Kayropraktik Doktoru Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Kayropraktik doktoru olarak kariyer örgün eğitim gerektirir. Bu işin ne anlama geldiğini, bir kayropraktik hekimin ne kadar kazanmayı bekleyebileceğini ve bu meslek sahipleri tarafından iş fırsatlarının nerede bulunabileceğini öğrenin.

Genel Bilgiler

Kayropraktik doktorlar, kas-iskelet sistemi ve sinir sistemleri ile ilgili sorunları tedavi edip teşhis ederek hastalara yardım eder. Kayropraktik doktorlarının 4 yıllık kayropraktik eğitim programı izleyen bir lisans derecesi programı tamamlamaları gerekir. Uygulamaya izin verilmeden önce, şiropraktörler bir devlet lisansı almak zorundadır.

Eğitim Şartları Kayropraktik doktora programı
Diğer gerekliliklerDevlet lisansı
Ortalama Yıllık Maaş (Mayıs 2018)*71.410 TL
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)* %7

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Kayropraktik Doktoru Görevleri

Daha çok şiropraktör olarak bilinen kayropraktik doktorları, spinal eklemlerin yeniden düzenlenmesiyle hastaların iyileşmelerine ve daha az ağrı hissetmelerine yardımcı olan doktorlardır. Alternatif tedavi yöntemleri, cerrahi olmayan tedavi seçenekleri ve ilaçsız tedavi seçenekleri arayan hastalar, fiziksel ağrı ile başa çıkmada yardımcı olmak için kayropraktik hekimlerine yöneliyorlar. Bir kayropraktik doktoru müşterilerle tanışır ve onlar için uygun tedavi seçenekleri oluşturmak için diyet, uyku düzenleri, genetik ve egzersiz gibi faktörleri incelemeye yardımcı olur. Beslenme, iç hastalıkları, spor yaralanmaları, pediatri ve nöroloji gibi kayropraktik doktorlar için uzmanlık seçenekleri mevcuttur.

Kayropraktik doktorlarının istihdam için çeşitli fırsatları vardır. Bazıları kendi uygulamalarını açar ve kendi müşterilerini kazanır. Diğerleri mevcut bir uygulamayı satın alabilir ve önceki sahibinin düzenli müşterilerini tutabilir. Yeni başlayan kayropraktik doktorları, kurulu bir kiropraktörle ortaklığa girme veya bir sağlık tesisi veya grup uygulamasıyla bir pozisyon kazanma eğilimindedir. Kayropraktik doktorun ortalama çalışma haftası değişebilir; Bazıları normal 40 saatlik çalışma haftasını sürdürürken, diğerleri kendileri veya müşterileri için en uygun saatleri belirler.

Nasıl Olunur? – Eğitim Şartları

Kayropraktik okuluna başvurmadan önce, bir lisans eğitimi alır. Gerekli minimum dönem saati 90’dır. Ancak birçok öğrenci kayropraktik okuluna başvurmadan önce lisans derecesini alır. Kayropraktik hekim olmak isteyen öğrenciler için sosyal bilimler, kimya, beşeri bilimler, fizik, psikoloji, biyoloji ve İngilizce dersleri çok önemlidir. İdeal olarak, bir öğrenci kayropraktik öncesi bir lisans programı sunan bir okul bulmaya çalışır.

Asgari lisans eğitimi aldıktan sonra bir öğrenci kayropraktik okuluna başvurabilir. Kayropraktik Eğitim Konseyi, 2013 yılı itibariyle 15 kayropraktik eğitim programını akredite etmiştir. Bu Kayropraktik Bu Doktor Programları, dört yıl boyunca son derece başarılı olup, sınıf öğretiminin yanı sıra laboratuvar çalışmalarını da vurgulamaktadır. Bir öğrencinin tamamlaması beklenen ödev fizyoloji, mikrobiyoloji, anatomi, biyokimya, patoloji, nöroloji, ortopedi, geriatri, beslenme, halk sağlığı ve fizyoterapiyi içerir.

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, tüm devletler kayropraktik uygulamasını düzenler, yani kayropraktik doktorlarının devlet lisansına sahip olmaları gerekir. Ruhsat, bir Kayropraktik Derecesi Doktoru ve devlet sınavında başarılı bir puan gerektirir. Ek lisans gereklilikleri eyaletlere göre değişiklik gösterir ve kayropraktik doktorları yalnızca ruhsat sahibi oldukları ülkede pratik yapabilir. Bazı durumlarda, bir devlet başka bir devletin lisansını karşılıklılık ile kabul edebilir ve bireyin kayropraktik uygulamasına izin verebilir.

İstihdam Görünümü ve Maaş Bilgisi

BLS, kayropraktik hekimlerinin işlerinin 2018-2028 yılları arasında %7 oranında artacağını tahmin ediyor, özellikle cerrahi veya ilaca alternatif arayan bireylerin kayropraktik hizmetlerine olan talebi arttı. BLS, Mayıs 2018’de, yıllık kiropraktörlerin yıllık maaşının 71.410 Türk lirası olduğunu belirtti.

Kayropraktik doktoru olarak kariyer, insanların eklem uyumuyla ağrıyı yönetmelerine veya tedavi etmelerine yardımcı olmayı içerir. Öncelikle, bir lisans derecesi gerekir ve daha sonra kayropraktik lisans programının tamamlanması. Şiropraktörler bağımsız çalışırlar veya kayropraktik uygulamalarında çalışanlar olarak çalışırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu