İnstagram’ınızı Nasıl Büyütür ve Daha Fazla Takipçi Kazanabilirsiniz? (2023)

3.5 milyar aktif sosyal medya kullanıcısı ile bireyler ve markalar iş kararlarını sosyal medyaya taşıyor. İnstagram en büyük sosyal medya platformlarından biridir ve bu makale size bu yıl İnstagramınızı nasıl büyüteceğinizi öğretecektir.

Sırasıyla 1.9 milyar ve 2.4 milyar kullanıcısıyla, Facebook ve YouTube dünyadaki en büyük sosyal medya siteleridir. Bununla birlikte İnstagram aylık 1 milyar aktif kullanıcıyı yakalıyor.

Platform büyümeye ve gelişmeye devam ettikçe bazı İnstagram istatistiklerine daha ayrıntılı bir göz atalım.

  • İnstagram, Facebook’tan sonra en çok etkileşime giren ikinci ağdır
  • Facebook kullanıcılarının 58 dakikalarına kıyasla İnstagram’da günde ortalama 53 dakika geçiriliyor
  • Kullanıcıların %83’ü İnstagram’da yeni ürün ve hizmetler bulduklarını belirtiyor
  • Her gün 500 milyon kullanıcı İnstagram Hikayeleri kullanıyor
  • Her gün İnstagram’da 100 milyondan fazla fotoğraf/video paylaşılıyor
  • İnstagram’daki video yayınlarının etkileşime girme olasılığı daha yüksektir.

İnstagram, bir numaralı sosyal medya platformu olma eşiğinde.

Bu yıl kişisel markanızı oluşturmak isteyen bir marka veya etkileyiciyseniz, İnstagram’ınızı büyütmek için 8 ipucu için okumaya devam edin.

İnstagram’ınızı Büyütmenin En İyi Yolları Nelerdir?

1. Miktar üzerinde Kaliteye Odaklanın

Bazı kaynaklar, İnstagram’da günde bir ile üç kez yayınlamanız gerektiğini söylüyor. Fakat bize göre bu sizin için en uygun olmayabilir.

Birincisi, potansiyel takipçileriniz bunu spam olarak görebilir ve sizi takip etmeye başlamayacaktır. İkinci olarak günde birkaç kez yayınlamaya başlar ve bir noktada yavaşlarsanız, kullanıcı katılım oranının düştüğünü görürsünüz. Başka bir deyişle, tutarlılığa ayak uydurabildiğiniz kadar çok yayın göndermeniz gerekir.

Her gün kaliteli resimler üretemiyorsanız, daha az gönderin. Haftada birkaç kaliteli fotoğrafınız olduğunda, düşük kaliteli içerikten sık sık her zaman daha iyidir.

2. İnstagram Hikayelerini Kullanın

İnstagram, resim paylaşımı için bir ağ olarak başladı. Fakat bu noktanın çok ötesinde büyüdü. Dünya çapında günlük olarak oluşturulan 500 milyon hikaye var.

İnstagram hikayelerinin amacı, yaşam anlarınızı hızlı ve kolay bir şekilde paylaşmaktır. Buradaki en iyi özellik, tüm öykülerin herhangi bir ön ödeme olmadan ev feed’inin üstünde vurgulanmasıdır.

Hikayelerin yalnızca 24 saat sürmesine rağmen özellikle profilinizin vurgulamalarına ekleyebileceğiniz ve sayfanızın ziyaretçilerinin tekrar tekrar oynatmasına izin verebileceğiniz en popüler hikayelerle etkileri çok daha uzundur.

Hikayeler elbette bir resim şeklinde olabilir. Fakat daha iyi katılım için daha canlı bir görünüm vermenizi öneririz – videolar için gidin. Videoları çekemez veya düzenleyemiyorsanız mevcut araçların yardımını kullanın.

En Popüler:  Youtube'da Para Kazanmanın En İyi Yolları - 2023

3. Kendi hashtag’lerinizi oluşturun

Hashtag’ler bir topluluk oluşturmaya ve ortak çıkarları olan insanları dahil etmeye yardımcı oluyor. Doğru hashtag, resminizi, videonuzu veya İnstagram hikayenizi geniş ve hedeflenen bir kitleye sunabilir.

Birçok marka kendi hashtag’lerini oluşturuyor ve insanları onları kullanmaya teşvik ediyor; #JustDoIt, #ImLovinIt – hepimiz neyi temsil ettiklerini biliyoruz.

İnsanları hashtag’inizi kullanmaya ve sizi takip etmeye ikna etmenin zor olabileceğini biliyoruz. Fakat daha küçük gruplarla başlamaya ne dersiniz.

Diyelim ki bir düğün partiniz var ve bir hashtag – #benimdügünüm, düşündüğünüzde, hashtag’in alınmadığını kontrol edin ve etkinlik sırasında davetiyeleri, bir dekorasyon olarak konuk masasının notlarını bırakarak vb.

Hatta fotoğraflarını ne kadar takdir ettiğinizi gösteren hashtag’i kullanan takipçilerinizden görüntüleri yeniden gönderebilirsiniz.

4. Diğer hesapları sosyalleştirin ve yorum yapın

Unutmayalım ki İnstagram, yeni insanlarla tanışabileceğiniz ve ortak çıkarları paylaşan kişilerle iletişim kurabileceğiniz bir sosyal medya platformu.

Profil konunuzla ilgili tonlarca resimden hoşlanmaya başlayın veya örneğin, sağlıklı bir yaşam tarzı veya kesirli beslenme tasvir ediyorsanız, insanların bunun hakkında konuştuğuna bakın.

Yorumlarınızı diğer yayınların altına bırakın, harika olduklarını bildirin veya bu konuyla ilgili kendi görüşünüzü paylaşın. Kendi yorumlarınızı ve DM gelen kutunuzu unutmayın.

Takipçilerinize iki yönlü iletişim sağlayın. Profilinizdeki bir yorumu kaçırmak istemiyorsanız, bildirimleri açtığınızdan emin olun.

5. İnsanlara sizi takip etmeleri için bir sebep verin

İnsanların belirli bir markayı, blog yazarı veya etkileyiciyi takip etmesinin temel nedeni, kendileri için değer bulmasıdır. Genellikle görsel olarak çekici ve özellikle bilgilendirici ve hatta motive edici olan içeriğe abone olma eğilimindeyiz.

Diyetinizi değiştirmeyi ve kilo vermeyi planlayanlar kendi örneğinizle eğitebilen veya güdüleyebilen uzmanlardan biri olun. Onlara, şimdi sahip olduklarınıza götüren tüm acı ve zorluklardan geçtiğinizi söyleyin.

6. Benzersiz bir ızgara sistemi

Görsel iletişimin gücünü hafife almayın. Bir markayı sunmaya gelince, müşteriler ürünü önce logosu veya renk seçimi ile tanırlar. Şişede alkolsüz bir içecek ve kırmızı renkli bir etiket görürsek, bunun ünlü Coca Cola anlamına geldiğini biliyoruz.

Aynı şeyi kendi İnstagram profilinizle yapın ve ağınızı tutarlı ve görsel olarak çekici hale getirin.

Bu sadece renk değil, aynı zamanda yapı ve simetri ile de ilgili. Göndermeden önce resim düzenini önizlemenizi sağlayan Planoly veya Önizleme gibi ücretsiz bir araç kullanabilirsiniz. Renk tutarlılığı için bir resim filtresine bağlı kaldığınızdan veya kolaj ve bulmaca resimleriyle daha yaratıcı olduğunuzdan emin olun.

Başka bir ipucu, bir renk arka planına bazı alıntılar eklemektir veya aynı nesneyi satırdaki her üç veya dördüncü resimde yayınlamaktır.

Organize fotoğraf gönderisinin bu akışı ile marka öykünüzü anlatmaya başlayabilirsiniz. Takipçilerinizin daha fazla yayın gelmesini bekleyeceklerinden topluluğunuzda kalma olasılıkları daha yüksek olacaktır.

En Popüler:  Ön Yazı/Kapak Mektubu Nedir Nasıl Yazılır?

7. Resimlerinizi coğrafi olarak etiketleyin

Süper şaşırtıcı yerler ziyaret ederken – onları coğrafi etiket emin olun. Orada bulunan veya etiketlediğiniz harika restoranı veya şehri ziyaret etmeyi planlayan kullanıcılar, fotoğrafınızı fark edecek ve sizi ortak bir şeyiniz olduğundan potansiyel olarak takip edeceklerdir.

Hatta kendi coğrafi etiketinizi oluşturabilir ve konumun etrafında içerik oluşturabilir. Bu sayede başkaları gelecekte kullanabilir. İnsanların coğrafi etiketinizi kullanmaya başladığını görürseniz sosyalleşin. Resim gibi bir yorum yazın, kişiyi takip etmeye başlayın. İnsanlar sizi fark edecek ve sizi takip edecek.

8. İnstagram influencerları ile çalışın

Diğer ünlü, popüler ve tanınmış blogcular ve Influencer’larla güçlerini birleştirerek takipçileri birbirleriyle paylaşın. İzleyicilerin sizi takip etme olasılığı daha yüksek olacağından benzer ilgi alanlarına veya konulara sahip etkileyici kişilerle işbirliği yaptığınızdan emin olun.

Araba tamir merkezlerini takip eden erkekleri, güzellik ürünleri hakkında konuşan bazı makyaj sanatçılarını takip etmeye zorlamak zor. Sadece diğer influencerlar değil, aynı zamanda gerçek markalar da fark yaratabilir. Markalar size yaklaşmıyorsa, pazarlama ekiplerine kısa bir tanıtım e-postası gönderebilirsiniz.

Tanıtılan bir gönderi istemekten korkmayın. Sosyal erişiminizi genişletmek ve diğerlerinin var olduğunuzu bilmelerini sağlamak için profilinizi artırmak için biraz para harcayın.

9. İnstagram biyografinizden en iyi şekilde yararlanın

İnstagram biyografiniz birçok insanın markanızla ilk etkileşimi olacak. Bu yüzden kalabalığın arasından sıyrıldığından emin olmanız gerekiyor. Bunu yapmanın harika bir yolu, işletmenizin ne yaptığına dair açık ve özlü olmak ve markanızla veya endüstrinizle alakalı anahtar kelimelerle çalışmaktır; böylece ziyaretçiler ne hakkında olduğunuzu tam olarak bilir.

Bir diğer önemli ipucu, ziyaretçilerinizi tek bir bağlantıdan birden çok hedefe göndermek için popüler URL kısaltıcı Rebrandly’den yeni bir ürün olan LinkGallery gibi bir araç kullanarak İnstagram biyo bağlantınızın potansiyelini en üst düzeye çıkarmaktır.

Bunun çalışma şekli, web siteniz, e-ticaret mağazanız ve hatta diğer sosyal kanallarınız olsun, tüm bağlantılarınızın markanıza uyacak şekilde özelleştirilebilen ve bu küçük ama güçlü bağlantıdan erişilen bir sayfada barındırılmasıdır. Biyografiniz.

Ayrıca potansiyel müşterilerinizin en çok hangi bağlantılarla ilgilendiğini görmek için yerleşik analiz özelliğini kullanabilir ve bu verileri CTA’larınızı ve dönüşüm yollarınızı optimize etmek için kullanabilirsiniz.

Özet

Bu yıl İnstagram profilinizi büyütmenin birçok yolu var. Profilinizin düzenini ve genel görünümünü düşünün, düzenli olarak yayınladığınızdan emin olun, paylaştığınız içerikte takipçileriniz için bir değer var. Erişiminizi genişletmek istiyorsanız hashtag’leri ve coğrafi etiketleme kullanın.

İnsanların sizi kolayca bulabildiğinden emin olun ve kişisel markanızla örtüşen ana ilgi alanlarınızı ve konularınızı görüntüleyin. Sosyal alanda diğer etkenlerle ve markalarla çalışın. İster çekimler, tanıtımlar hem de hediyelerle olsun, diğer profiller görünürlüğünüzü artırabilir.

İnstagram hesabınızı büyütmek için bu önerileri izleyin ve bu yıl daha fazla takipçi kazanacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu