Kariyerinizi mi Planlıyorsunuz? Kariyer Kaynaklarını Keşfedin

Kariyerinize hazırlanırken danışmanlık yapmayı düşünebileceğiniz çeşitli kaynaklar var. Birkaç kaynak bulmayı seçebilir veya yalnızca bir tür kaynak kullanmak isteyebilirsiniz. Seçiminizin ne olmasına rağmen, daha iyi seçimler yapmanıza yardımcı olmak için seçeneklerin ne olduğunu bilmek isteyebilirsiniz.

Kampüs Kariyer Merkezi ve Kariyer Danışmanı

Üniversitenizin kariyer merkezini durdurmak ve hangi kaynakların mevcut olduğunu bulmak isteyebilirsiniz. Örneğin, birçok kariyer merkezinde şirket edebiyatı ve kariyer el kitapları ile dolu raflar bulunmaktadır. Bu kaynaklar, farklı kariyer seçeneklerini analiz etmenize veya seçtiğiniz kariyerin sizin için uygun olduğunu onaylamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca kariyer danışmanınızla bir toplantı planlamak isteyebilirsiniz. Özel kariyeriniz hakkında her şeyi bilemeyebilir. Ancak size bir yön verebilir. Danışmanınız, varlığından bile haberdar olmadığınız kaynakları açığa çıkarabilir. Birçok kampüs bu kaynakları mezunları genişletir. Daha fazla bilgi için, Kampüs Kariyer Merkezi’ni denemek isteyebilirsiniz.

Online kaynaklar

Online iş ilanları, belirli bir iş için talebin ne olduğu, ne tür bir maaş beklediğiniz veya ne tür bir deneyim gerektiğine dair bir fikir verebilir. Ayrıca uygun iş davranışı hakkında makaleler sağlayın ve ipuçlarını devam ettirin.

Kariyer Organizasyonları

Potansiyel endüstrinizin ne olduğuna bağlı olarak, muhtemelen mesleğiniz için bir organizasyon vardır. Teknik İletişimciler Derneği (STC) ve Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) gibi bu kuruluşlar, bu alanlardaki kariyerlere özgü kaynaklar sunmaktadır. Bir kuruluşa katılmayı düşünebilirsiniz çünkü bir alandaki yeni gelişmeler hakkında kritik bilgiler sağlarlar ve bu da sektörünüz geliştikçe gelişmenizi sağlar. Ayrıca kariyer değişikliği arayan veya yeni yeni başlayanlar için iş listeleri de sağlar. Genellikle bu kuruluşlar, insanların değişen bir tür üyelik ücreti ödemesini gerektirir.

İş fuarları

Farklı şirketlerden iş arayanlarla tanışmak için iş fuarlarına katılmayı da düşünebilirsiniz. Fuarda, temsilcileriyle konuşarak şirketin amaç ve beklentilerini de anlayabilirsiniz. Bir röportaj bile ayarlayabilirsin. İş fuarları, sektörünüzdeki başkalarıyla iletişim kurma fırsatlarıdır. Bir iş fuarına giderek, kendi alanınızdaki farkında olmadığınız diğer kariyer fırsatlarıyla da tanışabilirsiniz. İş fuarı hakkında daha fazla bilgi için, ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Kampüs Dışı Kariyer Merkezleri

Düşünmek isteyebileceğiniz diğer bir kaynak, kampüs dışı kariyer veya iş merkezleridir. Bir plan oluşturabilmeniz için iş aramaya ilk başladığınızda bu merkezleri ziyaret etmek en iyisidir. Önceden planlama yaparak, zamanınızı daha etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Birçok kariyer merkezi bu tür süreçlere yardımcı olacak programlar ve atölyeler sunmaktadır. Bu merkezler genellikle, bu alandaki iş dünyasıyla, avantajlarını kullanabileceğiniz bağlantılar kurmuştur. Daha fazla bilgi için, denemek isteyebileceğiniz kariyer merkezleri.

Burada listelenen kaynaklar, sizin için mevcut olanlardan sadece birkaçıdır. Bölgenizdeki kaynaklar veya kariyeriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için biraz araştırma yapmaya zaman ayırın. Bu kariyer kaynaklarını öğrenmek ve kullanmak, daha erken bir iş bulmanıza yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu