet etmektedir. Bilim veya tıp eğitimini, analitik becerilerini, bilimsel araştırma bilgisini ve zaman zaman finansal zekasını işe getirirler. Bir ortalamanın derecesi, bir klinik araştırma uzmanı olarak bir işe girebilmek için gereklidir ve daha üst düzey pozisyonlar için lisans veya yüksek lisans derecesi tercih edilir. Klinik bir araştırma ortamında iş deneyimi de gereklidir.

Zorunlu EğitimÖnlisans giriş seviyesi, lisans veya yüksek lisans pozisyonları için yüksek lisans derecesi
Diğer gerekliliklerKlinik bir araştırma ortamında iş deneyimi
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)%16 (klinik laboratuvar teknoloji uzmanları ve teknisyenleri)*
Yıllık Ortalama Maaş (2018)52.330 Türk lirası (tıbbi ve klinik laboratuvar teknoloji uzmanları)*

Kaynak: *Çalışma İstatistikleri Bürosu

Klinik Araştırma Uzmanı İş Tanımı

Bir klinik araştırma uzmanı, bir ilacın, tıbbi cihazın veya işlemin insan vücudundaki etkinliğini ölçmek için tasarlanmış tıbbi çalışmalar üzerinde çalışır. Klinik araştırmalar genellikle bir hastanede, tıbbi tesiste veya laboratuvarda yapılır ve araştırma analistleri, tıp alanındaki uzmanlarla birlikte çalışır.

Klinik araştırma uzmanlarının unvanı geniştir ve rolü işverenden işverene kadar değişebilir. Genel olarak, iş klinik araştırmayı denetleyen doktorlarla veya bilim insanlarıyla çalışmayı gerektirir. Araştırma analistleri ayrıca hastaları potansiyel adaylar olarak tarayarak veya çalışma için gerekli verileri toplayarak doğrudan etkileşimde bulunabilirler. Bazı durumlarda, klinik araştırma uzmanları ayrıca, alandaki giriş seviyesi işlerde öğrenilebilecek araştırma muhasebesi ve bütçeleme bilgisine sahip olmalıdır.

Klinik Araştırma Alanında Uzman Görevleri

İşin sorumlulukları arasında hastaları tanımlayarak, envanteri izleyerek, hastalarla etkileşime girerek, veri toplayarak ve protokolleri izleyerek bir klinik araştırma çalışmasını koordine etmek olabilir. Klinik araştırma uzmanları ayrıca denetleyici hekimler ve hemşireler gibi diğer sağlık personeli arasında irtibat görevi görebilir. Bazı işverenler ayrıca uzmanları klinik çalışmada birincil finansal kişi olarak davranmaya çağırmaktadır.

Klinik Araştırma Uzmanlığı Kariyer için Gereksinimler

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Klinik bir araştırma uzmanı olarak çalışmak için, bireylerin sağlık biliminde veya doktorun asistanı veya kayıtlı hemşiresi gibi klinik alanlarında bir derecesi olması gerekir. Genel olarak, ne kadar çok eğitim kazanırsa iş o kadar iyi olur. Giriş seviyesi işler için, bir önlisans derecesi, klinik bir araştırma ortamında en az beş yıllık deneyim ile kabul edilebilir. Daha yüksek seviyeli işler muhtemelen lisans veya yüksek lisans derecesi artı ek iş deneyimi gerektirecektir.

Eğitim gereklilikleri

Çoğu işveren önceki iş tecrübesine sahip olmak için klinik uzmanlara ihtiyaç duyar. Öğrenciler üniversite araştırma çalışmaları yoluyla değerli eğitim alabilirler. Eğitim, genel prosedür yöntemlerine maruz kalma, klinik araştırma protokollerine giriş ve hastalar ve hekim amirleriyle iş başında çalışmayı içerir.

Klinik araştırma oldukça düzenlenmiş bir alandır. Eğitim, özellikle ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından belirlenen federal düzenlemelere maruz kalmayı içermelidir. Klinik Araştırma Ortakları Derneği veya Klinik Araştırma Uzmanları Derneği gibi bazı kolejler ve meslek kuruluşları, klinik araştırmalar ve çeşitli ilgili konular hakkında eğitim vermektedir.

Maaş Bilgisi ve İş Durumu

Ağustos 2019’da çalışan klinik uzmanların çoğunluğu, yılda 48.000 TL – 93.000 TL arasında kazanmıştır. Çalışma İstatistikleri Bürosu, klinik araştırma analizi alanına özel bilgi sağlamamasına rağmen, BLS, klinik laboratuvar teknisyenleri ve teknoloji uzmanlarının istihdamının 2018 ve 2028 arasında yaklaşık %11 oranında artacağını öngörmüştür. Tüm meslekler için öngörülen ortalama aralıktan daha yüksek.

Klinik araştırma uzmanlarının tıbbi bir geçmişi olabilir veya araştırma projeleri veya laboratuvarlarda çalışma tecrübesi olabilir. Sağlık bilimi ile ilgili bir alanda lisans derecesi genellikle yararlıdır, çünkü bu rol genellikle tıbbi araştırma veya klinik denemeler üzerinde çalışmayı içerir. Klinik araştırma uzmanları bir ekip içinde çalışabilir, veri toplayabilir, hastalarla etkileşime girebilir veya araştırmayı koordine etmeye yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu