Kamyon şoförü: İstihdam ve Kariyer Bilgisi

Kamyon Sürücüsü için Görev Tanımı

Kamyon şoförleri, ülke genelinde en az 26.000 kg ağırlığa sahip kamyon veya kamyonları kullanıyor. Konserve ürünleri, canlı stokları, arabaları, sıvıları ve birçok farklı türde paketi taşıyabilirler. Kamyon şoförleri sık sık uzun saatler çalışır ve uzun süre aileleri dışında kalabilirler.

Eğitim Şartları Ticari ehliyet ve eğitim programı; bazı şirketler lise diploması veya eşdeğeri talep edebilir
Gerekli becerilerTemiz sürüş kaydı, konsantrasyon, detaylara dikkat
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*42.480 Türk lirası (tüm ağır ve çekici römork sürücüleri için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %6 (tüm ağır ve çekici römork sürücüleri için)

* Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Kamyon şoförü olmak için belirli bir derece şartı yoktur. Ancak bazı kamyon şirketleri lise diplomasını veya GED’i tercih eder. Bir kamyonu 26.000 kg’ın üzerinde sürmenize izin verecek ticari bir ehliyet de çoğu pozisyon için gereklidir. Birçok işveren kamyon sürücülerinden dışarıdaki eğitime ek olarak kurum içi güvenlik eğitimi programını tamamlamalarını ister. Otomotiv teknolojisi ve işletmeciliği alanında bir sertifikanın veya ortaklığın derecesi, özellikle kendi işini kurmak isteyenler için kamyon sürücüleri için yardımcı olabilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Bir kamyon şoförü olmak için temiz bir sürüş kaydı tutmalısınız. Federal Motor Taşıyıcı Güvenliği İdaresi’ne göre, ABD Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen Federal Motor Taşıyıcı Güvenlik Yönetmeliği Sınavına girmeli ve geçmelisiniz. Bu, yazılı bir test ve bir kamyon şoförü olmak için geçmeniz gereken bir sürüş testinden oluşur. Her iki yılda bir bu sınava girip geçmek zorunda kalacaksınız. Kamyon şoförleri uzun saatler boyunca çalıştıkları ve yüklerinin ağırlığını ve içeriklerini takip etmeleri gerektiğinden, endüstri yönetmeliklerine göre çalıştıkları ve uyudukları kendi saatlerini günlüğe kaydetmeleri gerektiğinden, detaylara mükemmel konsantrasyon ve özen gösterilmesi gerekmektedir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Kamyon şoförleri sadece kamyonlarını sürmek zorunda kalmayacak, aynı zamanda varış yerlerine ulaştıktan sonra malları yüklemek ve boşaltmaktan sorumlu olabilirler. Kamyon şoförleri 50 eyalette de istihdam bulabilirler. Ancak çoğu kamyon şirketi Midwest’te bulunur ve her iki kıyıya eşit erişim sağlar. Çalışma İstatistikleri Bürosuna göre kamyon şoförleri için bildirilen ortalama saatlik ücret Mayıs 2017’de 20.40 TL iken, ortalama yıllık maaş 42.480 TL olmuştur. 2016-2026 yılları arasında tahmin edilen ortalama %6’lık büyüme ile işler mevcut. Ancak ekonomideki yüksek sayıda nitelikli başvuru sahibi ve düşüş, en çok arzu edilen pozisyonlar için şiddetli rekabete yol açabiliyor. Yüksek benzin fiyatları, bağımsız kamyon şoförlerinin kar marjlarına düşerek normal kardan daha düşük sonuç alınabilir.

Benzer Meslekler

Kamyon şoförü olmak için gereken beceriler, sizi diğer alanlardaki işler için hazırlamaya yardımcı olabilir:

Otobüs şöförü

Genellikle lise diplomasına veya eşdeğerine ihtiyaç duyan, vizyon ve işitme gereksinimlerinin yanı sıra, otobüs sürücüleri daha sonra ticari bir ehliyet (CDL) alır ve insanları kısa rotalarda, kiralanan yolculuklarda güvenli bir şekilde taşımayı öğrendikleri bir eğitim programını tamamlar ve turlar. 2016-2026 yıllarında otobüs şoförleri için BLS tarafından ortalama %6 büyüme öngörülmüştür. 2017’de, yıllık ortalama 33.010 Türk lirası maaş kazandı.

Taksi Şoförü ve Şoför

Bu sürücüler her zaman bir lise diplomasına ihtiyaç duymayabilir ve işteyken kısa bir eğitim alabilir. Birçok alan, insanları ev, alışveriş merkezleri, havaalanları ve işyerleri gibi yerlerden ileri ve geri taşıyan bir sürücünün özel bir limuzin veya taksi lisansına sahip olmasını gerektirir. 2016-2026 yılları arasında BLS tarafından taksi şoförleri ve şoförler için ortalama %5’lik hızlı istihdam artışı öngörülmüştür. Taksi şoförleri ve şoförler, 2017’de yıllık ortalama 24.880 TL yıllık maaş aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu