Kafeterya Görevlisi: Görev ve Gereksinimler

Bir Kafeterya Görevlisi için Görev Tanımı

Kafeterya görevlileri, garsonlara, garsonlara ve barmenlere, müşterilere hizmet vermede yardımcı olmak için restoranlarda, kafeteryalarda ve diğer yiyecek servis kuruluşlarında çalışır. Kafeterya görevlilerine bazen yiyecek koşucular veya geri garsonlar da denebilir. Kafeterya çalışanlarının ortak görevleri arasında kirli bulaşıkları çıkarmak, temizlik masaları, malzemeleri içeren servis alanlarını stoklamak ve nevresimleri, gümüş eşyaları, bulaşıkları ve bardakları yeniden tedarik etmek sayılabilir.

Eğitim Resmi bir eğitim gerekmez. Ancak işverenler lise diploması veya eşdeğeri olan adayları tercih eder.
İşin Gereklilikleri Kirli bulaşıkları, temiz masaları, malzemeli stok servis alanlarını kaldırın
OrtalamaKazanç (2018)* Saatte 10.71 ₺ (tüm yemek odası ve kafeterya görevlileri ve barmen yardımcıları)
İş Büyümesi (2016-2026)* %7 büyüme (tüm yemek odası ve kafeterya görevlileri ve barmen yardımcıları)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Bir kafeterya görevlisi olarak çalışmak için resmi bir eğitim gereksinimi yoktur. Ancak birçok işveren, lise diplomasına veya GED’lerine sahip olan çalışanları işe almayı tercih eder. Yemek servisinde çalışan insanlar, iş hazırlama konusunda gıda hazırlama ve güvenli kullanım teknikleri konusunda temel eğitim almalıdır.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Bir kafeterya görevlisi olarak çalışmak için birkaç beceri gereksinimi olsa da, akıcı bir şekilde İngilizce okuyabilmek, yazabilmek ve konuşabilmek yardımcı olacaktır. Güvenli gıda işleme ve hazırlama teknikleri ve temel matematik becerileri hakkında temel bilgiler ayrıca gıda hizmetinde bir kariyere yardımcı olacaktır.

İstihdam ve Ekonomik Durum

2016-2026 arasında, kafeterya görevlileri arasındaki istihdam artışının tüm mesleklere oranla ortalama olduğu tahmin edilmektedir. Çalışma İstatistikleri Bürosu, yemek odası ve kafeterya katılımcılarının ve barmen yardımcılarının istihdamının bu süre zarfında %7 oranında büyümesini beklemektedir. BLS rakamlarına göre, 2018’de yemek odası ve kafeterya görevlileri ile barmen yardımcıları için ortalama kazanç saatte 10.70 liraydı.

Benzer Meslekler

Benzer Meslek seçeneklerinden bazı örnekler:

Barmen

Barmenler için resmi bir eğitim gerekmese de, lüks restoran ve barlarda istihdama ilgi duyanlar genellikle barmenlik dersleri alırlar ve daha küçük işletmelerde bazı iş tecrübeleri kazanırlar. Yaş gereksinimleri duruma göre değişir. 2016-2026 yıllarında ortalama %2’den daha yavaş olan iş artışı BLS tarafından tahmin edildi ve barmenler 2018’de 10.80 liralık bir ortalama saatlik para kazandı.

Pişirmek

BLS, 2016-2026 arasında salatalardan mezelere, evlerde, restoranlarda ve yemek servisi yapan diğer kuruluş türlerinde yemek hazırlayan aşçılar için pozisyonlarda ortalama %6 artış öngördü. Bazı bireyler meslek okullarında, toplum kolejlerinde ve mutfak enstitülerinde dersler alsa da, resmi bir eğitim gerekmez. 2017’de, BLS saatte 11.50 liralık bir ortalama ücret bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu