İşletme Müdürü Maaşları, Ne İş Yapar? Görev Tanımı

İşletme müdürleri, çok uluslu şirketlerin verimli bir şekilde (ve yasal olarak) çalışmasını sağlamak için birçok ülkede iş politikalarını anlamalıdır. Bu makale, global işletme yönetimi için bir profesyonel hazırlamak için en iyi derecelerin bir kısmını, bazı gerekli beceri ve deneyimleri listeler.

Temel bilgi

Bir iş müdürü, çokuluslu bir organizasyonun arkasındaki güçtür, çünkü kültürel farklılıkların avantajlarını ve sınırlarını tanıyarak, sınırları aşarak ticareti teşvik edebilirler. Bir işletme yöneticisinin, genellikle büyük bir şirketi işleten yöneticilerin topluluğuna fayda sağlamak için belirli bir uluslararası işletmede veya siyasi alanda uzmanlık eğitimi alması beklenir.

Zorunlu EğitimLisans; MBA önerilir
Diğer gerekliliklerMükemmel ağ oluşturma becerileri
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)Üst düzey yöneticiler için %6*
Yıllık Ortalama Maaş (2018)Genel ve operasyon yöneticileri için 100.930 TL

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

İşletme Müdürünün Görev Tanımı

İş yönetimi, çok uluslu bir organizasyonun operasyonlarında yer alan yöneticiler için bir şemsiye terimdir ve yöneticilerin sıradüzenini tanımlamak için kullanılabilir. İşletmeler başarılı olmak için son derece uzmanlaşmış ve yakından bağlantılı uzmanları gerektirir; Bu nedenle, küresel bağlamda verimliliği arttırmak için ekip olarak faaliyet gösteren iş, ülke, fonksiyonel ve genel müdürler vardır.

Uzmanlığın küresel ekonomide mükemmelliği sağlaması nedeniyle, küresel bir işletmeciden şirkete fayda sağlayabilecek bir alanda uzmanlık sağlaması beklenmektedir. Birincil sorumluluklara bağlı olarak, bir yöneticinin dünya pazarındaki kurumsal gelişim için özel hedefler elde etmek için stratejik olarak çalışması beklenmektedir. Ayrıca global iş yöneticileri, şirket içindeki diğer kişilerin davranışlarından, işleri izlemekten ve başarıyı ölçmekten sorumludur. Bu yöneticilerin amacı, kültürel farklılıklara duyarlı ve esnek bir küresel ölçekte verimlilik ve rekabet gücüne sahip bir organizasyon işletmektir.

En Popüler:  Video Kamera Operatörü Maaşları, Ne Yapar? İş Tanımı

Sorumluluklar

İşletme yöneticileri organizasyonlarında büyük bir sorumluluk sahibidir. Büyük çok uluslu şirketlerin, temelde birkaç ülkenin hükümet düzenlemelerine uymaları zorunludur. İş yöneticisinin kaygısı, şirketin iş ve ürünleri yasal, etik ve yargı kısıtlamalarına göre tanıtmak için içinde bulunduğu her ülkenin kuralları çerçevesinde çalışmasını sağlamaktır. Ek olarak, bir yöneticinin, ister muhasebe ister siyasi ilişkiler olsun, fonksiyonel kapasiteleri dahilinde etkin operasyonları sürdürmesi beklenir.

İstihdam Görünümü ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu 2018 ve 2028 arasında, çalışan genel sayının ve operasyon yöneticilerinin %6 oranında artması bekleniyordu. Bu ortalama bir orandır ve bu süre zarfında sınırlı iş fırsatları, şirket birleşmeleri ve az sayıda pozisyon için rekabet nedeniyle olabilir. Genel ve operasyon yöneticileri, BLS’ye göre Mayıs 2018 itibariyle ortalama 123.880 TL kazandılar.

İşletme Müdürü İçin Nasıl Olunur? – Eğitim Şartları

Bu pozisyon için gerekli örgün eğitim önemli ölçüde değişebilse de, küresel işletme yöneticilerinin genellikle seçtikleri uzmanlık alanında akredite üniversitelerden derece almaları beklenir. Bir işletme, uluslararası işletme veya multidisipliner bir liberal sanat dalında lisans derecesi programları genellikle işletme alanında temel akademik ve tanıtıcı mesleki deneyim sunar.

Kalkınan küresel işletme yöneticileri, finans, pazarlama veya uluslararası ilişkiler gibi seçili bir alanda İşletme Yüksek Lisansı almadan önce çalışma deneyimi kazanmayı seçebilir. Bu mesleğin eğitim talepleri rekabetçi ve yorucu olabilir. Ancak ileri bir derece kariyer hedeflerine ulaşmada yardımcı olabilir. Çok uluslu bir kuruluş içindeki stajlar, arkadaşlıklar veya giriş seviyesi pozisyonları sayesinde sağlam iş deneyimi, lisans ve lisansüstü çalışmalarla kaliteli lisansüstü istihdamın elde edilmesine yardımcı olabilir. Akademik programlar yoluyla verilen işletme kursları, aşağıdakileri içeren gerekli eğitim ve becerileri sağlar:

  • Kurumsal liderlik
  • Kültürel çeşitliliğe saygı göstermek
  • Profesyonel ve kişiler arası iletişim
  • Yabancı dil yeterliliği
  • Stratejik planlama ve analitik spekülasyon
En Popüler:  Profesyonel Müzisyen Nedir? Maaşları, Eğitimi ve Kariyeri

Küresel İşletme Yöneticileri İçin Sertifika Seçenekleri

Uluslararası ticaretin büyük bir kısmı kurumsal ilişkiler ve ağ kurma ile ilgilidir. Profesyonel dernekler ve kuruluşlar, saygın kurumsal liderleri ve iş profesyonellerini tanıtmak, eğitmek ve doğrulamak için tasarlanmış konferanslar, seminerler ve sertifikalar sunar. Sertifikalı Profesyonel Yöneticiler Enstitüsü ‘nin Sertifikalı Yönetici ataması gibi kimlik bilgileri, kanıtlanmış akademik hazırlık ve yönetim becerilerini gösterir.

Global bir işletme müdürü olmak kolay değil. Yerli veya uluslararası, üst düzey kurumsal pozisyonlar için rekabet yüksek olma eğilimindedir. Oranları iyileştirmek için, kalkınan küresel işletme yöneticilerinin en az beş yıllık deneyime sahip olması ve güçlü yönetim, liderlik ve iletişim becerileri geliştirmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu