Kardiyorespiratuvar Terapist: Görev ve Kariyer Bilgileri

Kardiyorespiratuvar Terapistler İçin Görev Tanımı

Kardiyorespiratuar terapistler, solunum bozuklukları olan hastaları değerlendirir, tanı testleri yapar ve terapötik tedavileri denetler. Akciğer fonksiyonlarını iyileştirmek için hastalarla çalışırlar ve onları oksijen, göğüs fizyoterapisi ve aerosol soluma cihazları kullanımı konusunda eğitirler. Kardiyorespiratuvar terapistleri ventilatörler, yaşam desteği ve diğer tanı ve tedavi ekipmanları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Kardiyorespiratuvar terapistlerin çoğu, hastane personelinin bir parçasıdır; yetenekli hemşirelik, rehabilitasyon ve sürekli bakım tesisleri için bazı çalışmalar ve büyüyen bir bölüm evde sağlık bakımı ile uğraşmaktadır.

EğitimKardiyorespiratuar bakımda yardımcı, lisans veya yüksek lisans derecesi
İşin GereklilikleriSolunum bozukluklarını değerlendirin, tanı testleri yapın, tedaviyi denetleyin
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*59.710 Türk lirası (tüm solunum terapistleri)
İş Büyümesi (2016-2026)* %23 (tüm solunum terapistleri)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Topluluk kolejleri ve sağlık bilimleri enstitüleri, 2-3 yıllık bir çalışmadan sonra bir ön lisans derecesini alabilir. Ancak kardiyorespiratuar bakım alanında bir lisans veya yüksek lisans derecesi, mezunlara daha geniş bir olası iş seçeneği sunar. Neredeyse tüm ABD eyaletlerinde kardiyorespiratuvar terapistlerinin ruhsatlandırılması gerekir ve Ulusal Solunum Bakım Kurulu (NBRC) tarafından sunulan kademeli sertifika sınavlarına güvenir,

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Kardiyorespiratuvar terapistlerin, başkalarına yardım etmenin yanı sıra önemli fiziksel ve duygusal güçlülüğe sahip olmaları da iyidir. Sabır, sebat ve sıkıntıdaki insanlarla çalışmak için kalp de önemli olacaktır.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

2017 yılında, kardiyorespiratuvar terapistleri içeren solunum terapistleri için yıllık ortalama maaş 59.710 liraydı. Çalışma İstatistikleri Bürosuna göre, solunum terapisti pozisyonlarının büyümesinin, 2016 ve 2026 yılları arasında, %23 oranında, ortalamadan çok daha hızlı olduğu tahmin edilmektedir.

Benzer Meslekler

Bu alan için benzer kariyer seçenekleri şunlardır:

Kardiyovasküler Teknisyeni

Kalp hastalıkları ve hastalığın teşhisi konusunda hekimlere yardımcı olmak isteyenlere, kardiyovasküler teknolojide kariyer yapmak iyi bir seçim olabilir. Kardiyovasküler teknisyenler hastaları kalp aktivitesini izleyen ve ölçen elektrokardiyogram makinelerine bağlar. Test sırasında ekipmanı çalıştırır, doktor incelemesi için basılı belgeler hazırlar ve gerektiği şekilde diğer kardiyo prosedürleri konusunda doktorlara yardımcı olurlar.

İstihdama hak kazanabilmek için, kardiyovasküler teknolojide bir sertifika gereklidir ve meslek sertifikasına sahip teknisyenler iş başvurusu yaparken büyük bir avantaja sahip olacaktır. BLS tarafından 2017 Mayıs ayında bildirildiği üzere, kardiyovasküler teknisyenler ve teknoloji uzmanları yılda ortalama 55.270 TL kazandılar. BLS’ye göre kardiyovasküler teknoloji alanındaki uzmanların 2016 ve 2026 yılları arasında %10’luk bir istihdam artışı gerçekleştirmesi gerekiyor.

Fiziksel Terapist (PT) Yardımcısı

Hastaların yaralanma veya hastalığın ardından fiziksel güçlerini kazanmalarına yardımcı olmak isteyen bir kariyer isteyenlerin, fizyoterapist yardımcısı olmayı düşünmeleri gerekir. PT asistanları, hasta değerlendirmesinden sonra oluşturduğu bir fizyoterapistin özel tedavi alayını uygular. Hastalara belirli egzersiz hareketlerini nasıl gerçekleştireceklerini, sabit bisikletler ve koşu bandı gibi ekipmanlardan nasıl faydalanacaklarını, masaj yapmayı ya da germe konusunda yardımcı olmalarını gösterirler.

Fiziksel terapide önlisans derecesi kazanmak, meslekte çalışmak için gerekli yoldur. Hawaii hariç, tüm devletler eğitim gereksinimlerini tamamlayarak ve Ulusal Fizik Tedavi Sınavı’nı geçerek lisans almak zorundadır. 2016-2026 yılları arasında BLS tarafından öngörülen %31’lik bir istihdam artışı ile bu alandaki iş fırsatları bol miktarda olacaktır. Fizik terapist yardımcıları, BLS rakamlarında görüldüğü gibi, 2017 yılında ortalama gelirde 57.430 TL aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu