İstatistikçi Nedir? Görev Tanımı ve İş İlanı

İstatistiğin Görev Tanımı

İstatistikçiler sayısal veriler toplar ve toplanan bilgilerden sonuçlar çıkarırlar. Anketler geliştirir ve işletmelerin ve toplulukların gelecek için plan yapmasına yardımcı olan çalışmalar yaparlar. Yeni bir ürünün veya televizyon dizisinin ne kadar iyi performans göstereceğini tahmin edebilir veya toplum liderlerinin nüfus artışını tahmin ederek gelecekteki konut ihtiyaçlarını planlamasına yardımcı olabilirler. Çalışmaları yeni bir ilacın etkinliğini, trafik düzeninin çevresel etkisini veya Dünya Serisini kazanan bir takımın olasılığını belirleyebilir. ABD’de mühendislikten tıbbi araştırmalara kadar çeşitli endüstrilerde istihdam edilmektedir. Ancak birçok istatistikçi devlet veya akademi için çalışmaktadır.

Eğitim Lisans veya yüksek lisans derecesi istatistik veya ilgili bir alanda
İş Yetenekleri İletişim, veri analizi, matematik, organizasyon ve bilgisayar becerileri
Ortalama Maaş (2017)* 84.060 TL (tüm istatistikçiler)
İş Büyümesi (2016-2026)* %34 (tüm istatistikçiler)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Zorunlu Eğitim & Nasıl Olunur?

Bazı alt düzey pozisyonlar matematik veya istatistik alanında lisans derecesine sahipken, deneyimli istatistikçiler genellikle yüksek lisans veya doktora derecesine sahiptir. İstatistik, matematik, eğitim, fen bilimleri veya finans gibi uzmanlık gerektiren bir alana vurgu yapıyor. Birçok istatistikçi ayrıca psikoloji ve pazarlama üzerine çalışmaktadır. İstatistiksel Analiz Sistemi (SAS) programlama sertifikası da iş fırsatlarını artırabilir. Stajlar ve arkadaşlıklar iş başında eğitim veriyor ve Amerikan İstatistik Kurumu gibi kuruluşlar aracılığıyla erişilebilir.

Gerekli Yetenekler Nedir?

İleri matematik ve bilgisayar becerileri, istatistik kariyerinde esastır. Analitik yeteneklerin yanı sıra, istatistikçilerin mükemmel iletişim becerilerine ve insan davranışını anlamalarına da sahip olmaları gerekir. Belirli bir eğilimin neden ortaya çıktığını ve gelecekte ne anlama gelebileceğini açıklayarak, sayısal verileri bağlam içine koyabilmelidir. İstatistikçiler yüksek oranda örgütlenmeli ve bağımsız olarak ve bir ekibin parçası olarak çalışma yeteneğine sahip olmalıdır.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, istatistikçilerin işlerinin 2016’dan 2026’ya kadar ortalama %34’den daha hızlı bir oranda artacağını öngörmektedir. BLS’ye göre, uzmanlık alanında ileri derecede bir dereceye ve deneyime sahip istatistikçilerin yanı sıra, SAS programlama yeterliliği gibi belirli beceriler de iş piyasasında rekabet avantajına sahip olabilir.

Benzer Meslekler

Aktüerya bilimi ve piyasa araştırması dahil olmak üzere istatistiksel analiz içeren benzer meslek alanlarına göz atın.

Aktüer

İstatistikçiler gibi, aktüerler de istatistiksel verileri derler ve analiz eder. Ancak aktüerler bu verileri özellikle finansal riski belirlemek için kullanırlar. Aktüerler genellikle sigorta sektöründe çalışır. Ancak yatırım sektöründe de çalışabilirler. Bu işçilerin giriş düzeyinde bir iş için matematik, istatistik ya da ilgili bir alanda en az bir lisans derecesi gerekir. Giriş seviyesi pozisyonlar genellikle, aktüeryaların bir aktüeryal sertifika sınavına girmeden önce deneyim kazanmalarını sağlayan stajyerlerdir. İşverenlerin çoğu için profesyonel aktüeryal sertifikası gereklidir ve emeklilik aktüerleri Çalışma Bakanlığı ve ABD Hazine Aktüerleri Kayıt Kurulu Ortak Kurulu’nun gereklerini karşılamalıdır. Mayıs 2017’de, BLS, aktüerler için ortalama yıllık maaşın 101.560 TL olduğunu bildirdi. BLS’ye göre, aktüerler alanının, 2016’dan 2026’ya kadar ortalama %22’den daha hızlı bir oranda büyümesi bekleniyor.

Pazar Araştırması Analisti

İstatistiğin mesleğinin analiz kısmını beğenenler de pazar araştırması analisti olarak çalışmayı sevebilirler. Pazar araştırması analistleri, pazar trendlerini gözden geçirir ve analiz eder, tüketici verilerini toplar ve bu verileri kullanarak reklam stratejileri geliştirir. Bu iş, pazar araştırması veya istatistik alanında en az bir lisans derecesi gerektirir ve bazı pozisyonlar bu alanda yüksek lisans derecesi gerektirebilir. Sertifika isteğe bağlı olmasına rağmen, Pazar Araştırması Derneği’nden profesyonel sertifika alabilirsiniz. BLS Mayıs 2017’de pazar araştırma analistlerinin ortalama yıllık maaşının 63.230 TL olduğunu bildirdi. BLSe göre, bu kariyer alanının da 2016-2026’dan ortalama %23 daha hızlı bir şekilde büyümesi bekleniyor.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu