İnşaat Bilimi Uzmanları: İş ve Kariyer Bilgisi

İnşaat Bilim İnsanları İçin Görev Tanımı

Bir inşaat bilimi uzmanı, çeşitli konut, ticari ve sivil inşaat projelerini yönetir ve koordine eder. Bu projeleri zamanında ve bütçe dahilinde tamamlamak için tasarımcı, mühendis, mimar ve diğer profesyonellerle birlikte çalışırlar. Genellikle inşaat bilimi uzmanları bir ofiste – şirket binasından veya alandan – çalışırlar ve genellikle sahadan sahaya seyahat etmek zorunda kalırlar. Bir inşaat bilimi profesyoneli için çalışma haftası uzun olabilir, proje son tarihlerinin karşılanması gerektiğinde gece ve hafta sonu değişimleri gerektirir.

Eğitim Lisans; üst düzey pozisyonlar yüksek lisans derecesi gerektirebilir
İş Yetenekleri İletişim becerileri, bilgisayar okuryazarlığı, ağ kurma, baskı altında çalışma, karar verme
Yıllık Ortalama Maaş (2017)* 91.370 Türk lirası (inşaat yöneticileri için)
Kariyer Durumu (2016-2026)* %11 (inşaat yöneticileri için)

Kaynak: *ABD Büro İşgücü İstatistikleri

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

İnşaat bilimi alanında lisans derecesi, mimarlık, işletme ve inşaat bilimindeki dersleri içermeli ve genellikle iş arayanları saha mühendisleri, maliyet tahmincileri veya proje yöneticileri asistanları olarak niteleyecektir. Büyük şirketlerdeki üst düzey pozisyonlar için, yüksek lisans derecesi gerekebilir. Yüksek lisans derecesine sahip olanlar üniversitelerde ders verebilir veya inşaat ve mühendislik alanında araştırma yapabilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Bir inşaat bilimi profesyoneli belirleyici olmalı ve son tarih baskısı altında iyi çalışmalıdır. Genel olarak işletme yönetimi ve temel bilgisayar teknolojisi bilgisi de faydalıdır. Güçlü iletişim becerileri de çeşitli profesyonellerle ağ kurma imkanı olduğu için değerlidir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, 2016-2026 yılları arasında inşaat yöneticileri için fırsatlarda %11 büyüme öngörüyor. BLS ayrıca, inşaat yöneticilerinin yıllık ortalama gelirini Mayıs 2017’de 91.370 TL olarak bildirmiştir. Ancak kazançlar, bulundukları yere, projenin büyüklüğüne ve ekonominin durumuna göre değişmektedir.

Benzer Meslek

İlgili kariyerler:

İnşaat mühendisi

Barajlar, köprüler, tüneller ve yollar gibi altyapı projelerinin inşasını tasarlamak ve denetlemek isteyenler için inşaat mühendisi olmak iyi bir kariyer seçeneği olabilir. İnşaat mühendisleri, inşaat planlarını ve toprak toprağını analiz etmek ve test etmek için tasarım teknikleri hazırlamanın yanı sıra, kamu görevlilerine ve halka projeleri açıklamak, maliyet tahminleri ve bütçeler oluşturmak, izin belgesini hazırlamak ve arazi araştırma faaliyetlerini yönetmek için bilimsel teknikleri kullanmaktadır.

Alana girmek için, inşaat mühendisliği alanında lisans derecesi genellikle gerekli olmakla birlikte, üst düzey pozisyonlar yüksek lisans derecesi gerektirebilir. Halka hizmet veren veya bir projeden sorumlu inşaat mühendisleri de lisanslı olmalıdır ve bu genellikle sınavlardan geçmeyi ve ilgili iş deneyimi edinmeyi içerir. BLS, inşaat mühendisleri için 2016 ve 2026 arasında yaklaşık %11.200 yeni iş yaratılmasıyla %11 istihdam artışı öngörüyor. 2017 yılında, BLS bu mühendisler için ortalama yıllık maaşın 84.770 TL olduğunu belirledi.

Mimar

Ticari ve özel binalar için tasarım özellikleri oluşturmak ilgi çekici geliyorsa, mimarlıkta bir kariyeri düşünün. Mimarlar, müşteri isteklerini içeren ve malzeme ve işçilik maliyetlerini belirleyen çizimler üretmektedir. Ayrıca yüklenici belgeleri bir araya getirdiler, inşaat faaliyetlerini denetlediler ve hazırlayıcıları denetlediler.

Kalkınan mimarların mimarlık alanında lisans derecesi kazanmaları gerekir, ki bu genellikle tamamlanması beş yıl sürer. Ayrıca birkaç yıl stajyerlik yapmalı ve gerekli lisansı almadan önce Mimar Kayıt Sınavını geçmelidirler. BLS’ye göre, 2016-2026’da mimarlar için istihdam olanaklarının %4 oranında artması bekleniyor. BLS’nin 2017’deki raporlarında görüldüğü gibi, mimarlara yıllık ortalama 78.470 TL maaş verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu