Kafeterya İşçisi: İstihdam ve Kariyer Bilgisi

Bir Kafeterya İşçisinin Görev Tanımı

Kafeterya çalışanları, okullar, hastaneler, işletmeler ve benzeri gibi kurumsal ortamlarda çalışan uzmanlaşmış bir yiyecek servisi çalışanıdır. Birçok kafeterya işçisi, yarı zamanlıdır ve nispeten düşük ücretlerinden dolayı genç başvuru sahiplerini cezbeder. Kafeterya işçilerinin genel görevleri arasında müşterilere hizmet vermek, hizmet alanlarını temiz tutmak, masaları temizlemek, mutfak personeli ile iletişim kurmak, malzemeleri stoklamak ve istendiği gibi diğer görevler sayılabilir.

Eğitim Şartları Resmi bir eğitim gerekmez; lise diploması ve temel İngilizce becerileri, istihdam şansını artıracak
İşin Gereklilikleri Müşterilere hizmet verin, tabloları temizleyin, stokları stoklayın
Yıllık Ortalama Maaş (2017-2018)* 10.18 ₺ (tüm yemek odası ve kafeterya görevlileri ve barmen yardımcıları)
Saatte 10.74 ₺ (kafeterya çalışanları da dahil tüm görevliler)
İş Büyümesi (2016-2026)* %7 büyüme (tüm yemek odası ve kafeterya görevlileri ve barmen yardımcıları)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Yemek hizmetinde bir kariyer için özel bir eğitim gereksinimi yoktur. Bir lise derecesi, bir kafeterya çalışanı olarak bir kariyere başlama fırsatlarınızı geliştirecektir. Konuşulan İngilizceyi okumak, yazmak, konuşmak ve anlamak, bir kafeterya işçisi olarak başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Temel matematik becerileri, özellikle işiniz kasiyer içeriyorsa, yemek servisindeki bir kariyer için önemlidir. Gıda hizmetinde her kariyer için gıda güvenliği ilkelerinin tam olarak anlaşılması da önemlidir.

İstihdam ve Ekonomik Durum

Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS) 2016-2026 yılları arasında karşı görevlilerin, kafeterya, yiyecek imtiyazlarının ve kahvehane çalışanlarının istihdamında %5’lik bir büyüme beklerken, yemek odası ve kafeteryaya katılanların ve barmen yardımcılarının büyümesinin %7 ile neredeyse ortalama olacağı tahmin edilmektedir. BLS verilerine göre, kafeterya çalışanları da dahil olmak üzere ortalama saat başı sayaç görevlileri, 2018’de 10.70 liraydı ve yemek odası ve kafeterya görevlileri ve barmen yardımcıları 10.10 TL kazandı.

Benzer Meslekler

Benzer Meslek seçeneklerinden bazı örnekler:

Barmen

2016-2026 yılları arasında BLS tarafından, içecekler üzerinde iş yapma becerilerini öğrenen ve müşterilere sağlama konusunda çalışan işçiler için, ortalamaların %2’den daha az olan iş büyümesi öngörülmüştür. 2018’de, BLS tarafından bildirilen ortalama saatlik maaş, 10.80 liraydı ve birçok barmenin bahşişlerden ekstra gelir elde ettiğini hatırlattı.

Pişirmek

Okullarda, restoranlarda, hastanelerde veya özel evlerde yiyecek hazırlarken iş bulma şanslarını artırmak için bazı yüksek lisans sonrası eğitim programları olsa da, iş için aşçılar için beceri öğrenilebilir. 2016-2026 döneminde, pozisyonlarda ortalama bir artış beklenirken, BLS tarafından tahmin edilen %6’lık bir büyüme gerçekleşmiştir. BLS ayrıca 2017’de saat başı ortalama 11.50 TL kazanç bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu