Kabine Tasarımcısı: İş Görünümü ve Kariyer Bilgisi

Bir Kabine Tasarımcısı için İş Tanımı

Kabin tasarımcıları dolapları planlar, yaratır ve kurar. Ev inşaat şirketleri, iç tasarım firmaları, marangozlar veya genel müteahhitler için çalışıyorlar. Kabin tasarımında başarılı bir kariyer, bir tasarımı öngörmek ve doğru bir şekilde uygulamak için hem estetik hem de teknik beceriler gerektirir.

Eğitim Şartları Ahşap işlerinde stajyerlik veya ortak veya lisans derecesi programları
İstenen YeteneklerEstetiğin, renklerin, gerekli araç ve işlemlerin ve ölçme ve araç kullanımında kesin olma yeteneğinin anlaşılması
Kariyer Durumu (2016 – 2026)*%2 büyüme
Ortalama Yıllık Maaş (2017)*33.920 TL

* Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Dolap tasarımında kariyer sahibi olabilmeniz için farklı geçmişlere sahipler. Geleneksel olarak gelecekteki kabin tasarımcılarının stajyerlik eğitimi almış olduğu bir alan olmakla birlikte, artık kabin tasarımında bir kariyer için sizi kalifiye edebilecek derece programları bulunmaktadır. Bir iştirakçinin veya lisans derecesinin ahşap işçiliği derecesi, sırasıyla 2-4 yıl sürüyor ve sizi kabine tasarımcısı olarak giriş düzeyinde bir konuma getiriyor. İlgili kurslar, bilgisayar tasarım yazılımı kullanımına ek olarak tasarım ve düzen, el ve tezgahların kullanımı, ahşap ve kompozit malzemelerin tanımlanması ve kullanılmasını içerebilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Bir ahşap işleme uzmanlığı olarak kabin tasarımı estetik, renkler, tasarım ve mekan anlayışı gerektirir. Bir kabin tasarımcısı olarak başarılı olmak için, dolap oluşturmak ve kurmak için gerekli olan araçları ve süreçleri de somut bir şekilde anlamanız gerekir. Bu beceriler arasında ağaç işçiliği, alet ve makinelerin kullanımı, hassas ölçüm ve kesim yapabilme ve zamanında, güvenilir ve çalışkanlık sayılabilir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

2017 yılına ait ekonomik veriler, ortalama yıllık maaşın, kabine tasarımcıları da dahil olmak üzere, marangozlar ve tezgah marangozları için 33.920 TL olduğunu gösterdi. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, kabine tasarımcılarının toplam istihdamının 2016’dan 2026’ya kadar %2 oranında ortalamadan daha yavaş büyümesi bekleniyor.

En Popüler:  Ses Mühendisi: İstihdam Bilgisi ve Kariyer Gereksinimleri

Benzer Meslekler

Benzer kariyerler şunlardır:

Marangoz

Ticaretini teknik okul programları, adaylıklar veya iş başında eğitim yoluyla öğrenen marangozlar bu çerçevelerdeki binaları ve yapıları inşa eder ve onarır. Ayrıca alçıpan, cephe kaplaması ve dolaplar da kuruyorlar. Marangozlar için 2016’dan 2026’ya kadar ortalama %8’lik bir istihdam artışı öngörülmüş ve 2017 yılında BLS tarafından yıllık ortalama 45.170 liralık bir maaş bildirilmiştir.

Makinist ve Takım ve Kalıp Makinesi

Tamamen hazırlıklı olmak üzere yaklaşık 4-5 yıllık mesleki eğitim, stajyerlik programları ve iş başında eğitimin, makinistlerin ve alet ve kalıp makinelerinin parça ve alet yapan bilgisayar ve mekanik olarak kontrol edilen tezgahları kurup işleten bir kombinasyonunu gerektiren ve aletler. 2016-2020 yıllarında BLS tarafından bu işçiler için öngörülen %1’lik bir iş büyümesi çok az olacak. 2017 yılında, takım ve kalıp üreticileri yıllık 52.480 TL ortalama maaş kazanırken, makineciler 42.600 TL aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu