Kamera Teknisyeni: İş Tanımı ve Gereksinimleri

Kamera Teknisyeni İçin Görev Tanımı

Sinematograflar ve kamera operatörleri olarak da bilinen kamera teknisyenleri, kameraları çalıştırmak, ayarlamak ve onarmak için sanatsal ve teknik meraklılarını kullanırlar. Bir kamera teknisyeninin genel görevleri, belirli kamera bileşenlerinin kalibrasyonundan elektrikli ve mekanik parçaların sökülüp onarımına kadar uzanır. Kamera ve ekipman parçalarının çalışma durumunun temizlenmesi ve kontrol edilmesinin yanı sıra, kamera teknisyenleri çekim sırasında kameraları çalıştırmak ve açıları ayarlamak, kamera çekimi yapmak ve bazen diğer kamera operatörlerine çekim ve teknik işlem değişkenleri hakkında bilgi vermek için de kullanılabilir.

Eğitimİş eğitiminde; lisans derecesi, film ve TV, dijital medya veya elektronik alanında
İş YetenekleriKamera kontrolü, film ve fotoğraf çekimi, sorun giderme, talimatlara uyma
Yıllık Ortalama Maaş (2016)*Kamera operatörleri için 53.550 TL
İş Büyümesi (2016-2026)*Kamera operatörleri için %7

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Kamera teknisyenleri ve kamera operasyonu ve sinematografi alanında çalışan diğerleri, stajlarını ve meslek içi eğitimlerini kariyer eğitimlerinin bir parçası olarak arar ve tamamlar. İşverenlerin bir yüzdesi, lise diplomasına sahip bireyleri, teknoloji temposu ve gereken yüksek teknik bilgi birikimi nedeniyle işe alabilse de, kamera teknisyenlerinin işverenleri genellikle film ve televizyon, dijital medya veya elektronik alanında lisans derecesi gerektirir. Önlisans ve yüksek lisans dereceleri ilgili konularda var; bununla birlikte, bir stüdyo veya prodüksiyon şirketi tarafından verilen eğitimle lisans derecesi yaygın bir uygulama olmaya devam etmektedir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Kamera teknisyenleri, kameraları yüksek derecede operasyonel ve teknik bilgi ile kontrol edebilmelidir. Ek olarak, kamera teknisyenleri, kameraların film çekmek veya fotoğraf çekmek için kullandıkları elektronik ve mekanik işlemlerin bir anlayışına sahip olmalıdır. Güçlü sorun giderme becerileri ve diyagramlar, kılavuzlar veya talimatlarla talimatları takip edebilme kabiliyeti de önemlidir.

Ekonomik ve Kariyer Durumu

Çalışma İstatistikleri Bürosu, kamera operasyonlarındaki işlerin başvuru sahibi sayısında ülke genelinde rekabet düzeyini arttırmak için bir giriş bekliyor. Bilgisayar ve diğer teknik beceriler, şimdi ve gelecekte kamera teknisyeni pozisyonlarına başvuranlar için daha büyük bir avantaj sağlayacaktır. BLS’ye göre, kamera operatörleri için ortalama maaş 2017 yılında 53.550 liraydı; maaş, şirkete, yere ve başvuranın deneyim seviyesine bağlı olarak değişiyordu.

En Popüler:  Donanım Mühendisi Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Benzer Meslekler

Kameralarla çalışan diğer seçenekler için, şu kariyerlere göz atın:

Fotoğrafçı

Birçok fotoğrafçı lisansüstü programlarda teknik beceriler öğrenir. Ancak lisans derecesi genellikle yalnızca bilimsel ve endüstriyel fotoğrafçılar için olduğu kadar foto muhabirleri için de gereklidir. Genel olarak, fotoğrafçılar, fotoğraf görüntülerini oluşturmak ve korumak için yaratıcılıklarını ve uzmanlıklarını kullanır. İstihdamda %6’lık bir düşüş BLS tarafından 2016-2026 arasındaki fotoğrafçılar için öngörülmüştü. 2017’de, yıllık ortalama 32.490 liralık bir para kazandı.

Yayın ve Ses Mühendisliği Teknisyeni

Normalde lisansüstü sertifika veya bir önlisans derecesi kazanan bu teknisyenler, televizyon yayınları, filmler, ses kayıtları ve konserler için kullanılan elektrikli ekipmanı kurar ve işletir. BLS, bu teknisyenler için 2017 yılında 42.650 ₺’lik yıllık bir ortalama maaş bildirmiştir ve 2016-2026 yıllarında ortalama %8’lik bir iş artışı öngörmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu