İş Süreçleri Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir iş süreci yöneticisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir iş süreci yöneticisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

İş süreci yöneticileri, bir organizasyonun günlük operasyonlarını denetlemekten sorumludur. Tüm farklı departmanların ve ekiplerin hedeflerine ulaşmak için birlikte etkili bir şekilde çalışmasını sağlamakla görevlidirler.

İş süreci yöneticileri, verimliliği, kaliteyi veya müşteri memnuniyetini artırmak için yeni süreçler veya prosedürler geliştirmekten de sorumlu olabilir.

İş Süreçleri Yöneticisi Sorumlulukları ve Görevleri

Bir iş süreci yöneticisi genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Şirketin iş hedeflerine ulaşılmasını sağlamak için diğer departmanlarla birlikte çalışmak
 • Verimsizlikleri veya iyileştirme fırsatlarını belirlemek için süreçleri düzenli olarak gözden geçirmek
 • Belirlenen hedeflere ve standartlara uyduklarından emin olmak için çalışan performansını izlemek, gerektiğinde ayarlamalar yapmak
 • Verimliliği ve üretkenliği artırmak için yeni politikalar, prosedürler ve yönergeler oluşturmak ve uygulamak
 • Verimliliği artırmak ve maliyetleri azaltmak için operasyonel yöntemler geliştirmek ve iyileştirmek
 • Tüm hizmetlerin planlandığı gibi ve spesifikasyonlara göre sağlanmasını sağlamak için dış satıcılarla koordinasyon sağlamak
 • İhtiyaçlarını belirlemek ve çözümler önermek için müşterilerle birlikte çalışmak
 • Çalışan performansını yönetmek, yeni çalışanları eğitmek ve bir çalışan şirketten ayrıldığında çıkış görüşmeleri yapmak
 • Potansiyel müşterileri belirleyerek ve ihtiyaçlarını karşılamak için teklifler oluşturarak yeni iş fırsatları geliştirmek

İş Süreçleri Yöneticisi Maaşı Ne Kadar?

İş süreci yöneticilerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve sektörüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 20.000 TL (45.60 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 36.000 TL (87.90 TL/saat)

İş süreci yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Kuruluşlar, iş süreci yöneticilerinin hizmetlerini gerektirecek şekilde iş süreçlerini otomatikleştirmeye ve düzenlemeye devam ediyor. Ancak otomasyon, kuruluşların daha az işçiyle daha fazlasını yapmasına da olanak tanır. Bu yüzden iş süreci yöneticilerine olan talep, diğer işçi türlerine olan talep kadar artmayabilir.

Dipnot: İş Süreçleri Yöneticisi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

İş Süreçleri Yöneticisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir iş süreci yöneticisinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: İşverenler genellikle iş süreci yöneticilerinin işletme, yönetim veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmasını gerektirir. Bazı işverenler, bu alanda geniş deneyime sahipse, lise diploması sertifikası olan adayları işe alabilir.

Antrenman tecrübesi: İş süreci yöneticileri, genellikle görevlerinde iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim birkaç ay sürebilir ve mevcut iş süreci yöneticilerini takip etmeyi ve görevleri kendi başlarına tamamlayabilecek kadar rahat olana kadar gözetim altında görevleri gerçekleştirmeyi içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, profesyonellerin niteliklerini mevcut ve gelecekteki işverenlere kanıtlamalarını sağlar. İş süreci yöneticileri, sorumlulukları hakkında daha fazla teorik bilgi edinmek, mesleki becerilerini test etmek ve kariyerlerini daha da ilerletmek için sertifikalar alabilirler.

İş Süreçleri Yöneticisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

İş süreci yöneticileri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: İletişim, bilginin konuşma, yazma veya diğer yöntemlerle iletilmesi eylemidir. Bir iş süreci yöneticisi olarak müşteriler, meslektaşlar ve diğer paydaşlarla iletişim kurmaktan sorumlu olabilirsiniz. Etkili iletişim, bilgileri net bir şekilde aktarmanıza ve soruları yanıtlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca karmaşık fikirleri anlaşılması kolay bir şekilde iletmeniz gerekebilir.

Liderlik: Bir iş süreci yöneticisi olarak, birkaç çalışan ekibini denetlemekten sorumlu olabilirsiniz. Liderlik becerileri, ekibinizi motive etmenize ve onları şirket hedeflerine ulaşmak için birlikte çalışmaya teşvik etmenize yardımcı olabilir. Ekibinizin kendi liderlik becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak için liderlik becerilerini de kullanabilirsiniz.

Problem çözme: Bir iş süreci yöneticisi olarak, şirketinizin süreçlerinde ortaya çıkan sorunları belirlemek ve çözmekten sorumlu olabilirsiniz. Bu durum teknik sorunlara çözümler bulmayı, bir görevi tamamlamak için alternatif yöntemler bulmayı veya daha verimli hale getirmek için bir süreci iyileştirmenin yollarını bulmayı içerebilir.

Kritik düşünce: Eleştirel düşünme, bir durumu analiz etme ve en iyi hareket tarzını belirleme yeteneğidir. İş süreci yöneticileri, mevcut süreçleri değiştirmeyi, yeni süreçler oluşturmayı veya mevcut süreçlerin verimliliğini artırmayı içerebilecek süreçlerin nasıl iyileştirileceği hakkında kararlar almak için eleştirel düşünme becerilerini kullanır.

Proje Yönetimi: Bir iş süreci yöneticisi olarak, yeni bir süreç veya prosedürün uygulanmasını denetlemekten sorumlu olabilirsiniz. Bu durum planlama, bütçeleme, uygulama ve değerlendirme dahil olmak üzere projenin başından sonuna kadar yönetilmesini içerebilir. Etkili proje yönetimi, zaman yönetimi, iletişim ve ekip liderliği dahil olmak üzere çeşitli beceriler gerektirir.

İş Süreçleri Yöneticisi Çalışma Şartları Nasıl?

İş süreci yöneticileri, müşterilerle veya şirket içindeki diğer yöneticilerle buluşmak için seyahat edebilmelerine rağmen, genellikle bir ofis ortamında çalışırlar. Genellikle normal mesai saatlerinde çalışırlar. Fakat zaman zaman son teslim tarihlerini karşılamak veya sorunları çözmek için fazla mesai yapmak zorunda kalabilirler. İş süreci yöneticilerinin genel olarak büyük bir sorumluluğu vardır ve stresle iyi başa çıkabilmelidir. Hızlı karar verebilmeli ve aynı anda birden fazla görevi yerine getirebilmelidirler.

İş Süreçleri Yöneticisi İçin Mesleki Gelişme

İşte iş süreci yöneticilerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. İş süreci yöneticilerinin becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Dijital Dönüşümün Büyümesi

Dijital dönüşüm, işletmelerin çalışma şeklini değiştiriyor ve bu durum iş süreci yöneticisinin rolü üzerinde önemli bir etkiye sahip. İş süreci yöneticileri artık, şirketlerinin pazarda rekabet etmelerine yardımcı olacak yeni teknolojilerin ve süreçlerin uygulanmasını içeren dijital dönüşümünü denetlemekten sorumludur.

Bu rolde başarılı olmak için iş süreci yöneticilerinin en son dijital trendlere aşina olmaları ve değişimi yönetmek için gerekli becerilere sahip olmaları gerekir. Ayrıca, yapılan değişiklikler hakkında herkesin aynı fikirde olması için kuruluş genelindeki paydaşlarla etkin bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekir.

Veriye Dayalı Karar Vermeye Odaklanma

İş süreci yöneticilerinden sezgi veya deneyim yerine verilere dayalı kararlar almaları isteniyor. Bu eğilim, gelecekteki sonuçlar hakkında daha doğru tahminlere yol açabileceğine inanan yöneticiler arasında veriye dayalı karar vermenin artan popülaritesinden kaynaklanmaktadır.

İş süreci yöneticileri veriye dayalı karar vermeye daha fazla bağımlı hale geldikçe, veri analizi ve istatistik gibi alanlarda beceriler geliştirmeleri gerekecektir. Ayrıca, şirketlerinin geleceği hakkında bilinçli kararlar vermek için verileri nasıl kullanacaklarını anlamaları gerekecek.

Çalışan Bağlılığına Vurgu

İşletmeler, çalışanları mutlu ve üretken tutmanın önemini fark ettiğinden, çalışan bağlılığı son yıllarda giderek daha önemli bir konu haline geldi.

İş süreci yöneticileri, çalışanlar ve yönetim arasındaki iletişimi teşvik eden programlar geliştirip uygulayarak çalışan bağlılığının yüksek olmasını sağlamada kilit bir rol oynayabilir. Ayrıca çalışanlara şirket tarafından değer verildiğini ve takdir edildiğini hissetmeleri için fırsatlar yaratabilirler.

Nasıl İş Süreçleri Yöneticisi Olunur?

Bir iş süreci yöneticisi (BPM) kariyeri, kariyerinizi ilerletmek ve şirketinizin başarısı üzerinde bir etki yaratmak için harika bir yol olabilir. Bir BPM olarak, süreçleri iyileştirmek ve verimliliği artırmak için farklı departmanlar ve ekiplerle çalışma fırsatına sahip olacaksınız.

Bir BPM olmak için, güçlü iletişim becerilerinin yanı sıra proje yönetimi ve değişiklik yönetimi deneyimine sahip olmanız gerekir. Ayrıca, iş hedeflerine ulaşmak için süreçlerin nasıl iyileştirilebileceği konusunda stratejik düşünebilmelisiniz.

Dipnot: İş Süreçleri Yöneticisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bir iş süreci yöneticisi olarak kariyerinizi ilerletmenin birçok yolu vardır. En iyi yollardan biri, size daha üst düzey pozisyonlara geçmek için ihtiyaç duyduğunuz bilgi ve becerileri kazandıracak olan işletme yönetimi alanında daha fazla eğitim ve öğretim almaktır. Mevcut işinizde daha fazla sorumluluk alarak veya farklı bir şirkette yönetim pozisyonuna geçerek de ilerleyebilirsiniz.

Kariyerinizi ilerletmenin bir başka yolu da bir iş süreci yöneticisi olarak sertifika almaktır. Bu sertifika, başarılı bir iş süreci yöneticisi olmak için gerekli beceri ve bilgiye sahip olduğunuzu gösterir ve bir iş veya terfi almanıza yardımcı olabilir.

Son olarak, diğer iş süreci yöneticileriyle ağ kurarak kariyerinizi ilerletebilirsiniz. Bu durum yeni fırsatlar hakkında bilgi edinmenize yardımcı olabilir ve ek olarak yeni bir işe veya terfiye yol açabilecek bağlantılar kurmanıza yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu