İnsan Kaynakları Yöneticisi Ne Yapar? Nasıl Olurum?

İnsan Kaynakları Yöneticisi Nedir?

İnsan kaynakları yöneticisi, bir şirketin insan kaynakları departmanını denetleyen ve yöneten kişidir. Bazı şirketlerde insan kaynakları departmanı çok sayıda çalışanı olan oldukça büyük olabilirken, diğer küçük şirketler departmanın tüm yönlerini ele almak için yalnızca bir insan kaynakları yöneticisine sahip olabilir. Bu yöneticiler, işe alma ve işten çıkarmadan bordro ve anlaşmazlık yönetimine kadar çalışanların ihtiyaçlarını ve sorunlarını ele alır.

İnsan Kaynakları Müdürü Ne Yapar?

Şirketin büyüklüğüne bağlı olarak insan kaynakları yöneticisi çeşitli işlevlere hizmet edebilir. İnsan kaynakları departmanı genellikle tüm yeni çalışanlar için işe alma, tarama ve işe alma sürecini yönetir. Bu departman ayrıca yeni çalışanların maaş bordrolarını belirlemelerine ve yeni çalışanın yararlanabileceği avantajları açıklamalarına yardımcı olur. İnsan kaynakları ayrıca, mevcut çalışanları maaş bordroları veya sosyal haklarındaki herhangi bir güncelleme veya değişiklik hakkında bilgilendirecek, anlaşmazlıklar veya taciz iddiaları ile ilgilenecek, çalışan hizmetleri için politikalar geliştirecek, ikramiye ve zamlarla ilgilenecek ve genel çalışan refahına dikkat edecektir.

En önemlisi, şirketteki çalışanların sorularına ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir insan kaynakları yöneticisi bulunmalıdır. Çalışanlar her türlü sorun ve iddiayla gelebilir ve yönetici bu şikayetleri profesyonellikle ele almalı ve çalışanlara ve şirket haklarına saygı duymalı ve sağlam bir anlayışa sahip olmalıdır. İnsan kaynakları asla bir çalışanı diğerine tercih edemez; şirketlerinin tüm çalışanlarının kendileri için belirlenmiş kurallara uyduğunu görmeleri gerekir.

Çalışan morali, insan kaynakları yöneticisi için hayati öneme sahiptir, bu nedenle şirket içinde yüksek çalışan morali yaratan ve teşvik etmeye yardımcı olan uygulamaların hayata geçirilmesi gerekir. Yöneticiler, şirketin hangi alanlarının iyileştirilebileceğini görmek için sıklıkla anketler yapacaklar ve ardından hangi önerilerin nasıl uygulanacağını bulmaları gerekir.

En Popüler:  Klinik Psikolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

İnsan kaynakları yöneticisi Nasıl Olunur?

İnsan kaynakları yöneticilerinin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları da sosyaldir yani; kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısıdır.

Bu meslek sana göre mi? İnsan kaynakları müdürünün en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

İnsan Kaynakları Yöneticisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

İnsan kaynakları yöneticileri genel olarak dokuz ila beş haftalık çalışma ile bir ofis ortamında çalışır. İş yükü, mali yılın ne zaman sona erdiğine veya şirket içinde herhangi bir büyük karışıklık veya değişiklik olup olmadığına bağlı olarak değişecektir.

Bir insan kaynakları yöneticisinin de günlerinde belirli miktarda kesinti beklemesi gerekecektir. Çalışanlar, acil ilgilenilmesi gereken konularla onlara gelebilir ve yöneticinin bu sorunları ortaya çıktıkça ele alması gerekir. Yönetici ayrıca, politikalar değiştiğinde şirket yöneticilerini bilgilendirmesi için çağrılabilir.

İnsan Kaynakları Yöneticileri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu