Kameraman Kariyer Bilgisi

Kameramanlar için Görev Tanımı

Eğlence endüstrisinin çoğu, hareketli görüntüleri ve bu görüntüleri yakalayan kameramanların veya kamera operatörlerinin sayısı ve kalitesine dayanır ve bu görüntüleri kamera türleri kadar çeşitlidir. Araçlarının sınırlılıklarını ve mekanik fonksiyonlarını öğrenmenin yanı sıra kameramanlar, sinematografinin estetiği hakkında eğitilmiş, bazı durumlarda resim kaydetme teknik görevini bir sanat biçimine yükseltmiştir. Bir yönetmenin bir ruh hali yakalamasına ve bir hikayeyi şekillendirmesine yardımcı olmak için aydınlatma, gölge, pozlama, odak uzaklığı ve çerçeveleme kullanırlar.

EğitimSanatta lisans derecesi önerilir
İş YetenekleriTeknik ve mekanik yetenek, müzakere, sanatsal duyarlılık
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*Kamera operatörleri için 53.550 TL
İş Büyümesi (2016-2026)*Kamera operatörleri için %7 artış

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Kameramanlara yönelik eğitim olanakları büyük farklılıklar gösterir. Sinematografi veya videografide ders verebilen kurumlar arasında liberal sanat kolejleri, meslek okulları ve fotoğrafçılık enstitüleri vardır ve video kameraların hazır bulunması herkesin temel bilgileri öğrenmesini kolaylaştırır. Televizyon stüdyolarındaki veya film setlerindeki işler büyük olasılıkla sanatta lisans derecesi ve profesyonel yapımlarda birkaç yıllık deneyim gerektirir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Kameraların çalıştırılması, görüntülerin kaydedilmesi ve aydınlatma ve arazi sınırlamalarının müzakere edilmesiyle ilgili gittikçe karmaşık olan detayların müzakere edilmesi için iyi teknik ve mekanik beceriler gerekmektedir. Daha büyük kameralar veya titreşim önleyici kablo demetleri taşımak için çok fazla güç ve dayanıklılık gerekebilir. Estetik kararlar verirken, ruh halinizi kurarken ve ışık kaynaklarını ayarlarken iyi sanatsal duyarlılıklar yardımcı olur. Bilgisayarların düzenleme ve video yakalamada artan kullanımı, iyi bilgisayar becerilerinin önemini artırmaktadır. Girişimciler, iyi bir iş anlayışına ve fotoğrafik konular için izinler ve sürümlerle ilgili yasal sorunların anlaşılmasına ihtiyaç duyacaklar.

Kariyer ve İstihdam Genel Görünümü

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, Mayıs 2017’de televizyon yayıncılığındaki kamera operatörleri için ortalama yıllık maaş 53.550 liraydı. İşgücü İstatistikleri Bürosu’na göre 2016-2026 arasında, işlerin diğer kariyer alanlarına göre ortalama %7, hızlı bir şekilde büyümesi bekleniyor. Video prodüksiyonları için büyüyen pazarlar, işler için keskin rekabet ve artan otomasyonla dengelenecek.

Benzer Meslekler

Kamera çalışmalarında kariyer için bu diğer seçenekleri düşünebilirsiniz:

Fotoğrafçı

Endüstri programları ve bilimsel fotoğrafçılar dışında, foto muhabirlerine ek olarak, çoğu aday fotoğrafçının çeşitli teknik yönlerini öğrenmelerine yardımcı olan derslerden faydalanmasına rağmen, okul sonrası programlar genellikle gerekli değildir. BLS tarafından 2016-2026 yılları arasında fotoğrafçılar için ortalama %6’lık bir istihdam düşüşü öngörülmüş ve 2017 yılında yıllık ortalama 32.490 türk lirası maaş bildirilmiştir.

Film ve Video Editör

Normalde yayın, film ya da ilgili bir alanda lisans derecesine ihtiyaç duyan bu editörler, yapımcı ve yönetmenlerle birlikte çalışarak film, video ve televizyon şovlarının son yapımlarını organize eder. 2017’de, BLS yıllık ortalama 61.180 liralık bir ücret bildirdi ve 2016-2026 yılındaki iş sayısında %17’lik bir büyüme beklenerek önemli bir değişim öngördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu