İşletme Ofisi Müdürü: Görev Tanımı ve Kariyer Bilgisi

İşletme Ofisi Yöneticileri için Görev Tanımı

İşletme ofisi yöneticileri, bir ofisteki sorunsuz çalışmayı sağlamak için gereken çeşitli destek hizmetlerini ve personeli koordine etmekten sorumlu bir tür yönetici yöneticidir. Küçük işletmeler, büyük şirketler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve devlet kurumları tarafından istihdam edilmektedir. İşletme ofisi yöneticilerinin genel görevleri arasında resepsiyon ve sekreterlik hizmetlerinin denetlenmesi, ofis malzemelerinin sipariş edilmesi, iletişim sistemlerinin sürdürülmesi, bordronun yönetilmesi, seyahatlerin planlanması, verilerin işlenmesi ve güvenlik izlenmesi sayılabilir.

Eğitimİştirakçiler işletme veya benzeri bir alanda
İşin GereklilikleriBüro malzemesi sipariş etme, iletişimi sürdürme, bordro yönetimi
Yıllık Ortalama Maaş (2018)*96.180 Türk lirası (tüm idari hizmetler yöneticileri)
İş Büyümesi (2016-2026)* %10 (tüm idari servis yöneticileri)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

İşverene ve rolün kesin görevlerine bağlı olarak, eğitim gereksinimleri değişiklik gösterir; ancak, işletme yönetimi veya yönetimi gibi bir alanda en az bir önlisans derecesine ihtiyacınız olacaktır. 2 yıllık bir önlisans derecesindeki ortak kursta, sizi iş ofisi yönetiminde bir kariyere hazırlamaya yardımcı olacak kurslar arasında kayıtlar ve bilgi yönetimi, personel yönetimi, tesis bakımı ve yönetimi, ofis yönetimi ve iş iletişimi dahildir. Sertifikalı Profesyonel Yöneticiler Enstitüsü (ICPM) tarafından sunulan sertifikalı bir yönetici atama gibi ilgili bir sertifikanın alınması, istihdamınızı ve gelişim fırsatlarınızı iyileştirecektir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

İşletme ofisi yöneticileri, görev devretme ve alt çalışanları yönetme konusunda kendilerini rahat hissetmelidir. Bir işletme ofisi yöneticisi olarak başarılı bir kariyer için güçlü çoklu görev, iletişim, organizasyon ve kişilerarası beceriler çok önemlidir.

İstihdam ve Ekonomik Durum

Çalışma İstatistikleri Bürosu Büro yöneticileri de dahil olmak üzere idari hizmetler yöneticileri için istihdamın, 2016’dan 2026’ya kadar %10 oranında artacağı, bu da tüm meslekler için ortalamanın üzerinde olan projeler. İdari hizmetler yöneticileri için ortalama yıllık kazanç Mayıs 2018 itibariyle 96.180 TL olmuştur.

Benzer Meslek

Bu alandaki benzer kariyer seçenekleri şunlardır:

İnsan Kaynakları (İK) Müdürü

Bir kuruluşta personel sorunlarını ve işe alım uygulamalarını almak isteyenler için, insan kaynakları müdürü olmak iyi bir seçim olabilir. Bu yöneticiler personel ihtiyaçlarını araştırmakta, çalışanların faydalarını ve hizmetlerini denetlemekte, doğrudan görüşme ve işe alım faaliyetlerini denetlemekte, politikalar yaratmakta ve disiplin durumlarını ele almaktadır. Birçok İnsan Kaynakları müdürü mesleğe iş idaresi insan kaynakları veya ilgili alanda lisans derecesi ile girmektedir. Ancak bazı işverenler yüksek lisans derecesi gerektirebilir.

Önceden iş deneyimi esastır ve bir insan kaynağı veya yardım uzmanı olarak istihdam, birini yönetim pozisyonuna hazırlayabilir. BLS’ye göre, insan kaynakları yöneticilerinin istihdamının 2016 ve 2026 arasında %9 oranında artacağı tahmin edilmektedir. 2018’de, BLS’nin İnsan Kaynakları yöneticilerinin ortalama 113.300 TL maaş kazandığını tespit etmiştir.

Satın alma Müdürü

Satın alma ve tedarikçi sözleşmesi faaliyetlerini denetlemek daha cazip geliyorsa, satın alma yöneticisi olmayı düşünün. Bir satın alma yöneticisinin görevleri arasında mal ve malzeme alımları için müzakerelerin denetlenmesi, satın alma personelinin yönetilmesi, sözleşmelerin incelenmesi ve tüm ticaret şartlarının yerine getirildiğinden emin olunması yer almaktadır.

Bir satın alma işinde deneyim ve bir işletme lisans derecesi satın alma yönetiminde iş bulmak için gerekli adımlardır. Ancak birçok büyük şirket yüksek lisans derecesi gerektirebilir. Amerikan Satın Alma Topluluğu ve diğer meslek kuruluşları, iş piyasasında ek bir avantaj arayanlar için sertifikalandırma hizmeti sunmaktadır.

Mayıs 2018’deki BLS verilerinde görüldüğü üzere, satın alma müdürleri yıllık maaşlarda 118.940 TL aldı. BLS, 2016-2026 yıllarında (çoğunlukla %5’lik bir oran), çoğunlukla imalat ve devlet savunma harcamalarındaki düşüşlerden kaynaklanan bu yöneticiler için ortalama istihdam artışını öngörmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu