Kamu Bilgilendirme Görevlisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir kamu bilgilendirme görevlisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir kamu bilgilendirme görevlisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Kamu Bilgilendirme Görevlisi (PIO), önemli konular ve olaylar hakkında halkı bilgilendirmek için medyayla birlikte çalışan bir devlet görevlisidir. Politika kararları veya acil durumlarla ilgili olsun, genellikle bir ajansın bir hikayenin yanını sunmakla görevlendirilirler.

Kamu bilgilendirme görevlileri genellikle, genel halkla düzenli olarak ilgilenen yerel, eyalet ve federal kurumlarda çalışır. Buna polis departmanları, itfaiye departmanları, parklar ve rekreasyon departmanları vb.

Kamu Bilgilendirme Görevlisi Sorumlulukları ve Görevleri

Bir kamu bilgilendirme görevlisi genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Tüm departmanların birlikte etkin bir şekilde çalışmasını sağlamak için diğer halkla ilişkiler personeli ile koordinasyon sağlamak
 • Şehir etkinlikleri ve girişimleri hakkında bilgi sağlamaya yardımcı olmak için şehir yetkilileri ile koordinasyon
 • Sekreterler gibi idari pozisyonlar veya bilgisayar teknisyenleri veya mekanikler gibi teknik pozisyonlar dahil olmak üzere departman için yeni personel üyeleriyle görüşme ve işe alma
 • Yerel sanat veya spor salonlarına yeni başlayanlar için hayır amaçlı bağış toplama veya törenler gibi basın toplantılarını ve diğer kamu etkinliklerini koordine etmek
 • Fotoğraflar, videolar ve ses kayıtları dahil olmak üzere yayın için basın bültenleri, haberler ve diğer materyalleri hazırlamak
 • Yerel gazeteler, radyo istasyonları ve TV kanalları ile olayların medya kapsamını koordine etmek
 • Yangın, sel, deprem ve diğer doğal afetler gibi büyük acil durumlarda iletişim çabalarını yönlendirmek
 • Yerel yasaların gerektirdiği inşaat izinleri veya diğer izinler için başvuruları gözden geçirmek ve onaylamak
 • Güncel konularla ilgili kamuoyu raporları hazırlamak

Kamu Bilgilendirme Görevlisi Maaşı Ne Kadar?

Kamu bilgilendirme görevlilerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve sektörüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 17.000 TL (36.70 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (58.60 TL/saat)

Kamu bilgilendirme görevlilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı artması bekleniyor.

Hükümetler yerelleşmeye devam ettikçe, daha fazla yerde kamu bilgilendirme görevlilerine ihtiyaç duyulacaktır. Ayrıca, hükümetler seçmenleriyle iletişim kurmaya ve yeni politikalar ve programlar hakkında bilgi sağlamaya çalıştıkça, kamu bilgi görevlilerine duyulan ihtiyaç devam edecektir.

Dipnot: Kamu Bilgilendirme Görevlisi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Kamu Bilgilendirme Görevlisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir kamu bilgilendirme görevlisinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Çoğu PIO’nun halkla ilişkiler, gazetecilik, iletişim veya diğer ilgili alanlarda lisans mezuniyeti vardır. Bazı işverenler, iletişim, İngilizce, siyaset bilimi veya başka bir alanda lisans mezuniyetine sahip adayları işe almayı tercih eder.

Antrenman tecrübesi: Kamu bilgilendirme görevlileri genel olarak iş başında eğitim alırlar. Kuruluşun özel ihtiyaçlarını öğrenmek için mevcut bir kamu bilgilendirme görevlisini gölgeleyebilir veya bir süpervizörle yakın çalışabilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bazı işverenler, çalışanların kamuya açık bilgileri ve toplumdaki rolünü anlamalarını göstermek için bir sertifika sınavını geçmelerini isteyebilir.

Kamu Bilgilendirme Görevlisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Kamu bilgilendirme görevlileri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: Kamu bilgi görevlileri genellikle halk, medya ve diğer paydaşlarla iletişim kurar. Hem yazılı hem de sözlü olarak etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekir. Ayrıca kolluk kuvvetleri, acil müdahale ekipleri ve diğer kamu görevlileri dahil olmak üzere kuruluşlarının diğer üyeleriyle iletişim kurabilmeleri gerekir.

Araştırma: Kamu bilgilendirme görevlilerinin genellikle işleri için konuları ve bilgileri araştırmaları gerekir. Basın bültenleri, sosyal medya gönderileri veya diğer kamuya açık bilgiler için konuları araştırabilirler. Ayrıca röportajlar veya diğer medya görünümleri için konuları araştırabilirler. Kamu bilgilendirme görevlileri ek olarak acil müdahale durumlarındaki rolleri için konuları araştırabilir.

Sosyal medya: Kamu bilgilendirme görevlileri, halkla iletişim kurmak için sosyal medyayı kullanır. Soruları yanıtlamak, bilgi paylaşmak ve güncel olaylar hakkında güncellemeler sağlamak için sosyal medyayı kullanabilirler. Kamu bilgilendirme görevlilerinin Twitter, Facebook ve Instagram dahil olmak üzere en popüler sosyal medya platformlarına aşina olması gerekir.

Zaman yönetimi: Kamu bilgi görevlileri genellikle zamanlarını yönetmek de dahil olmak üzere birden fazla sorumluluğa sahiptir. Rapor hazırlamaları ve göndermeleri, toplantılara katılmaları, e-postalara ve telefon görüşmelerine yanıt vermeleri ve daha fazlası gerekebilir. Zamanlarını etkin bir şekilde yönetmek, görevlerini ve projelerini zamanında tamamlamalarına yardımcı olabilir.

Kritik düşünce: Kamu bilgilendirme görevlilerinin genellikle bir duruma nasıl yanıt verecekleri konusunda hızlı kararlar vermesi gerekir. Eleştirel düşünebilmeleri ve bir durumu nasıl ele alacakları konusunda bilinçli kararlar verebilmeleri gerekir. Mesela bir muhabir hassas bir konu hakkında bir soru sormak için ararsa, kamu bilgilendirme görevlisinin soruya doğru ve yarardan çok zarar vermeyecek şekilde nasıl yanıt vereceğini düşünebilmesi gerekir.

Kamu Bilgilendirme Görevlisi Çalışma Şartları Nasıl?

Kamu bilgi görevlileri, devlet kurumları, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve halkla ilişkiler firmaları dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Etkinliklere katılmak veya son teslim tarihlerini karşılamak için ara sıra akşamları ve hafta sonları çalışabilmelerine rağmen, genellikle normal çalışma saatleri içinde tam zamanlı çalışırlar. Kamu bilgi görevlileri genel olarak bir ofis ortamında çalışırlar. Fakat konferanslara katılmak veya müşterilerle buluşmak için de seyahat edebilirler. İş, özellikle hassas bilgilerle veya sıkı teslim tarihleriyle uğraşırken bazen stresli olabilir. Fakat kamu bilgilendirme görevlileri genellikle çalışmayı ilginç ve zorlayıcı buluyor ve temsil ettikleri kuruluşlar üzerinde olumlu bir etki yarattıklarını düşünüyorlar.

Kamu Bilgilendirme Görevlisi İçin Mesleki Gelişme

İşte kamuya açık bilgi görevlilerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Kamu bilgi görevlileri, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmalıdır.

Şeffaflık İhtiyacı

Şeffaflık ihtiyacı, kamu sektöründe hızla popülerlik kazanan bir eğilimdir. Bunun nedeni, hükümetlerinin ne yaptığını ve vergilerinin nasıl harcandığını bilmek isteyen halktan artan bilgi talebidir.

Bir kamu bilgilendirme görevlisi olarak, ajansınızın politikaları ve prosedürleri konusunda uzman olarak bu trendden yararlanabilirsiniz. Daha sonra bu bilgiyi hem bilgilendirici hem de anlaşılması kolay içerik oluşturmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca, belediye toplantıları ve soruları doğrudan yanıtlayabileceğiniz diğer etkinlikler düzenleyerek ajansınızla halk arasındaki iletişimi geliştirmek için de çalışabilirsiniz.

Sosyal Medyanın Önemi

Sosyal medyanın bir iletişim aracı olarak önemi kamu sektöründe hızla artmaktadır. Bunun nedeni, sosyal medyanın kamu görevlilerinin vatandaşlarla daha kişisel bir şekilde bağlantı kurmasına izin vermesidir, bu da artan güven ve desteğe yol açabilir.

Kamu bilgilendirme görevlileri, güncel olaylarla ilgili güncellemeler veya acil durum hazırlık ipuçları gibi önemli bilgileri halkla paylaşmak için sosyal medyayı kullanabilir. Ayrıca, topluma daha iyi hizmet etmelerine yardımcı olabilecek projeler veya fikirler hakkında geri bildirim istemek için sosyal medyayı kullanabilirler.

Açık Verinin Büyümesi

Açık veri, giderek daha fazla hükümet verilerini kamuya açık hale getirdiğinden, kamu sektöründe büyüyen bir eğilimdir. Bu eğilim, kullanıcılar için değer yaratmak için açık verileri kullanan yeni işletmelerin ve hizmetlerin yaratılmasına yol açmıştır.

Kamu bilgi görevlileri, açık verilere ve potansiyel kullanımlarına aşina olarak bu eğilimden yararlanabilir. Ayrıca, verileri yararlı ve erişilebilir bir şekilde kamuya açıklamak için stratejiler geliştirmek için ekipleriyle birlikte çalışabilirler.

Kamu Bilgilendirme Görevlisi Nasıl Olunur?

Kamu bilgilendirme görevlisi (PIO) olarak bir kariyer, ödüllendirici ve tatmin edici olabilir. Kararınızı vermeden önce bu işin birçok farklı yönünü göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Düşünmeniz gereken en önemli şeylerden biri, ne tür bir organizasyon için çalışmak istediğinizdir. Bir devlet kurumu, kar amacı gütmeyen bir kuruluş veya bir şirket için çalışmak ister misiniz? Her birinin kendine özgü kültürü ve zorlukları vardır. Ayrıca organizasyonun boyutunu da göz önünde bulundurmalısınız. Küçük bir PIO ekibinin ilerleme için büyük bir ekipten daha az fırsatı olabilir.

Bir PIO olarak sorumlu olacağınız görev türlerini düşünmek de önemlidir. Basın bültenleri yazıyor, sosyal medya hesaplarını yönetiyor, videolar oluşturuyor veya diğer iletişim türlerini yapıyor musunuz? Yoksa etkinlikleri planlamak, röportaj yapmak veya araştırma yapmakla daha çok mu ilgilenirsiniz?

Ayrıca organizasyonun yerini de göz önünde bulundurmalısınız. Büyük bir şehirde yaşamak istiyorsanız, PIO’lar için muhtemelen birçok fırsat vardır. Ancak daha sessiz bir yaşam tarzını tercih ederseniz, kırsal alanlarda daha az iş bulunabilir.

Dipnot: Kamu Bilgilendirme Görevlisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bu kariyerde ilerlemenin en iyi yolu daha fazla deneyim kazanmaktır. Birçok kamu bilgilendirme görevlisi işe halkla ilişkiler uzmanı veya medya ilişkileri uzmanı olarak başlar. Deneyim kazandıkça, halkı bilgilendirme görevlisi veya halkla ilişkiler müdürü gibi daha fazla sorumluluk sahibi pozisyonlara geçerler. Daha fazla deneyimle, başkan yardımcısı veya baş iletişim görevlisi olabilirler.

Aynı zamanda deneyimli gazeteciler olan kamu bilgilendirme görevlileri, haber medyasında yönetim pozisyonlarına geçebilirler. Güçlü yazma becerilerine sahip olanlar, söz yazarı olabilir veya bir kuruluşun web sitesinin içeriğini geliştirip denetledikleri pozisyonlara ilerleyebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu