Kablolu TV Kurulum ve Onarım Teknisyeni: İstihdam Bilgisi ve Gereksinimleri

Kablo TV Kurulum ve Onarım Teknisyeni için Görev Tanımı

Kablolu televizyon (TV) kurulum ve onarım teknisyenleri, evlerin ve işletmelerin kablo TV programlaması almak için uygun şekilde kablolanmış olduğundan emin olun. Bu teknisyenler, hizmet yüklendikten sonra kablolu TV ile ilgili sorunları da çözerler. Çoğu kablo TV kurulum ve tamir teknisyeni büyük kablolu TV sağlayıcıları için çalışır. Ancak bazıları bağımsız müteahhitlik şirketleri için çalışır.

Eğitim Lise diploması, ilgili eğitim ve sertifikalandırma
Gerekli beceriler Detaylara dikkat, problem çözme, el becerisi, iletişim
Yıllık Ortalama Maaş (2017)* 53.380 TL (telekomünikasyon ekipmanı montajcıları ve tamircileri)
İş Büyümesi (2016-2026)* %-8 (telekomünikasyon ekipmanı montajcıları ve tamircileri)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Çoğu işveren, lise diplomasına sahip olmak için kablolu TV kurulum ve tamir teknisyenlerine ihtiyaç duyar. İşverenler genellikle yeni çalışanlar yetiştirmeye isteklidir. Ancak ilgili sertifikalara veya ön lisans derecesine sahip iş başvuru sahipleri, eğitimsiz iş adaylarına göre bir avantaja sahip olabilir. Eğitim programlarının çoğu, kapsanan materyal miktarına bağlı olarak beş hafta ile iki yıl arasında sürer. Alana girmek isteyen öğrenciler, elektrik mühendisliği, makine teknolojisi, fizik ve telekomünikasyon teknolojisi konularında ders almalıdır.

İstenen Yetenekler

Kablolu TV kurulum ve tamir teknisyenleri detay için keskin bir göze sahip olmalı ve sorunları bağımsız olarak giderebilmeli ve çözebilmelidir. Elleriyle çalışma konusunda iyi olmaları ve küçük yerlerden çatılara tırmanmaları ve çömelmeleri gerekir. Ayrıca güçlü iletişim becerilerine sahip olmalıdırlar.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, telekomünikasyon ekipmanı montajcılarının ve kablo TV montajı ve onarımı teknisyenleri gibi tamircilerin, yılda yaklaşık 53.380 TL olan ve ortalama olarak saatte 25.60 TL olan ve ortalama olarak saatte 53.380 TL kazandığını belirtti. Bu işçiler daha fazla ücret için fazla mesai saatlerini çalışma fırsatına sahiptir. Bu sektördeki işlerin BLS tarafından 2016’dan 2026’ya kadar %8 oranında azalması öngörülmektedir.

Benzer Meslekler

Kablo TV kurulumu ve onarım teknisyeni olmak için gereken bazı beceriler, sizi diğer alanlardaki işler için hazırlamaya yardımcı olacaktır.

Telekomünikasyon Hattı Yükleyici ve Tamircisi

Kablo TV teknisyenleri genel olarak evlerde ve işletmelerde kabloların doğru şekilde bağlanmasını sağlamak için çalışırken, telekomünikasyon hattı montajcıları ve tamircileri dışarıda çalışır ve bu evlere ve işletmelere iletişim sinyalleri veren kabloları kurar. Telekomünikasyon hattı montajcıları ve tamircileri, alanında bilgi edinmek için bir sertifika veya ortaklığın derecesini tamamlayabilir. Ancak çoğu, fiber optik kablolarla çalışmak üzere uzman iş başında eğitim alır. Bu işçiler aynı zamanda profesyonel sertifika alabilirler. 2017’deki BLS’ye göre telekomünikasyon hattı tesisatçıları ve tamircileri için ortalama maaş 55.060 liraydı. BLS, bu çalışanların işlerinin 2016’dan 2026’ya kadar %1 oranında artacağını ve bunun da ortalamanın altında olduğunu tahmin ediyor.

Yayın Teknisyeni

Bağlanmak yerine ekipman kullanmayı tercih edenler, yayın teknolojisindeki bir kariyeri keşfetmek isteyebilirler. Yayın teknisyenleri, radyo veya televizyon yayınlarının görüntü ve ses kalitesini ayarlayan özel ekipmanları kontrol eder. Bu çalışanlar, bu iş için gerekli teknik becerileri öğrenmek için bir ortaklığın derecesini tamamlayabilir. 2017 yılında, BLS yayın teknisyenlerinin yıllık ortalama 39.060 TL kazandığını bildirdi. BLS’ye göre, 2016’dan 2026’ya kadar işlerde %-3’lük bir düşüş öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu