Kafeterya Aşçısı: Kafeterya Aşçısı Olmak İçin Kariyer Bilgisi

Bir Kafeterya Şefinin Görev Tanımı

Kafeterya şefleri, büyük miktarlarda sınırlı sayıda yemek hazırlamak için okullar, hastaneler, büyük şirketler ve diğer kurumlar gibi yerlerde kafeteryalarda çalışmaktadır. Kafeterya şeflerinin genel görevleri arasında tariflere göre malzemelerin karıştırılması, ölçülmesi ve pişirilmesi; tencere tava, çatal bıçak takımı, ızgara, fırın, soba, dilimleyici vb. gibi çeşitli mutfak ekipmanlarını kullanırlar. Kafeterya şefleri, alt seviyedeki çalışanların yönetiminden, mutfağın temiz olmasını ve yiyecek siparişi verilmesini sağlamaktan sorumlu olabilir.

Eğitim İstihdam yerine göre değişir; meslek okulu veya meslek yüksekokulundan mutfak eğitimi faydalıdır
İş Yetenekleri Güvenli gıda taşıma ve hazırlama teknikleri konusunda bilgili; yönetim veya denetim rolünde rahat
Ortalama Ücretler (2018)* Yılda 26.860 Türk lirası veya saatte 12.91 Türk lirası (kurum ve kafeterya aşçıları için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %8 (kurum ve kafeterya aşçıları için)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Bir kafeterya şefi olmak için gereken arka plan istihdam yerine ve pozisyonun kesin taleplerine göre değişecektir. Bazı işverenler resmi mutfak eğitimi gerektirebilirken, bir meslek okulu veya teknik kolejdeki kurslar diğer işverenler için yeterli olabilir; iş başında eğitimi birçok işveren tarafından da verilebilir. Bir veya iki yıllık mutfak sertifikası programındaki ortak kurslar arasında temel gıda hazırlama, temizlik ve güvenlik, otlar ve baharatlar, stok ve soslar ile şefin becerileri yer alır.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Bir kafeterya şefi olmak için, güvenli yiyecek taşıma ve hazırlama tekniklerinde usta olmalısınız. Ayrıca bir yönetim rolünde rahatça çalışmayı da hissetmelisiniz, çünkü bu pozisyon ayrıca daha düşük çalışanları yönlendirmenizi, yasal düzenlemelere uymanızı ve gıda ve tedarik siparişlerini denetlemenizi gerektirebilir.

İstihdam ve Ekonomik Durum

Kafeterya şefleri de dahil olmak üzere, kurum ve kafeterya aşçılarının istihdam görünümleri, tüm mesleklerin ortalaması ile aynıdır. Çalışma İstatistikleri Bürosundan elde edilen veriler, bu alandaki istihdamın 2016’dan 2026’ya kadar %8 artacağını tahmin etmektedir.

Benzer Meslekler

İlgili alanlardaki kariyer seçenekleri şunlardır:

Yiyecek-İçecek Servisi ve İlgili İşçi

Bir lise diploması kazanmadan önce bile, bu işçiler çeşitli içme ve yeme işletmelerinde, yiyecek hazırlamada, çeşitli müşteri hizmetleri işlevlerini temizleme ve yerine getirmede istihdam sağlayabilirler. 2016’dan 2026’ya kadar ortalama %14’lük istihdam artışı bekleniyor ve 2017’de BLS tarafından yıllık ortalama 20.410 Türk lirası veya saat başına 9.81 türk lirası olarak bildiriliyor.

Şef ve Aşçı

BLS, 2016 – 2026 yıllarında şefler ve şeflerin aşçıları için ortalamadan %10 daha hızlı bir iş artışı öngörüyor. Bu işçiler restoran ve diğer restoranlarda yiyecek hazırlama ve mutfak personelini denetler. Her ne kadar resmi eğitim sonrası eğitim gerekli olmasa ve iş tecrübesiyle beceri kazanılabilse de, bazı bireyler mutfak okullarında, topluluk kolejlerinde veya teknik okullarda programlara devam eder. BLSe göre, aşçılar ve aşçıların aşçıları 2018’de yılda 48.460 TL ya da saatte 23.30 TL ortalama kazandılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu