Kedi Sanatı: Kedi Sanatçısı Olma Hakkında Bilgi

Bir Kedi Sanatçısı için Görev Tanımı

Bir kedi sanatçısı resimlerde, resimlerde veya heykellerde kedigilleri tasvir etmeye kendini adamıştır. Ticari sanat alanlarında veya bilgisayarla ilgili pozisyonlarda artan sayıda kedi sanatçısı istihdam edilmektedir. Kedi sanatı, amaçlanan kullanıma bağlı olarak tuhaf, güzel veya anatomik olarak doğru olabilir. Kedi sanatçıları, sanatlarını oluşturmak için boya, kalem ve mürekkep, bilgisayar yazılımı, heykel veya kurşun kalem kullanabilir; Bazıları birden fazla ortam kullanabilir.

Eğitim Sanat enstitülerinde veya teknik okullarda lisans programları
İş Yetenekleri Kedilere düşkünlük ve sabır, ifade ya da hareket yakalama becerisi, ayrıntılar için keskin bir göz, müşteri hizmeti becerileri
Yıllık Ortalama Maaş (2017)* Yıllık 49.520 Türk lirası (iyi sanatçılar)
İş Büyümesi (2016-2026)* %6 (el sanatları ve kaliteli sanatçılar)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Bir lisans programının iyi bir sanatçı olması gerekmese de, kedi sanatçıları becerilerini geliştirmek ve farklı medyaları keşfetmek için resmi bir eğitim programını tamamlamayı seçebilir. Teknik okullardaki veya sanat enstitülerindeki lisans programları, kedi sanatçılarına sanat teknikleri, resim, resim ve hatta anatomi ve fizyoloji konularında eğitim sağlayabilir. Bu programlar aynı zamanda kedi sanatçılarına, bir sanatçının kedi sanatındaki becerilerini göstermek için gerekli olan bir portföy oluşturmada yardımcı olacaktır. Örgün eğitime ek olarak, kedi sanatçıları kredisiz atölye çalışmalarını tamamlamayı veya başka bir yetenekli kedi sanatçısı altında çalışmayı seçebilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Bir kedi sanatçısı olmak, kediler için gerçek bir sevgi ve bu yaratıklarla çalışmak için sabır ister. Bir ifadeyi veya bir hareketi yakalamak ve onu izleyiciyi memnun etmek için bir görüntüye çevirmek, hem deneyimin sonucudur, hem de cüce konular için bir yetenektir. Kedi sanatçılar, çeşitli medyalarda kedi formları oluşturmak için ayrıntı ve sanatsal yetenek konusunda keskin bir göze sahip olmalıdır. Ayrıca müşterilerle ve iş arkadaşlarıyla çalışmak için güçlü müşteri hizmetleri ve kişiler arası becerilere sahip olmaları gerekir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS), özellikle kedi sanatındaki meslekler için bir istatistik bulunmamasına rağmen, genel olarak sanatçılar 2016’dan 2026’ya kadar %6lık bir istihdam artışı bekleyebilirler. En iyi sanatçılar serbest meslek sahibidir. İyi sanatçıların ortalama yıllık maaşı, 2017 yılında 49.520 TL olarak bildirildi.

Benzer Meslekler

Bu alandaki benzer kariyerlere şunlar dahildir:

Fotoğrafçı

Fotoğrafçılar dijital veya gümüş halide film kameralarını, kompozisyon, ışık ve mercek bilgilerini ve görüntüleri kaydetmek için sanatsal yeteneklerini kullanır. Bazı görüntüler yaratıcı amaçlarla fotoğrafçı tarafından kırpılabilir, düzenlenebilir veya başka şekillerde değiştirilebilir. BLS’ye göre, fotoğrafçıların yaklaşık beşte üçü 2014’te serbest çalışıyor. Fotoğrafçı olarak bir kariyer için resmi bir eğitim programı gerekmiyor; ancak, fotoğrafçılıktaki dersler ve diploma programları mevcuttur ve foto muhabirleri veya ticari fotoğrafçılar olarak çalışmak isteyenleri istihdam için hazırlayabilir. BLS’ye göre, fotoğrafçılara yönelik iş sayısının 2016-2026 yıllarında %6 oranında düşmesi bekleniyor. Fotoğrafçılar, 2017 yılında 32.490 ₺ ortalama para kazandı.

Kendini Zenginleştirme Öğretmeni

Kendini zenginleştirme öğretmenleri, öğretmenleri ilgilendiren ve deneyime göre nitelendirilen herhangi bir sayıda konu hakkında öğrencileri eğitir. Bu kurslar diploma, sertifika veya diploma gibi herhangi bir kimlik belgesi vermez; bu programlar tamamen kişisel ilgi veya gelişim içindir. Kendini zenginleştirme öğretmenleri genellikle dersler ve ödevler oluşturur ve kurslarını bir program sağlayıcıya sunar. Dersi gerçekleştirir, öğrencilerin tamamlanmış ödevlerini gözden geçirir ve geri bildirim sağlarlar ve ders sonunda öğrenci geri bildirimlerine dayanarak sınıfta hangi değişikliklerin yapılması gerektiğini değerlendirir. Kendini zenginleştirme öğretmeni olarak işe alınmanın resmi bir zorunluluğu olmasa da, kendini zenginleştirme öğretmenlerini işe alan yetişkin eğitimi programları genellikle bazı öğretim deneyimine sahip olan adayları ve öğretmek istedikleri alanda yerleşik bir arka planı tercih eder. BLS, kendi kendine eğitim öğretmenlerinin istihdamının 2016-2026 arasında %16 oranında artması bekleniyor. BLS, bu işçilerin 2017 yılında 38.440 ₺ ortalama para kazandığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu