Kan Bankası Teknisyeni: Görev Tanımı, Görev ve Gereksinimleri

Genellikle flebotomistler olarak eğitilen kan bankası teknisyenleri, çeşitli ortamlarda hastalarla çalışarak transfüzyonlarda kullanılacak kanları toplar ve etiketler. Ulusal sertifikalandırma için bir testten geçmeleri gerekir ve mesleki referanslarını kazanarak yetkinliklerini kanıtlayabilirler.

Genel Bilgiler

Kan bankası teknisyenleri, hastaları kandan tarar ve toplar. Pek çok teknisyen flebotomi eğitimi içeren bir önlisans derecesi veya sertifikası kazanır. Kan bankası teknisyenleri hastanelerde veya kliniklerde çalışabilir.

Eğitim Şartları Flebotomi eğitimi ile sertifika veya önlisans derecesi
Lisanslama ve Sertifikalandırma Bazı eyaletlerde lisans gerekir; Sertifika Ulusal Yetkinlik Testi Merkezi, Amerikan Klinik Patoloji Derneği ve Amerikan Tıbbi Teknoloji Uzmanları tarafından gönüllüdür.
Öngörülen İş Büyümesi (2014-2024)* Flebotomistler için %25
Yıllık Ortalama Maaş (2015)* Flebotomistler için 31.630 TL

Kaynaklar: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Kan Bankası Teknisyeni: Görev Tanımı

Ayrıca flebotomi teknisyenleri olarak da adlandırılan kan bankası teknisyenleri, tıbbi veya klinik laboratuvar teknisyeni veya yöneticisi rehberliğinde laboratuvarda çalışır. Teknisyenler kan, plazma ve diğer bileşenleri transfüzyon için toplar, etiketler ve hazırlar. Ek olarak, kan bankası teknisyenleri halkla tutarlı bir şekilde etkileşime girerek görüşme yapmakta ve potansiyel bağışçıları taramak için örnekler test etmektedir.

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, Mayıs 2015’te, kan bankası teknisyenleri dahil olmak üzere flebotomistler, ortalama yıllık maaş 31.630 TL kazandılar. BLS, 2014-2024 yılları arasında flebotomistler için %25’lik bir iş artışı öngördü, bu da ortalamadan çok daha hızlı.

Kan Bankası Teknisyeni: Görevleri

Kan bankası teknisyenleri kan alımlarını uygun şekilde saklar ve dokümantasyonu ve kayıtları saklar. Teknisyenler hastalarla çalışır, işlem sırasında onları rahatlatır ve yaşamsal bulguları izler. Teknisyenler ayrıca OSHA düzenlemelerinde ayrıntılı olarak bilgilendirilmelidir.

Kan bankası teknisyenlerinin görevleri eyaletlere göre değişmektedir. Kaliforniya’da, üç farklı flebotomi sertifikasyon seviyesi, bir kan bankası teknisyeninin üstlenebileceği yetkilendirilmiş işlevleri sınırlar, her deneyim düzeyinde sorumluluk artar. Çoğu eyalette böyle bir sistem yoktur ve teknisyenler için bir seviye sertifikasyon sağlar.

Kan Bankası Teknisyeni: Gereksinimler

Eğitim ve Ruhsat Gereksinimleri

BLS’ye göre, tıbbi teknisyenler genellikle bir teknik okul veya hastanedeki uzmanlık programlarından bir önlisans derecesi veya sertifika almışlardır. Flebotomide eğitim, tıbbi terminoloji, anatomi ve fizyoloji, kan alma teknikleri, etik, güvenlik standartları, ilk yardım, CPR ve enfeksiyon kontrolünü kapsar. Mezun olduktan sonra, bireyler phlebotomist sertifikası için ulusal bir sınavı geçmelidir. Lisans gereklilikleri eyaletler arasında farklılık gösterir ve bazıları laboratuvar personeli için devlet sağlık departmanı aracılığıyla lisans veya kayıt gerektirir.

Saatler

Tıp alanındaki istihdam ayarları çok fazla değişiklik gösterir. Bu nedenle kan bankası teknisyenleri tutarlı saatler çalışabilir veya belirli haftalarda gerekli tatil ve hafta sonu değişimleriyle haftalar dönebilir. Bazı teknisyenler, acil durumlarda, düzenli olarak planlanan saatlere ek olarak, çağrıda olabilirler.

Kan bankası teknisyenleri genellikle flebotomide bir önlisans derecesine veya sertifikaya sahiptir. Tıbbi terminoloji ve kan alma prosedürleri hakkında bilgi sahibi olmanın yanı sıra, biyogüvenlik konusunda iyi bilgilendirilmeleri ve hastaları ve kendileri için temiz ve sağlıklı bir ortam sağlamaları gerekir. Ulusal bir sertifikasyon sınavını geçmek zorunludur ve bazı eyaletlerde lisans veya kayıt istenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu