Kanıt Teknisyeni: Kariyer Bilgisi ve Gereksinimler

Kanıt Teknisyeni İçin İş Tanımı

Kanıt teknisyenleri, kanıtları tanımlamaya, güvenceye almaya, toplamaya ve işlemeye yardımcı olarak adli bilim insanlarına ve araştırmacılara yardımcı olmaktadır. Kanıt teknisyenleri bir suç veya olay mahallini araştırmaya yardımcı olur; rapor yazmak ve dizin, katalog ve etiket kanıtı. Kanıt teknisyenleri genellikle bir tür kanun uygulama kapasitesinde, genellikle yerel yönetimler için çalışır.

EğitimKariyer başlatmak için tercih edilen önlisans veya lisans derecesi
İş YetenekleriDetaylara dikkat, organizasyon, kişilerarası beceriler
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*57.850 Türk lirası (adli bilim teknisyenleri için)
İş Büyümesi (2016-2026)*%17 (adli bilim teknisyenleri için)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Kariyerinize sadece lise diploması ve iş başında eğitim ile kanıt teknisyeni olarak başlamak uygun olabilir. Ancak kanıt teknisyeni olmayı hedefleyen çoğu insan ilgili bir programda bir ortak veya lisans derecesine sahip olabilir. İlgili lisans programları, ceza adaleti, ön hukuk ve adli bilimler gibi alanları içerir. Bu tür programlarda alabileceğiniz dersler kanıt toplama, kanıt işleme, kataloglama ve etiketleme ile yazılı ve sözlü iletişimi içerir. Bu programlardan birindeki bir iştirak derecesi iki yılda tamamlanabilir ve sizi bir kanıt teknisyeni olarak giriş seviyesi bir pozisyon için niteleyen bir lisans derecesi genellikle dört yılda tamamlanabilir.

Gerekli yetenekler

Kanıt teknisyeni olarak çalışmak, ayrıntıya, disipline ve sezgiye dikkat etmeye özen gösterir. Birçok çalışanla etkileşime girdiklerinden ve aktardıkları bilgiler araştırmanın çok önemli bir parçası olduğundan, kanıt teknisyenleri ayrıca iyi organizasyonel alışkanlıklara ve iyi yazılı ve sözlü kişilerarası iletişim becerilerine sahip olmalıdır.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, Mayıs 2017’den elde edilen ekonomik verilerin adli tıp teknisyenleri için ortalama yıllık 57.850 liralık maaş gösterdiğini bildirdi. Eyalet ve yerel yönetimlerden ve kanun uygulayıcı kurumlardan gelen talep nedeniyle, kanıt teknisyenleri için istihdamın 2016-2026 arasında %17 oranında artması beklenmektedir.

En Popüler:  Gemi Kaptanı: İş Görevleri ve Gemi Kaptanı Olma Hakkında Bilgi

Benzer Meslek

Araştırmalardaki diğer kariyer seçeneklerine göz atın:

Dedektif

Aktif olarak suçları araştıran ve çözenlere katılmak isteyenler dedektif olmayı düşünmelidir. Dedektifler, olay yeri incelemesi için kanıt toplamak, tanıklarla ve şüphelilerle röportaj yapmak, bulguları yazılı raporlarda belgelemek ve suçluları tutuklamak ve mahkum etmek ile ilgili diğer faaliyetlere katılmak. Bu mesleğe girmek isteyenlerin genellikle gerekli pratik bölüm eğitiminin tamamlanmasını içeren bir kanun uygulayıcı akademiden mezun olmaları gerekir. Bazı işverenler, üniversite derecesine sahip olanları tercih edebilir ve dedektiflerin çoğu, yürürlükte olan bir süre sonra terfi eden polis memurlarıdır. BLS’ye göre, polis ve dedektifler 2016 ve 2026 yılları arasında istihdamda yüzde yedi’lik bir artış görmeyi beklemeliler. Dedektifler ve suçlu araştırmacılar, BLS tarafından tahmin edildiği üzere, 2017 yılında yılda ortalama 79.970 TL yıllık maaş aldı.

Yangın Dedektörü

Bir dedektifle aynı görevlerin çoğunu yerine getiren bir yangın müfettişi, patlama ve yangınları içeren kaza ve suçlara odaklanmaktadır. Bu araştırmacılar adli delil toplar, çizim ve fotoğrafları kullanarak olay yerini yeniden yapılandırır, bilimsel ve mühendislik uzmanlarına danışır, mahkeme işlemlerine katılır ve ayrıntılı raporlar oluşturur. Bazı durumlarda, silah taşıma ve şüphelileri tutuklama yetkisi bile var. Bu alana giren kişilerin çoğu, kolluk kuvvetleri veya itfaiyecilik konularında daha önce deneyime sahip ve bu pozisyona terfi ediyorlar. Bu profesyonellerin çoğu yalnızca lise eğitimine sahip olsa da, işverenler genellikle lisans derecesine sahip kişileri işe almayı tercih eder. Ek eğitim ve sertifikasyon gereklilikleri ajansa ve devlete bağlıdır. 2017 yılının Mayıs ayında, BLS yangın müfettişlerinin ortalama 56.670 TL maaş kazandığını belirtti. BLS tarafından da bildirilen 2016-2026 yıllarında yangın müfettişleri ve müfettişleri için ortalama yüzde 7’lik büyüme öngörülüyor.

En Popüler:  Vaka Yöneticisi: İş ve Kariyer Bilgileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu